By 17 Eylül 2007 Devamı →

KAHVALTININ FAYDALARISabah kahvaltısı obeziteyi önler

Biliyor musunuz, kilolarla başı dertte olanların çoğu sabah kahvaltısı yapmazlar. Kimisi öğün atlamayı kâr sayar, birçoğu da sabahları kendilerini aç hissetmez. Oysa sabah kahvaltısı, tüm sağlığımız ve kilo kontrolü açısından tahmin edemeyeceğiniz kadar önemlidir. Sabah kahvaltısını atlayanların, kilolu olmaya daha eğilimli olduğu biliniyor.

* Sabah kahvaltısı uzun vadeli sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü hedefinin en önemli anahtarıdır.

* Sabah iştahsızlığı ise üzerinde durulması gereken bir sağlık sorunudur, çünkü birçok hastalığın ilk habercisi olabilir. Ergenler ve gençler için de durum farklı değildir. Gençlerin yüzde 58’i sabah uyandıklarında aç olmadıklarını söyler ve kahvaltı etmek istemezler. Sonra da abur cubur yemeye başlarlar. Bu arada yenilenler çoğunlukla dışarıda satılan hazır kek, pasta, çörek, börek, bisküvi gibi yararı olmayan, zararı ise bol yiyeceklerdir. Zaten sabah yemeyenlerin genellikle öğleden sonra iştahları açılır ve yatıncaya kadar atıştırmaya devam ederler. Özellikle işadamları en ağır yemekleri akşamları yerler ve sabah yataktan kalkınca kesinlikle iştahları olmaz. Ve devamlı surette kilo alırlar.

* Eğer siz de böyle bir eğilim içindeyseniz alışkanlığınızı değiştirin ve nasıl kilo vermeye başlayacağınızı görün. En azından kilo alımını durdurabilirsiniz. Kolay olmadığını biliyorum ama yapılabilir. Hafif şeylerle başlayın; yoğurt, meyve, meyve suyu, süt ve müsli veya bir sandviç ya da tost. Sonra yavaş yavaş sabah kahvaltısında yediklerinizi arttırın. Bu öğünü domates, bir kaşık bal, ceviz, birkaç fındık, badem ile zenginleştirin. Bütün bunların günlük kalori alımını arttıracağından korkmayın. Tam tersine, sabah yedikleriniz metabolizmayı harekete geçirir. Ve günün geri kalan bölümünde, özellikle akşamları aşırı yeme isteğini önler. Öğün atlamak, sanılanın aksine genelde kilo almamıza neden olur. Çünkü yeterince beslenemeyen metabolizma, durumu ‘kıtlık’ olarak algılar ve enerjiden ‘tasarruf etmeye’ karar verir. Organizma kendini savunmaya alır ve tüketilen her besini vücutta yağ şeklinde depolamaya başlar. Özellikle sabahları aç kaldığımızda karbonhidrat depolarımız boşalır, kan şekerimiz düşer, günün ilerleyen saatlerinde tatlı isteğimiz artar, iş verimimiz düşer ama yağlar yerli yerinde kalır! Dengeli beslenmek için yalnız yasaklar değil, en az onun kadar, mutlaka yenilmesi zorunlu olan gıdalar ve öğünler önem taşır. Metabolizmayı hızlandırmanın, yaşam kalitesini yükseltmenin ve yağları eritmenin başka bir çaresi yoktur. www.xprodoksit.com

Dr. Yasemin AMATO

* Dr. Yasemin Amato Kimdir?

Uyurken Güzelleşmek Mümkün mü?
Cilt Lekeleri ve Kurtulma Yolları
Parlak Bir Cilt İçin Öneriler
Siyah Noktalara Karşı Doğal Maskeler
Cilt Problemlerinin Kaynağı Şeker ve Karbonhidrat
Bebeğiniz için Nemlendirici Seçimi
Nemlendirici Seçimi
Göz Çevresi Kırşıklıklarına Savaş Açın
Yumurta Akı Mucizesi
K Vitamini
Vücut Ritmi ve Cilt Bakımı
Doğum Yeniden Doğmaktır
Vücut Ritme ve Cilt Bakımı
Cilt Bakımı Neden Gerekli
Çatlaklardan Kurtulmak
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?
Photo Aging Nedir?
Kusursuz Güzellik
Diyet Yapmak Uzmanlık İster
Selülitlere Radyo Frekansı
Doğru Yürüyüş Nasıl Olmalı?
Sağlıklı Bir Yıl İçin
Kış ve Cildiniz
Kahvaltının Faydaları
Faydalı Güzellik Formülleri
Domatesle Sihirli Maske
Yeşil Çay ve Diyet
Akne İzleri
Kafeinle Yağlara Veda
Tonik Tavsiyeleri
Doğal Cilt Temizleme
Kuru Ciltler İçin Temizleyici
Saçlara Yapılan Yanlışlar

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Yasemin Amato

Etiketler:, , ,


Yorumlar "KAHVALTININ FAYDALARI"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. sevgi canan dedi ki:

  Ama bn uykuyu sevdığım ıcın kahvaltı kaçıyor gidiyor :DDD kahvaltıyı yapamıyorum :)))

 2. zzt dedi ki:

  bu bilgileri bizimle paylaştığınız içiçn çok teşekkür ederiz…

 3. mehmet çiçek dedi ki:

  beyaklasık 2 sendir kavaltı yapmam onun disinda akşam yemegi bile yemem sadece olen yemegi yerim akşamlarıda bir tabak corba onun dısında hiç bişey yemiyorum şimdide vux-cudum buna alıstı istesemde yapamıyorum olen saatim geldimi mutlaka yemek yemeliyim saatim aynı hep

 4. BETÜL UÇURUCU dedi ki:

  MERHABA YASEMİN HANIM 18 YAŞINDAYIM BENİM TEK ŞİKAYETİM ELİMİN VE AYAĞIMIN TERLEMESİ
  BUNUN İÇİN NEYAPMALIYIM

 5. Esra dedi ki:

  süt kalsüyüm için çok önemlidir.ama bir türlü içemiyorum. 10 yaşındayım.kahvaltı yapamıyorum.bana ne önerirsiniz?

 6. su_damlası dedi ki:

  bencede kahvaltı çok önemli her gün düzenli bir şekilde kahvaltımı yapıyorum ve güne enerjik başlıyorum sabah iştahın olması içinde bence geç saatlere kadar yemek yememek lazım böylece sabah aç kalkarsınız..

 7. özlem dedi ki:

  evet kahvalti cok önemli

 8. 2008sevgi_ dedi ki:

  ben kavaltımı erkenden yapmazdım kilo alırım düşüncesiyle hep öğün atlatırdım ama malesev yaptığım çok yanlışmış çünkü tam tersine kilorımı kontrol altına alabiyorumdum.yeni besleme diyetsene gittim on beş gündür diyetimi uyguluyorum her ne kadarda menümde zorlasamda ciddi bi şekilde uyguluyorum.kavaltımı erken yaparak ddoğrusu buymuş.erkenden yapılan kavaltısının faydasını gördüm.herkese tavsiye ediyorum erken kavaltı yapmaya..

 9. canan dedi ki:

  bnde kahwaltı yaparrak kilo werdim ama ailem sigara kulladığımı zannediyor .ama aslında hergün düzenli kahvaltı yaptım ondan hızlı bir şekilde kilo werdim .