By 17 Haziran 2012 Devamı →

KADINLAR KONFORLU MAMOGRAFİYE KAVUŞTUModern ve Konforlu Meme İncelemesi, SOFIA Cihazı Academic Hospital’da!

Meme kanseri akciğer kanserinden sonra kadınlarda en sık görülen kanser türü. Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem ise erken teşhis. Erken teşhisle büyük oranda tedavi edilebilen hastalık için kendi kendine aylık meme muayenesi, mamografi ve ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemleri ve düzenli doktor kontrolü şeklinde yapılan kanser taramaları büyük önem taşıyor. Meme incelemesinde yeni ve güvenli bir teknoloji olan SOFIA cihazı öne çıkıyor. Otomatik, radyasyonsuz, acı vermeyen, sıkıştırma yapmayan bu yöntemle meme incelemesi çok daha kolay ve konforlu yapılıyor.
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı’na bağlı Academic Hospital, son teknoloji ürünü olan SOFIA tüm meme otomatik ultrasonografik üç boyutlu görüntüleme cihazını bünyesine kattı. Academic Hospital’da her yaştaki kadın ve erkeğin meme incelemesinin yapılabildiği SOFIA cihazı, bugün (12.06.2012) hastanede gerçekleştirilen etkinlikle tanıtıldı. SOFIA cihazı tanıtım etkinliğine, Academic Hospital Genel Müdürü Prof. Dr. Hakan Tezcan, Academic Hospital Tıbbi Koordinatörü ve Radyoloji Bölümü Sorumlusu Prof Dr. Tuğrul Biren ve Prof Dr. Erol Avşar’ın yanı sıra ünlü sanatçı Hülya Avşar da katıldı.

“SOFIA Cihazının Tanıtımı İlk Kez Hastanemizde Yapılıyor”

Academic Hospital Genel Müdürü Prof. Dr. Hakan Tezcan, Amerikan teknolojisi olan SOFIA cihazının Türkiye lansmanını hastanelerinde yapmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Ultrason teknolojisinin son versiyonu olan SOFIA ile meme taramalarının otomatik ve 3 boyutlu olarak gerçekleştirildiğini belirten Tezcan, “Hasta masaj yatağında yüz üstü yatıyor. Her iki memenin üçer dakikada ve çok hızlı bir şekilde çekimi tamamlanıyor. Bu da hastalarımıza konfor sağlıyor.” dedi.

Academic Hospital Radyoloji Bölümü Sorumlusu Prof Dr. Tuğrul Biren de SOFIA cihazının en büyük özelliğinin radyasyonsuz çalışması olduğunu söyledi. 40 yaş altındaki kadınlarda radyasyon nedeniyle mamografi kullanmadıklarını belirten Biren, SOFIA ile her yaş grubundaki kadın ve erkekte, her gerek duyulduğunda meme taraması yapılabileceğini bildirdi. Tuğrul Biren, cihazın otomatik çalışma ve memenin her tarafını tarayabilme özelliği nedeniyle yanılma payı azaltılarak sonuç alınabildiğini ifade etti.

“Cihazı Önümüzdeki Günlerde Deneyeceğim”
SOFIA cihazı tanıtım etkinliğine katılan ünlü sanatçı Hülya Avşar da bu tür cihazların kamuoyuna tanıtılmasının önemine değindi. Geçtiğimiz günlerde mamografi yaptırdığını ifade eden Avşar, “Mamografi, kadınları zorlayan bir makine. Mamografi yaptırabilmek ve memenizi kontrol ettirebilmek için vücudun büyük kısmı makineye giriyor. Şimdi bu cihaza baktığımda sıkıştırma olmadan, hamile kadınların bile rahatlıkla meme taraması yaptırabileceğini görüyorum. Radyasyon alınmaması, 3 boyutlu kontrol olması ve otomatik olması cihazın ekstra avantajları. Ben de önümüzdeki günlerde cihazı deneyeceğim.” diye konuştu.
Yoğun Meme Dokusuna Sahip Olmak Neden Önemli?
Yapılan araştırmalar, doku yoğunluğunun, meme kanserine yakalanma riskini artırdığını gösteriyor. Araştırmalara göre, meme kanserinin yağ dokusunda değil, lobül ya da kanal yapısında ortaya çıkması nedeniyle, memelerinde önemli miktarda yoğun doku bulunan kadınlar, meme dokuları daha az yoğun kadınlardan daha fazla kansere yakalanma riski taşıyor. Yoğun görüntü veren memelerde, kanserli oluşumların saptanmasının güçleşmesi de uygun tarama yönteminin seçilmesinde özellikle önem gerektiriyor. ABD’de bu yönde yapılan çalışmalar sonucunda otomatik tüm meme görüntüleme cihazı SOFIA geliştirildi. Academic Hospital’da, meme incelemesinde yeni ve güvenli bir teknoloji olan tomografik 3D volümetrik tomosonografi cihazı SOFIA ile masaj yatağına uzanmanın rahatlığında meme incelemesi yapılabiliyor.

Meme Taraması SOFIA İle Acısız Yapılıyor
Ultrasonografi ile tomografi tekniğini birleştirdiği için dünyada tek ve eşsiz bir teknoloji olan SOFIA, yoğun meme dokusunun veya şüpheli bir olgunun teşhisini netleştirmek için kullanılıyor. Radyasyonsuz çalışan SOFIA ile her yaştaki kadın veya erkek meme taramasını güvenle, radyasyona maruz kalmadan yaptırabiliyor.
Memeye temas etmeden tomografik görüntü sağlayan, memeyi sıkıştırmayan, acı vermeyen, hastanın rahatlığına ve mahremiyetine önem veren SOFIA tam otomatik çalışıyor. 3’er dakikada her bir memeden 240’ar tane olmak üzere toplam 480 tane 2D imaj otomatik olarak alınıyor. İmajlar yüz üstü yatırılan hastanın bedenine göre asansörlü sistem ile ayarlanan yuvaya yerleştirilen 3D konumundaki meme etrafında temas etmeden 360° dönen robotik transducerler ile alınıyor. Daha sonra özel algoritma ile bu imajlar 3D yapılıyor.
SOFIA ile iki meme de meme başı, koltuk altı ve göğüs kafesine kadar görülmeyen hiçbir nokta kalmayacak şekilde görüntülenebiliyor; meme derisinden 1 mm içerideki kan damarları bile net olarak görülebiliyor. Böylece hasta toplam 480 tane gerçek zamanlı imajla kontrol ediliyor ve meme kanserine karşı erken teşhis sağlanıyor.
Otomatik tüm meme görüntüleme cihazı SOFIA, meme dokusunun 3 boyutlu olarak incelenmesini sağlarken, yoğun meme dokusunun üst üste gelerek kanserli dokuyu gizlemesini de engelliyor. SOFIA, yalancı pozitif görüntüler olmadığından özel pozisyonlarda alınan tekrar filmlerinin sayısını azaltıyor.
SOFIA ile ayrıca, doppler uygulaması ve yeni kanser teşhis tekniği olan elastografi ölçümü de otomatik olarak yapılıyor. Bu özellikler SOFIA ile yapılan pratik tarama aşamasından sonra bulunan şüpheli kitlelerin teşhisinde kolaylık getiriyor. Bu teknikleri el ile yapmak yerine SOFIA cihazı ile uygulamak; cihazın otomatik olması, her kontrol taramasında aynı standardı kullanması, el ile uygulayıp göz ile takip etmek yerine tüm memeyi tek bir nokta bile atlamadan görüntülemesi ve pratik oluşu nedeniyle hem güven hem rahatlık sağlıyor.
Bugüne kadar elle yapılan tüm kontrol ve görüntüleme yöntemlerinde erken teşhisi bir anlamda güçleştiren sorunları SOFIA cihazı bir üst teknolojiyle azaltıyor ve doğru tanı koyma oranını yükseltiyor. Böylece erken teşhis ile hayatlar kurtulurken, elastografi tekniğinin de otomatik uygulanması sayesinde gereksiz biyopsi ve ameliyatlar da azalıyor.

Özel Academic Hospital

Adres: Nuh Kuyusu Cad. No: 94 Bağlarbaşı 34664 Üsküdar -İstanbul-Turkiye

Telefon: 444 0 353
0216 651 00 00

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Fotoğraf Albümü

Etiketler:, , , , , , ,


Comments are closed.