By 09 Haziran 2007 Devamı →

KADINDA İSTEKSİZLİKDuygusal boşluk yaşayan kadınların ortak sorunu: cinsel isteksizlik

* Anksiyete ve depresyon gibi psikiyatrik sorunlar cinsel isteksizlik yaratıyor ve bu rahatsızlıklar en çok kadınları pençesine alıyor.

* Türkiye’de cinsel isteksizlik yaşayan kadınların yaş ortalaması 30-40 civarında seyrediyor.

* Duygusal sorunların dışında, diyabet , MS, tansiyon, kalp ve damar hastalıkları da cinsel performansı etkiliyor.

* Hormonal dengesizlikler ise cinsel isteksizlikte başrolü oynuyor.

* Sevişmek istemeyen kadınların çoğunun eşlerinde, ya erken boşalma ya da ereksiyon sorunu olduğu ortaya çıkıyor.

Türk insanının cinsellikle ilgili sorunları, beklentileri, konuya genel olarak yaklaşımı son yıllarda artan bir şekilde araştırmalara konu oluyor. Yapılan araştırmaların sonuçları gösteriyor ki, Türk insanının cinselliğe yaklaşımı Avrupa ülkelerinden çok ama çok geride. Türkiye’de cinsel mitler hala insanların yaşamlarını karartıyor.

Özellikle Avrupalı kadınlarla Türk kadınlarının cinselliğe bakışlarının çok farklı olduğu bu araştırmaların sonuçlarından çıkan en önemli göstergelerden biri.

Acıbadem Hastanesi Cinsel İşlev Bozuklukları Merkezi Psikiyatrı Cem İncesu‘nun yaptığı açıklamaya göre; Türk kadını tüm yaşamı ve genç kızlığı boyunca öylesine baskı altında tutuluyor ve cinsel ilişkiden öylesine uzaklaştırılıyor ki, evlilik yaşamı içinde de cinselliği sadece eşinin beklentileri doğrultusunda yaşayıp bir süre sonra da hiç önemsemiyor. Çünkü cinsellik onun kendisi için yaşamadığı bir eylem olarak hayatından çıkıyor ve dolayısıyla cinsel isteksizlik problemleri ile sıkça karşılaşıyor.

Bakırköy Prof. Dr. Mahzar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitimi ve Araştırma Hastanesi Psikiyatrlarından Dr. Armağan Samancı ise uzun zamandır evlilik terapisi yapıyor ve bu terapilerden çıkan sonuçların yorumunu yaparken şunları söylüyor. “Evlilik yaşamı ev hayatında sorunları olan kadınların cinsel istek azlığı yaşadıkları bir gerçek. Ve en önemlisi eşlerinden yeteri kadar ilgi göremeyen kadınlar da sıklıkla bu sorunu yaşıyor.

Benim kadın hastalarımdan gözlemlediğim kadarıyla, Türk kadını, sevgiliyken cinselliği yaşayabiliyor ve isteksiz değil ancak elendikten sonra hızla anne, arkadaş, iş kadını, ev kadını gibi rolleri üstleniyor. Evlilik bunları beraberinde getiriyor ve bu roller Türkiye’de daha çok kadını eziyor. Evlenen kadının toplumsal rollerinin ağırlığı arttığı için sevgili rolü daha gerilere kayıyor. Aslında herhangi bir insan bunun testini kolaylıkla kendine uygulayabilir. Mesela, eve ayrılan zaman, işe ayrılan zaman, akrabalara ayrılan zaman, bir de ilişkisine ayrılan zaman değerlendirilirse ve ilişkisine diğerlerine göre çok küçük zaman ayırıyorsa sorunlar çıkıyor. Yani sevgililik rolüne verilen zaman azalıyor ve cinsellik sürekli geriye düşüyor. Türk kadınının cinselliğinden ve cinsel sorunlarından bahsedilince en çok rastlanan problem bu ve oranı yüzde 40’larda seyrediyor”

Gelenekler ve cinsellik

Cinsellik araştırmaları yapan, psikiyatrlar, ürologlar, sosyologlar Türkiye’de diğer toplumlara göre farklı bir tabloyla karşılaşmalarını toplumun gelenek ve göreneklere bağlı oluşuyla açıklıyorlar. Daha çok kırsal kesimde karşılaşılan geleneklerin baskısı aslında kimi zaman da kentlerde yaşayan kadınları baskısı altına alabiliyor. Ancak en vahim durum kırsal kesimde yaşanıyor çünkü bu baskılar nedeniyle, bastırılmış bir cinsellik ve cinselliğe hiç yaklaşımı olmayan insanlar görülüyor sıklıkla.

Bunların yanı sıra yine araştırmalar ve sorunlarıyla doktorlara gidenlerin anlatımları gösteriyor ki, Türk erkeği kadının duygusallığını iyi tanımıyor ve kadının cinselliği ise duygusallığından geçiyor. İyi bir duygusal ortam yaratıldığında cinsel olarak uyarılabilir olan kadın bu durumda uyarılamıyor ve Türk erkeği bunu bilmediği için artı üzerine baskılar da eklenince ciddi problemler yaşanıyor. Kadın, karşısında monoton, heyecan vermeyen erkek modeli görünce bu cinselliği yaşamak için çok tetikleyici olmuyor. Kadının cinsel isteksizliğinde bu çok önemli bir unsur olarak kabul ediliyor.

Psikiyatrlara göre, cinsel isteksizlik probleminin çözümü gerçekten zor çünkü sorun ilişkinin temelinden kaynaklanabiliyor. İlişkideki problemler çözülmeden onun çözülmesi de pek mümkün olmuyor. Ve kadınlar genel olarak etraflarındaki problemlerden etkileniyorlar. Eğer sorun hormonlardan kaynaklanıyorsa, ilaç tedavisi problemi çözebiliyor. Yani hormonal tedaviler ve bazı anti depresanlar önemli derecede sorunu gideriyor. Ancak bununla birlikte özellikle antidepresanların bilinçsizce alınmaması gerekli çünkü bunlar yardımcı tedaviler ve bazıları cinsel isteksizlik yaratıyor.

Sadece sevişmek için yakınlaşmak istemiyorlar

Hattat Hastanesi Psikoloğu Meliha Karayay ise cinsel isteksizlik problemi yaşayan kadınların belirli bir yaş ve eğitim skalası içinde değerlendirilemeyeceğini ve her yaştan kadının bu problemlerle karşılaştığına dikkat çekiyor.

Karayay, “İş kadını, ev kadını olmaları fark etmiyor. Ancak cinsel isteksizlik sorunuyla gelen kadınların ortak özellikleri; evlilikleri ve özel yaşamlarıyla ilgili sorunlarının olması. Bu bayanlar, yoğun cinsel isteksizlik problemi ile bize geliyorlar ama partnerlerini de seviyorlar. Yani eşinden soğuma gibi bir problemleri yok.

Sadece sevişmeyi istemiyorlar. Eşini seven ama onunla sevişmek istemeyen kadınların çoğunun eşlerinde ya erken boşalma ya da ereksiyon sorunu olduğu ortaya çıkıyor. İşte bu gerçek sorunlar kadınlarda ciddi oranda cinsel isteksizlik yaratıyor. Bir de eşinin sadece sevişmek isteği zaman kendisine yaklaştığını düşünen kadınlarda da cinsel istek problemi meydana geliyor. Bu konuda bir örnek vermek gerekirse, cinsel isteksizlik sorunu yaşana bir kadın bana şunları anlattı. “Sadece cinsel ilişki kurmak istediği zaman bana yaklaşıyor.

Ben de bu nedenle uzak duruyorum, çünkü bu bir oyun gibi, hep belirli şeyleri yapıp sonra benimle sevişmek istiyor. Benden ne istediğini biliyorum ve bunu istemiyorum.” Ancak bu ve bu tür sorunları anlatarak bize gelen bayanlar cinsel anlamda daha canlı, uyanık olmak, cinsel istek duymak istiyorlar ve kendilerinde bu yönde bir eksiklik varsa bunun tedavisini isteyerek geliyorlar.

Dolayısıyla erkekte oluşan şikayetin, kadında isteksizlik yaratması durumu da var. Kadının olayı nasıl ele aldığı da önemli. Kişisel faktörler, kişinin olayı ele alış biçimi sonucu değiştiriyor tabii ki” diyor.

Depresyon da cinsel isteksizlik yaratır

Karayay’a göre, cinsel isteksizlik tedavilerine bakınca; kadının ailevi sorunları, kişilik problemleri yoksa, ona cinsel tedavi yapmanın uygundur. Mesela kişi bir depresyon yaşıyorsa, ona cinsel tedavi yapmak zordur ki, cinsel isteksizlikle gelenlerin büyük bölümünde depresyon oluyor. Bu arada kadın ya da erkek iki cinste de testesteron hormonu, cinsel isteği etkileyen bir hormon.

Bu nedenle testler yapılıyor ve cinsel yaşam kalitesi ölçülüyor. Kadında, süt oluşturan hormon, prolaktin de cinsel istek üzerinde etkili oluyor. Yani yüksekse isteksizlik yaratıyor. Testeron seviyesi düşükse kadın cinsel istek azlığı yaşayabiliyor. Bunun için hormon tedavisi yapılıyor. Eksik olan androjenin takviyesini mutlaka yapmak gerekiyor fakat yapılan çalışmalar androjen takviyesinin geriye dönüşümü olmayan negatif şeylere yol açtığını gösteriyor. Kıllanma gibi. Bunlar görülmesin diye testeronun düzenlenmesine yardımcı olarak hormon düzenleyici ilaç veriliyor.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: FÜSUN SAKA

Etiketler:, , ,


Yorumlar "KADINDA İSTEKSİZLİK"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Murat dedi ki:

  Evet kadınlara erkeklerin yaklaşımında hatalar olabilir. Çünkü onların doğasında bu var. Engel olmaya çalışsada karısını sevdiğini gösterirken onun kadınlığınıda istediğini çok belli ediyor. Aslında bizim bu ikisini bir birinden ayrı düşünmemiz hata olabilir. Bunların bir bütün olduğu yaradılışımızda var. Kadınların üzerindeki sorumlulukların çok fazla olduğunu saklayamayız. Ancak bunların sebep gösterilip erkeğin bağlılığını kaybetmek işi dahada çıkmaza sokar. Etrafımda gördüğüm kadarıyla evlilikler cinsel olarak ilk zamanlar gayet şatafatlı, sonrasında erkekte istek var kadında yok, dahada sonra kadında istek var ama yanında erkeği yok. Dikkat edilmesi gerekiyor ve bir sorun var ise zamanında çözülmesi gerekiyor. Sonra çok geç kalmış olunabilir.

 2. haiıt dedi ki:

  çok doğru kadın seni elde tuttuğunu anlayınca cinselliğe önem vermemeye başlıyor.
  biz erekekler ise düzgün ve tatminkar bir seks hayatı istiyoruz..ve eşimizde bulamayınca sinirlerimiz bozuluyor haliyle.

 3. ertuğrul kutucu dedi ki:

  yok abi kadınların cinsellikleri evleninceye kadar

 4. ati yaman dedi ki:

  arkadaşlar her iki taraftanda prblem gözüküyor
  ama bir gerçek varki biz mükemmel bir yerde değiliz yani
  zamanımız ve dünya hayatı hızla geçiyor bu zevki
  tam istediğimiz gibi bulmamızda mümkün değil olsada geçici oluyor
  tam buldum derken partnerinizin duyguları değişiyor yani bu işi iki kişi
  yaptığından dolayı iki kişi karşılıklı empati yaparak ve birbirlerini anlayarak
  yaparlarsa o zaman rahat ve güvenle mutlu olurlar birde bu porn filimleri
  ruhta ciddi hastalık yapıyor bu tür fiimleri seyredenlerde daha çok problem
  oluyor ya eşlerini beğenmiyorlar yada sürekli değişiklik istiyorlar
  bu istek de olmayacağı için mutsuz oluyorlar yani kırmızı rengin bir anda mavi olmasını istiyorlar bu cinsel zevkin sınırı falan yok yüz yıllardır insanlar bunu
  denemiş istemiş ama tek bir şeyi iyi anlamışlar evlilik kurumu müessesesi bu
  zevkin üzerindedir demişler bize bir şey olunca eşimiz geliyor o zaman diyormuyuz
  sen yatakta iyi değilsin gelme onlarda insan anlamak lazım anlatmak lazım
  yapıcı olmak yıkıcı olmaktan her zaman üstündür eğer mevcut hanımınla veya mevcut kocanla bu zevki daha iyiye nasıl götürürüm diye düşünmek lazım
  yeni birisinin yeni problemleri mutlaka olacaktır saygılarımla

 5. engin dedi ki:

  Benim eşimde çok isteksiz ve birçok tabuları var. Oral ve anala karşı ama oral olarak kendisine yapmama izin veriyor ama ben isteyince midesi bulanıyor. Her konuda yardımcı oluyorum ev işlerinde vesaire ama ben cinsel yönden çok açım yatakta zevk almıyorum bu eşimin tabuları yüzünden aldatmayıda istemiyorum ama böyle giderse aldatmak zorunda kalacağım. Bir kadını mutlu etmek nasıl ufak sürprizlerle oluyorsa bir erkeği mutlu etmek yatak odasından geçer ve erkek için çok önemlidir cinsellik he bide isteksiz erkekler var o çok kolay erkeğe yedir tatlıyı balı baklavayı yada bir viagraya bakar erkek şaha kalkar. Erkek geç boşalıyorsa oda kolay cinsellik yaşamadan önce yarım bira içsin çok zor boşalır uzun sürer. Ha oda olmadı prezervatifler var geciktirici onu kullansın bu kadar erkek için çare çok ama kadın için şuan daha bulamadım ama yukarıda bir arkadaş masaj demiş onu bir denemek gerek. efelove84@hotmail.com

 6. fatih Galip dedi ki:

  bayanlarda cinsel isteksizlik için bir ilac çare varmı. bilgisi olan varsa lütfen bilgilendirin.
  saygılar

 7. Cem Harman dedi ki:

  bizim birader baya sıkıntılıydı bu konuda, denemediği yöntem ilaç kalmadı. en sonunda stimol diye bir ilaç duymuş onu kullanmaya başladı. karısıyla araları baya düzelmeye başlamış dediğine göre, tetikleyen birşeyler olduğunu söyledi kendisini

 8. fatih kaya dedi ki:

  ben 3,5 yıllık evliyim ve bu zaman zarfında eşim bana cisel yönden hiç yaklaşmadı hepben onu dürttüm hep beimisteğimle oldu her seferinde ayda1 yada 2kez ancak birlikteliğimiz oluyo ben çok istekli olmama ragmen o aklına gelirse keyfi olursa beraber oluyruz aklımdan hep aldatmak gecti ama her seferişnde vazgectim çünkü onu seviyorum fakat onun bu isteksizliği beni ondan yavaş yavaş soğutuyor ne yapacagım bilmiyorum

 9. jake mistic dedi ki:

  ben karımı seviyorum hatta ondan başkasıyla sevişmeyi değil kendimi tatmin ettiğim dönemlerde bile onu hayal ediyorum. ev işlerinde yemekte yerdımcı olurum. ama karım gerçek bir buz dolabı onun cinsel organına bile dokundurmaz değil ona oral yapmamı istemek mümkün değiildir. yatakta iki dakikada beni birşekilde boşaltıp yatmaktır. içine girmemem için oral boşatmak ona kolay geliyor banyo yapmak zorunda kalmıyor çüki ben sabahlara kadar açık saçık sitelerde dolaşır oldum biliyor ama umrunda değil
  neden isteksiz olduğunu anlamak mümkün değil istiyorumki istekli olsun birbirimiz<e zevk verelim yok olmuyor işte kavgalar başlıyor ve bitmiyor. ona diyorum ki kavga bitsin diye iki cilve yap bak o zaman sakinleşiriz güzel bir sevişmeden sonra barışırız diye yol gösteriyorum olmuyor olmuyor.ikimizde evimizden işine giden çalışan insanlarız yol gösteren biri lazım bize

 10. yabadabadu6161 dedi ki:

  bende 12 yıldır evliyim ama 12 yıldır karıma nasıl giyinmesi gerektiğini beni nasıl baştan çıkaracağını anlatıyorum ama kafa basmıyor sokma akıl 7 adım gidermiş buda canlı örnek bana bir adım gelse on adım gideceğim ancak böle bişe olmuyor böle karılardan nefret ediyorum beni zorla aldatmaya teşfik ediyor bende aldatıyorum halbuse beraber olduğum kadınlar eşimin ne kadar şanslı olduğunu söylüyor erkeğini evine bağlayan kadın bence kadındır diğerleri fos

 11. f.e. dedi ki:

  15 senelik evliyim ve çok mutsuzum başlarda sorunumuz yoktu ama son 7 yıldır erken boşalması nedenıyle zevk almıyorum ve asla yanaşmasını dahi istemiyorum aramızda kesinlikle ne bir tatlı söz nede bir gülümseme kalmadı sadece kavgada seslerımızı duyuyoruz evliliğimizin bittiğini dile getirdiğimdede baskıcı ve dayakçı bir eşe dönüşüyor ve her zaman ailemden yada çevremden birilerinin bana akıl verdığını düşünüyor biraz akıllı olsa anlar soğukluğumun sebebini zaten ama başkalarını suçlamak kolay geliyor eşimden nefret ediyorum ve bu evliliğimi bitirmek için elimden geleni yapmaya başlicam en kısa zamanda onunla aynı evde nefes almak bile bana nefret duygusu verıyor son iki yıldır hiçbir şekilde özel hayat diye bişi kalmadı aramızda olmuyor gercekten olmuyor tedavıyede gıtmıyor erkek yaa beyefendı konduramıyor ne anlarmışım ben ben kadın bıle dıılmışımkı değmezmiş bu kadar ezıklık altında yaşamaktansa gercekten yolarımı ayırıpta sakın ve kendımle barısık bır hayat sürmeyı tercıh edıyorum!!!!!!!!!!!!!!!!

 12. MURAT MURTİ dedi ki:

  BEN 25 YILLIK BİR ADET MURAT'IM EVLIYIM AMA NE YALAN SOYLEYIM EŞİMİ ALDATIYORUM AMA BEKARLIKTAN KALAN Bİ ALDATMA HAA BU BENİM İYİ BİŞEY YAPTIGIMI ONAYLAMAX TABİ İNSANLIGIN GEİNDE VARDIR YASAK BİŞEY HEP TATLI OLMUŞTUR EŞİMİ ALDAT TIGIM KADINDA EVLI İKİ ÇOCUGU VAR AMA SEVİŞİR KEN SANKI HAYATIMIZ HİÇ SEKZ YAPMAMIŞ GIBI SEVİŞİYORUZ YASAKYA TATLI GELIYO LANET OLSUN Kİ BU BOYLE BEN EŞİMDEN ZORLA BİŞEY İSTEMIYOM O İSTERSE OLUYO İSTEMEZ SEDE İSTER HALE GETIRIYOM AMA SONUÇTA YİNE ERKEK İSTEDİGİ ZAAMAN OLUYOR BİRAZ CANI ACIYO BUDA ONU İSTEKSİZLİGİNE YANSIYO BN BAYANLARA KATILIYORUM HAKLILAR BN EVDE MUTFAK İŞİDE YAPIYOM ONA YARDIMDA EDIYORUM ONU CİNSEL İSTEKLERINİDE YERINE GETIRIYOM AMA İSTEKLI OLMUYOR OLAMUYOR ASLINDA NEDENINİ BİLİYORUZ ÇOGUMUZ BEYLER BAYANLAR KADINLAR İLGİ İSTER KISA VE ÖZ TATLI SÖZ KÜÇÜK TEBESSÜM BENCE BOYLE KADIN BAŞKA NE İSTERKİ KADINLR ZATEN SAVUNMASIZLAR KABA KUVVET KULLANA MAZLAR ! KADIBLAR MASUM VE CESARET SİZLERDİR GENELDE YANLIŞDA ANLAŞILMASIN KADINLARI ASLA KÜÇÜMSEMIYORUM ÇOK KUVVETLI SİLAHLARI İYİ YARATILMIŞ KAFA YAPILARI VARDIR KADINLAR ÇOK ZEKİ VE TEHLİKELİ BİR YARATILIŞTIR BEYLER ( BEN EŞİMİ ALDATMAMA RAĞMEN DİYORUMKİ EN İYİ YENEN ? YEMEK EVDİKİ YEMEKTİR ???

 13. masör turan dedi ki:

  slm arkadaşlar ben bilgilerime dayanarak şunu söyleye bilirim ben üç senedir masaj yapiyorum ama özellikle kadinlar masaj sirasinda ve masaj sonrasinda kadinda istek orani coğaliyor bu sanirim kan dolaşimina bağli ben eşlere masaj tavsive ederim dileyen olursa bilgi verebilirim yehova_06@hotmail.com 0505 900 89 56 masör turan

 14. suudili külkedisi dedi ki:

  Bütün bunlara ek olarak sizi begenmeyipte sizinle beraber olurken başka bir kadını hayal eden erkege ne demeli peki o anda kadın istekli veya isteksiz onun umurunda degil zaten o başkası ile sevişiyor. Buda beni cok üzüyor ayrıca ben hicte isteksiz degilim.fakat sevişirken bile aldatılıyorum ayrıca ne yaparsam yapayım buna herşey dahil fantazi uzun sevisme ama hic bir sekilde onun gozünde degerim yok neyse anlat bitmez erkekler benciller ve oylede kalırlar bu düzen dededen toruna babadan ogula hesabı devam eder gider kadın hep kadın kalacaktır taa ademle havva zamanından degilmidirki erkeklere daha fazla hak tanınmıs ademi topraktan kadını ise ona omur boyu mecbur kalsın diye kaburka kemiginden yaratmıs iste asıl eşitsizlik yukarıdan geliyor bence takmayın fazla. Ne demişler baktınızki tecavüze ugruyorsunuz vede kacacak yerinizde yok oyleyse zevk almaya bakın…

 15. nazomm dedi ki:

  evet erkekler cok bencil.kadiniyla ugrasmak zor geliyor.sevismek yani.ondan sonrada soguksun falan filan.nasil olsa sadece kullanilacagin icin zaten konsantre olmuyorsun.cani isteyecekte aklina gelecekte seni mutlu edecek.ister istemez zaten fazla birsey anlamdgin sexten tamamen sogur hale geliyorsun.YALANMIIII

 16. b.y. dedi ki:

  evet paylaşım çok önemli. erkekler sanki sadece seks yapmak icin evleniyorlar. malesef benim eşimde öyle. beni mutlu etmeden benden bişeyler almaya çalışıyor. istediği olmayıncada baskı yapıyor. çok mutsuzum çok.

 17. mukaddes vatan dedi ki:

  Bu düzen zor değişir.Erkekler ev işlerinin kısır döngüsünü üzerlerine almadıkları için yıpranan kadın sevişirken bile kalan işleri düşünüyor.kendimden ve çevremden gördüğüm.Erkek sevgiyle değil, tuvalet ihtiyacı görür gibi sevişir ise anlamsız ve iğrenç işleme dönüşen sevişme kadında isteksizliğe yol açıyor.ERKEKLER ASLINDA ELLERİNDEKİ CEVHERİ BİLSELER…..biraz ilgi,birkaç tatlı söz,mutfakta olsun basit işlere yardımcı olmak kadını besler.Geri dönüşümü muhteşem olur.

 18. SIDDIK AYDEMİR dedi ki:

  benim madi durumum iyi değil.ben eşimden çoçuğumdan ayrılıp istansulara çalışmaya geliyorum aylarca onları görmüyorum.sizden tek isteğim banada bir şans verilmesini istiyorum.belki şans bizede güler….bekliyorum.ne olursunuz….

 19. can güwen dedi ki:

  ALLAH KADINI ERKEGE EŞ OLARAK YARATMIŞ SADECE CİNSELL DUYGULARINI TATMİN ETMEK İCİN DEGİL SEDECE BUNUN İCİN BİRLİKTE OLANLAR BENCE NERDEN CIKTIKLARINI DÜŞÜNÜP ONA GÖRE DAWRANMALI

 20. can güwen dedi ki:

  ewet neden hep kadımlarıı cinsell ünlerinden dolayıı ele alııyor onun icin birlikte olmak istiyoruz bizim annemize werdigimiz degeri gösterir kadını öle düşünenler bence babsının da anasını öle düşündügünü aklına getirmeli

 21. ebru başbug dedi ki:

  benim eşim benimle sadece beraber olmak istedigi zaman yaklaşıyor ne yapayım bilmiyorum ama eşimide çok seviyorum

 22. aysegul öztaş dedi ki:

  slm burak abi senı cok sevıyorum ayrıca eleyıda sevıyorum dzıyı ıslemek ıcın sabırsızlıkla beklerdım nye verılmıyo cok uzuldum

 23. SEVDA YENİAY dedi ki:

  bu yazıda söylenenler o kadar doğruki ve bunlar kadın da olsa erkek te olsa bilinen şeyler olması gerekiyor bu sorunları bizler yaşıyoruz çünki
  erkekler neden cinsellikte yakınlaşıyolar? diğer zamanlarda kadınlara verdikleri önem nerdeyse sıfır
  işin komik tarafı bu kadar sorumluluk almış bir kadına (iş ev çocuk akraba falan filan)birde cinselliği görevmiş gibi sunuyoruz.yapmalısın diyoruz.olmazsa aile çöküyo.evliliğin en temel taşı yitirilmiş olarak görünüyo
  peki sizce saygı sevgi anlayış paylaşım bunlar olmazsa nasıl evlilikler yürüyo
  basbayağı yürüyo kim kaybetmişki biz bulalım
  ama iş cinselliğe gelince olmazsa olmaz oluyo
  işin en kötü tarafı evlilikte neyi tartışırsak tartışalım eşit hak ve hürriyetlerin hiç bir zaman kadına pay verilmemsinden kaynaklandığını düşünüyorum.
  arkadaşlar uyanalım devir eski devir değil kadın erkek çocuk ne olursa olsun karşımızdaki bir birey ve kişisel haklara sahip ..sevelim sevilelim sayalım sayılalım.. sanki çok zor bi durum ..herşey sonuçta bizim için …. paylaşılan şey her zaman için dahadeğerlidir. sağlıcakla kalın