By 03 Temmuz 2008 Devamı →

KADINDA GÖBEKKadında ‘erkek tipi’ göbeklenme

Kilo almak bazı sağlık sorunları yaratabiliyor. Yağ birikimi belirli bölgelerde olduğunda ciddi olabilecek metabolik-hormonal sorunlara işaret edebiliyor.

Erkek Tipi GöbeklenmeObezite uzmanları “vücuttaki toplam yağ miktarı kadar yağların vücudun neresine yerleştiği de önemli” diyor. Özellikle sırt-boyun bölgesinde, yüzde (aydede yüzü) ve karın-göbek çevresinde biriken yağlar uzmanlar tarafından “sağlık düşmanı” sayılıyor.

YAĞLARIN nerede birikeceğine biraz genler, biraz hormonlar ve cinsiyet, biraz da alınan kalorilerin kaynağı karar veriyor. Mesela, fazla yağlar erkeklerde daha çok karında birikirken, kadınlarda kalça ve basende yağ toplanması daha sık görülüyor. İnsülin yüksekliği sorunu olanlarda, şeker hastalığı, hipertansiyon, trigliserit yüksekliği, iyi kolesterol düşüklüğü, kalp damar hastalığı olanlarda da yağlar karın bölgesine yerleşiyor.

Alkol ve tatlı

Alkolden alınan kaloriler fazla olduğu zaman da yağlanma karın bölgesinde oluyor. Son yıllarda kadınlar arasında alkol tüketimi arttı. Bu durum kadınlarda “erkek tipi göbeklenmeyi” yaygınlaştırdı. Özellikle, yaz aylarında akşam üstü ve gece “drink”lerinin (!) artması, göbek bölgesinden kilo alan kadınların çoğalmasına sebep oluyor. Ayrıca, yaz akşamları ve gecelerinde tüketilen kaloriler de fazla oluyor. Akşam üstlerine kokteyl içkilerle başlanıp, gecelere buzlu rakı veya şarapla devam edildiğinde göbeklenmek kaçınılmaz hale gelebiliyor. Bu hatalarla yetinilmeyip yemeğin üstüne dondurmalı bir tatlı yer, karpuzu, kirazı, üzümü, inciri abartırsanız sorun daha da büyüyor. Diğer taraftan kış boyu egzersiz yaparak form tutmaya çalışan birçok kadın, yaz gelince huy değiştirip bütün gün güneşin altında yatıyor. Yani işin içine hareketsizlik faktörü de giriyor.

Biz, vücudun neresinde olursa olsun yağ toplanmasından hoşlanmıyoruz ama söz konusu olan karın-göbek çevresi yağlanmasıysa daha çok korkuyoruz. Korkumuzun nedeni, bu tip yağlanmaların Tip-2 şeker hastalığına, hipertansiyona, kalp damar hastalıklarına hatta kansere yol açtığını bilmememiz. Ayrıca insanlarda bel çevresi kalınlaştıkça, cinsel güç ve bellek de zayıflıyor.

Bel çevresi kalınlaşması yakın zamana kadar yalnızca bir erkek sağlığı problemi kabul ediliyordu. Son yıllarda kadınlar bu alanda da erkeklerle eşitliği sağladılar ve onlar da bir hayli göbeklendiler. Yaz aylarında göbekli kadınların sayısı daha da artıyor. Nedenlerini yukarıda açıkladığımız bu önemli tehlikeyi dikkate almanızda yarar var.

Nasıl önlenecek

Akşam içkileri ya hiç alınmayacak ya da hafifletilecek. (Örneğin buz ve soda eklenmiş beyaz şarapla idare edilecek)

Akşam geç saatlere kadar alkol içilmeyecek.

Öğle saatlerinde alkol alınmayacak.

Akşam yemeklerinde tatlı yenmeyecek.

Akşam yemekleri hafifletilecek.

Yemekten sonra fırsat buldukça yürünecek.

Ertesi sabah sıkı bir yürüyüş ihmal edilmeyecek.

Karpuz, incir, üzüm gibi tatlı meyveler az yenecek.

Sık ve bol su içilecek. Meşrubat tüketimine dikkat edilecek.

Soğuk, şekersiz yeşil çay denenecek.

Uykusuz kalınmayacak.

Bel çevrenizi mutlaka ölçün :

Bel çevresi kalınlaşması kadınlar için de, erkekler için de ciddi bir sağlık riskidir. Bel çevrenizi ayda en az bir kez ölçün. Ölçümlerde elde ettiğiniz değerler, kadınsanız 80 cm, erkekseniz 94 cm’nin altındaysa içiniz rahat olsun. Elinizdeki mezuranın ölçüleri, kadınsanız 80-88, erkekseniz 94-102 cm aralığını gösteriyorsa alarm zilleri çalmaya başlamış demektir: Fazla kilolular kulübüne hoş geldiniz! Eğer ölçüleriniz kadınsanız 88, erkekseniz 102 cm’den fazlaysa artık şişman biri olduğunuzdan hiç kuşkunuz olmasın.

Hangi kadınlar risk altında

Osman Müftüoğlu

Yazla birlikte göbeklenme sorunu aslında bütün kadınları ilgilendiriyor. Ama bazı kadınlar bu konuda daha da dikkatli olmak zorunda. Menopoz dönemi kadınlarında, hormon desteği alanlarda, Haşimoto hastalığı olanlarda, hipoglisemi sorunu yaşayanlarda risk daha yüksek.

Göbek çevresinden yağlanma problemine kanda insülin fazlalığı, tokluk kan şekeri yüksekliği, trigliserit aşırılığı, HDL kolesterol azlığı, ürik asit yüksekliği olan kadınlarda daha sık rastlanıyor. Uyku problemi olanların, depresyon ilacı kullananların daha da dikkatli olmalarında yarar var.

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , , , ,


12 Yorum Var "KADINDA GÖBEK"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. özlem çam dedi ki:

  arkadaslar ben sureklı kılo alıyorum bacaklarım zayıf ama kaın bolgem 105 sırt yuz allah versın 175 boy 85 kılo trigliserit yuksek cıktı dr gıdecem ama ben nasıl zayıflarım bılemıyorum ekmek hamur ısı kesıyorum yemıyorum tatlııda 2 gun 3 gun yataga dusuyorum tatlı borek bogaca dıye bı ıstahım acılıyo sankı kılo almak ıcın cabalıyorum

 2. yemek dedi ki:

  bol bol tavuk göğsü ızgarası ve bol salata yanında yoğurt tüketin.hergün bunu yiyin. iki ayda 15 kilo verirsiniz.ben verdim.

  elektrikli ızgara olur herşey olur.yeterki ızgarada yağlar yansın.zaten tavuk göğsünde yağ olmaz.sakın derisini yemeyin.tuz kullanmayın ekmek tüketmeyin.istediğiniz kadar tavuk göğsü ve yağurt yağsız olacak ve bol limonlu salata yeyin.

 3. cansu dedi ki:

  biraz önce ölçtüm benim bel çevresi kalınlığım 103cm çok fazla ama ben pisikiyatri ilaçları yüzünden çok kilo aldım belim simit bel oldu nasıl eriticemm düşük bel giymek simit bel yaparmı cevap yazarsanız çooookk seviniri

 4. Kaan ile Zayıflama dedi ki:

  Yoğurtta bulunan süt proteini kazeinin kas yapımında ve kasların erimesini engellemede oldukça başarılı olduğundan olsa gerek…

  yinede egzersiz olmadan göbek yağlarını eritmek mümkün değil tabi… nedersiniz?

 5. Dr.Faruk dedi ki:

  Yoğurt göbekteki yağları yakıyor!

  Göbeğini hızla eritmek isteyenler, bol bol yağsız yoğurt yemeli. Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre; diyet listesinden yoğurdu eksik bırakmayanlar, yoğurt yemeyenlere göre daha fazla yağ yakıyor. Tennessee Üniversitesi'ndeki araştırmaya katılanlardan Dr. Michael Zemel, yoğurt yiyenlerin ortalama kilo verme seviyesinden daha fazla kilo kaybettiklerini ve kaslarını diğerlerine oranla daha fazla koruduklarını belirtti. Dr. Zemel, "Kilo verirken kasların erimesini engellemek için ilk sırayı yoğurt almalı" dedi.

 6. nehir öz dedi ki:

  merhaba 22 yasındayım.polikistik overden dolayı diana35 kullanıyrum.bırdenbıre gobegım buyudu.fazlasıyla kılo aldım.bu ılacın yaptıgını dusunuyorum ve bu ılacı uzunca bır sure daha dr. kullanmam gerktıgını soyledı.kılo almamak ıçın ne yapmalıyım. yedıklerıme dıkkat edıyrm ama olmuyr

 7. Kaan ile Zayıflama dedi ki:

  zor geliyor, hmmm, yeteri kadar istemeyene zor gelir tabi, hayatta ne kadar azimli oldunuz önemli değil mi zaten? sizin aradığınız sihirli bir deynek sanırım!

 8. merve sertdı dedi ki:

  Baktık evet güzel şeyler var ama insana zor geliyor valla spor felan 🙂
  Profil resmini görünce zaten insan ürküp çıkıyor sitenden kaan

 9. KAAN ile ZAYIFLAMA dedi ki:

  Ne bekliyorsunuz? bakın bakalım bu göbek eritme hareketleri nelermiş?

 10. Kaan Berberoğlu dedi ki:

  Vücudun yağ depolarını eritecek birkaç egzersiz hareketleri ile günde 30 dk.lık bir program yaratmak lazım. Böylece hem göbek eriyecek, hem de göbek, bacak ve kalça bölgesinde sıkılaşma meydana gelecek. Kalori yakmak lazım. Başka yolu yok!

 11. gul utku dedi ki:

  ben troıt amelıyatı oldum ve tumtroıtlerım alındı sonuc temız.fakat hızla kıloalıorumozellıkle gobek bolgesınden ne yapmalıyım

 12. ayşe dedi ki:

  merhabalar benim sorum 26 yaşındayım bel çevresi kalınlığım 84 cm bu ölçüyü değiştirmek için ne yapmam gerekyor bide hangi bitkiler bana yardımcı olur lütfen yardımcı olumusunuz.şimdiden teşekkür ederim