By 29 Ekim 2007 Devamı →

KABIZLIK VE ÇÖZÜMÜPosalı yiyeceklerle kabızlığa veda edin!

Stres ve yanlış beslenme pek çok metropol insanında kabızlığa yol açıyor. Posalı yiyecekler yerine karbonhidratlı gıdalarla beslenen ve su içmeyen birçok kişi, hayatlarının belli bir döneminde kabızlıkla ilgili savaş veriyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, posalı yiyeceklerle kabızlığı yenmenin ipuçlarını verdi:

Günlük beslenmenizde tükettiğiniz basit şekerler size yüksek oranda kalori sağlarken kan şekerinizde dalgalanmalara yola açarak çabuk acıkmanıza neden olur. Posa ise su çekme yeteneği olduğundan mide içerisinde şişerek hacim yaratır ve kendinizi daha tok hissedersiniz. Ayrıca posa mideyi geç terk ettiği için, tokluk hissiniz uzun süre devam eder.

VAR OLANI DA ÇÖZER

Kalori içermeyen posa, formunuzu korumak adına birebirdir. Eğer sık sık acıkıyorsanız, şeker tüketiminizi azaltmanızın ve posa tüketiminizi arttırmanızın vakti çoktan gelmiş demektir.

Kabızlığın gelişiminin önlenmesinde ve mevcut kabızlığın düzeltilmesinde posanın büyük etkisi bulunmaktadır.

Diyet posasının yeterli miktarda tüketilmesi kalınbağırsak kanserinin oluşumunun önlenmesine de yardımcı olur.

Çözünülebilir posa içeren yulaf, arpa ve pirinç kabuğu gibi besinler, karaciğerdeki kolesterol sentezini azaltarak, kötü huylu (LDL) kolesterol düzeyinin düşmesine yardımcı olmaktadırlar.

Kabızlığı yenen müthiş karışım


* 1 kaşık yulaf ezmesi.

* 4 adet küçük küçük doğranmış kuru kayısı.

* 1 avuç kuru siyah üzüm.

* 2 çorba kaşığı iri dövülmüş ceviz.

* 1 su bardağı süt. Yukarıdaki besinleri bir kasede karıştırıp, sabah kahvaltısı olarak tüketin. Gün içinde bol su içmeyi ve hafif fiziksel aktiviteler yapmayı da unutmayın.

Didem SEYMEN

 


Kabızlık sorunu gittikçe daha sık görülmeye başlayan bir hastalık. Günlük yaşantımızı bile etkileyebiliyor. Peki bunu engellemek için ne yapmalıyız?

Kabızlık sorunu, çocuklarda gittikçe daha sık görülmeye başlayan bir rahatsızlık. Çocuğun günlük yaşantısını başta ciddi bir şekilde etkilememesine rağmen; ilerleyen süreçte kendini rahatsız hissetmesine ve bunu dışa vurmasına sebep oluyor. Bu dönemde anne ve babanın kabız olan çocuğa yaklaşımı ise çok önemli. Doğru bilgi birikimine sahip olan aileler, çocuğun sağlığı açısından daha dikkatli adımlar atabiliyorlar. Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Özlen Kaya Çardak, ebeveynlere kabızlık konusunda daha iyi bir gözlemci olmalarını tavsiye ederek “çocuklarda kabızlık ve tedavisi” hakkında bilgi verdi.

Her çocuğun tuvalete gitme sıklığı farklıdır

Kabızlık, sindirim sisteminin yavaşlamasına bağlı olarak dışkılamanın azalması ve ağrılı bir şekle dönüşmesi olarak tanımlanabilir. Dışkı sayısı her yaştaki çocuğa göre farklılık gösterdiği için kabızlığı tarif ederken günlük dışkılama sayısı olarak kesin bir sayı vermek doğru değildir. Bir çocuk için normal kabul edilen diğer çocuk için normal olmayabilir. Örneğin; 2 yaşındaki bir çocuk 2 günde bir ama yumuşak dışkı yapıyorsa bu durum normaldir. Aynı yaştaki bir diğer çocuk her gün 1 kez yapıyor; ama dışkı sert ve ağrılı ise bu kabızlık olarak kabul edilir. Bağırsak alışkanlığı normal dediğimiz bir çocukta dışkı sayısı kaç günde bir olursa olsun o esnada ağrı duyulmaması gerekir. Bebekler 1-2 aylıkken günde 5-6 kez dışkı yapabilirken, 1 yaş sonrası bu sayı günde 1-2 olabilir. Daha büyük çocuklarda 2 günde bir kez dışkılama bile normal kabul edilebilir.
Mama ile beslenen bebeklerde kabızlık riski daha fazladır
Anne sütü ile beslenen yenidoğan bebeklerde kabızlık çok nadir görülür; ancak mama ile beslenen bebeklerde kabızlık riski daha fazladır.
Eğer anne sütü alan bir bebekte kabızlık gözleniyorsa; annenin diyetini düzenlenmesi ve yine annenin kabızlık yapıcı besinlerden (patates, pilav, makarna, muz gibi) uzak durması gibi küçük önlemler alınabilir. Küçük bebeklerde kabızlık olmaksızın aşırı ıkınma ve bu esnada kızarma olabilir. Bebeklerin kaka yaparken yüzünün kızarması ve ıkınmasını anneler yanlışlıkla kabızlık olarak yorumlayabilirler. Bu durumda eğer; bebeğinizin yaptığı dışkı kıvamı yumuşaksa ve en az günde 1 kez dışkılıyorsa bu durum normal kabul edilebilir.
Bebeğim neden kabız oldu?
Kabızlık bir hastalık değil belirtidir. Birçok hastalık, ilaç ya da bazı durumlar kabızlığa sebep olur. Kabızlığın en sık görülen nedeni düzensiz beslenme alışkanlıkları sonucu gelişen kabızlık ve çözüm olarak da kabızlık ilaçlarının uygunsuz kullanılmasıdır. Bunun için öncelikle kabızlığın sebebinin bulunması tedavinin başarısı açısından önemlidir. Kabızlığın nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:
Psikososyal Nedenler (Fonksiyonel- İdiopatik Kabızlık): Dışkılama esnasında duyulan ağrıya bağlı istemli olarak dışkı tutma ve bunu alışkanlık haline getirmek.
Beslenme Hataları: Yetersiz beslenme, günde 500 ml’den fazla inek sütü tüketme, sebze ve meyve gibi lifli gıdalardan yeteri kadar tüketmeme, ek besinlere geçişte yapılan hatalar.
Sindirim sisteminin yapısal sorunları: Makatta yırtık (anal fissür), apse, anüsün doğuştan öne doğru yerleşimli olması vb…
İlaç Etkileri: Antidepresan ilaçlar, anti kolinerjik ilaçların kullanımı.
Endokrin sorunlar: Hipotiroid (Tiroid hormonunun yetersiz oluşu) ve hipokalsemi gibi hormonlarla ilgili problemlerdir.
Çocuğunuzu “Tuvalete gitmezsem ağrım da olmaz” düşüncesinden vazgeçirin
Kabızlığa ilişkin tüm bu nedenler arasında en sık fonksiyonel kabızlığa rastlanır. Bu tip kabızlık aslında altta yatan hiçbir tıbbi problem olmadan kabız olan çocuklarda değişik psikososyal nedenlere bağlı gelişir. Bebeklerin 3-4 aylık olmasıyla normal olarak dışkı sayıları azalır. Bu dönemde eskiye göre sertleşen dışkı kalın bağırsağın son kısmında zorlanmalara ve küçük çatlaklara neden olur. Bebek, dışkılama esnasında ağrı duyar ve bu ağrı nedeniyle dışkılama hissi olduğunda otomatik olarak makat kaslarını kasar ve ağrı hissini en aza indirmeye çalışır. Tutulan dışkı giderek daha çok sertleşir ve bir “kısır döngü” ortaya çıkar. Çocukta “tuvaletimi yapmazsam ağrım da olmayacak” düşüncesi yerleşeceğinden bu şekilde dışkısını 8-10 gün tutan çocuklar da olabilir.
Tuvalet eğitimini erken başlatmak kabızlığa yol açabilir
Tuvalet eğitimi verilmeye başlandığı 2 yaş döneminde kabızlık sık görülür. Bu dönemde çocuklar hiçbir zaman zorlanmamalıdır. Bezi yeni çıkan bir çocuk istemli olarak dışkısını gereğinden uzun tutabilir ve bu durum dışkının sertleşmesine ve ağrılı dışkı yapmasına neden olabilir.
Ağrı ve korku kısır döngüsü bir kez başladığında bu durumu normale çevirmek için çocuğa ağrıyı unutturmak gereklidir. Tuvalet eğitimi esnasında çocuğa dışkısıyla ilgili olumsuz yorumlarda bulunmak doğru değildir. Dışkısı 2 yaşındaki bir çocuk için çok değerlidir; çünkü onu vücudunun bir parçası gibi algılar. Dışkısını tuvalete yapınca sanki parmağı kopmuş gibi hissedebilir; bu nedenle bezi çıkartılınca kabız olan çocuk tekrar bezine kavuşursa normal dışkı düzenine dönebilir. Tuvalet eğitimi zamanından erken başlanırsa bu tip sorunlar daha sık görülür. Tuvalet eğitimi için normal olan 24. aydır. 3 ay öncesi veya 3 ay sonrası da normal sınırlarda kabul edilir. Her çocuk için farklı olan bu eğitim dönemi; eğer çocuk hazırsa 10-15 gün içinde tuvalet eğitimi tamamlanır. Tuvalet eğitiminden 15 gün içinde yanıt alınamıyorsa çocuk zorlanmamalı, konu kapatılmalı, en az 1 ay yanında bu konuda konuşulmamalıdır. Anaokuluna ve ya ilkokula yeni başlayan çocuklarda da ev dışı bir tuvalete gitmeyi reddettikleri için kabızlık gelişebilir. Öğretmenlerin bu konuda çocukları sık sık teşvik etmeleri önemlidir.
Belirli bir noktadan sonra diyet ile çözüm yetersiz kalır
Tekrarlayan dışkı tutulmaları sonucu makatta içten genişlemeler olur ve dışkının çapı, hacmi büyür. Erken dönemde çapı büyük olmasına rağmen kendiliğinden çıkartılabilen dışkı; kronik dönemde artık taşlaşarak makatta büyük bir tıkaç oluşturur ve tedavisiz düzelmez.
Makatta duyarlılık kaybı oluşunca giderek normal dışkılama alışkanlığı tamamen kaybolur. Beslenmede hiçbir yanlış yapılmasa bile bu noktadan sonra diyetle sorunu çözmek imkânsız hale gelir. Bazı çocuklarda bu makattaki taşlaşmış dışkı boşaltılmadığı için, yeni gelen dışkı istemsiz bir şekilde altına kaçırma şeklinde dışarı çıkar. Büyük çocuklarda bu şekilde dışkı kaçırmalar ciddi psikolojik travmalar yaratabilir. Çocuklarda tuvalet eğitiminde yapılan hatalar, verilen cezalar, kültürel ve sosyal faktörler bu tip kabızlığın oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu tip fonksiyonel kabızlığı olan çocukların anne veya babasında da benzer sorunlar olabilir, kabızlıkta genetik yatkınlık söz konusudur.
Aşırı inek sütü tüketimi beraberinde kabızlığı getirebilir
Kronik kabızlığı olan çocuklarda ise iştah genellikle azdır; karın ağrıları görülebilir. Sindirim sistemi yavaşladığı için mide boşalma süresi gecikmiştir ve tekrarlayan kusmalar devamında olabilir. Kabızlık çok uzun sürdüğünde ise idrar yolu enfeksiyonlarına risk yaratan bir durum ile karşı karşıya kalınabilir. Ek gıdaya yeni başlama dönemleri veya anne sütünün kesilme dönemleri de kabızlık gelişimi için risklidir. 1 yaşından sonra inek sütünün başlandığı dönemde çok miktarda inek sütü tüketilirse kabızlık oluşabilir. Günlük 500 ml’den fazla inek sütü kullanmak doğru değildir.
Bu önerileri dikkate alın!
Bağırsak hareketlerinin yeniden düzenlenerek bağırsağın boşaltım görevini daha sağlıklı yerine getirmesi ve çocuğunuzun eski sağlık ve neşesine tekrar kavuşması için kabızlık sürecinde ait tedavi adımlarını söyle sıralayabiliriz.
– Kronik kabızlığı olan çocuklarda öncelikle sertleşmiş dışkı içeren kalın bağırsakların boşaltılması gerekir. Bu amaçla fitil veya lavmanlar kullanılır. Sadece makat bölgesine lokal etki gösteren bu ilaçların sistemik yan etkileri yoktur. Hekim önerisiyle rahatlıkla kullanılabilir.
– Kalın bağırsaklar boşaltıldıktan sonra normal kıvamda dışkının sağlanabilmesi için ağızdan laksatif şuruplar (dışkı yumuşatıcı ilaçlar, şurup) verilmelidir. Her gün ve yumuşak kıvamda dışkı sağlayabilmek için bu tip ilaçların kullanımı gereklidir; çünkü kronik kabızlıkta gelinen noktada diyetle sorunu çözmek imkânsızdır. Burada en önemli nokta çocuktaki acıyı ve korkuyu unutturana kadar tedavinin sürdürülmesidir. Dışkı yumuşatıcı şuruplar alışkanlık yapmaz ya da etkisi zamanla azalmaz. Şu ana kadarki tıbbi verilere bakıldığında bu şurupların, uzun süreli kullanımlar da bile belirgin ve şiddetli yan etkileri olduğu görülmemiştir.
– Küçük çocukların yaşadıkları acıyı unutabilmeleri uzun zaman alabilir. Tedaviyi 6 aydan önce kesmemek bazı vakalarda 12 aya kadar uzatmak gerekebilir. 5 yaşından büyük çocuklarda 2-3 aylık tedaviler yeterli olabilir.
– Dışkılama esnasında ağrıyı ortadan kaldıracak bölgesel etkili olan ağrı kesiciler ve oturma banyoları da geçici bir rahatlık sağlar; ama ağrıyı yok edecek en önemli şey dışkının yumuşak kıvamda olmasıdır. Bu kıvamı sağlayacak en etkili ilaçlar dışkı yumuşatıcı şuruplardır.
– Kabızlık tedavisinde psikolojik yaklaşım önemlidir. Lavmanlar ve ilaç uygulamaları için mutlaka çocukla işbirliği kurulmalı asla zor kullanılmamalıdır. Zorla uygulanan lavman ve benzeri ilaçlar çocuktaki korkuyu arttırarak kabızlığın daha da kötüye gitmesine neden olabilir.
– Tuvalet eğitimi kazanmış çocukları günde 2 kez, sabah ve akşam yemekleri sonrasında 10- 15 dakika tuvalete oturtmak, mide bağırsak refleksinden(gastrokolik refleks) yararlanılacağı için faydalıdır. Mide bağırsak refleksi, mideye herhangi bir gıda gittikten sonra tüm sindirim sisteminin çalışmasıdır. Çoğu insan bu refleks sayesinde yemek sonraları rahatlıkla tuvaletini yapabilir. Yemekten sonra tuvalete gitme alışkanlığını kabız çocuklara öğretebilirsek tedavide önemli bir aşama geçilmiş olur.
Kabızlığın önüne geçebilmek için gerekli besinler
Bağırsak hareketlerinin yeniden düzenlenmesi için çocukların patates, muz, pilav, makarna, beyaz ekmek, inek sütü, çay gibi besinleri az tüketmesi gerekmektedir. Kabız olan çocukların bu süreç içinde bol sıvı alıp tüm lifli sebze ve meyveleri(kayısı, armut, incir, kabak, brokoli vb.), zeytinyağını, tam tahıllı veya kepekli ekmekleri, mısır ve mısır unu içeren besinleri tüketmesi de sindirim sisteminin düzelmesine, görevini eskisi gibi yerine getirmesine yardımcı olacaktır.

Kabızlık ve Gaz Sorunu
Kabız Tedavisi Prof.Dr. Erkan Topuz
Kabızlık ve Çözümü Dyt.Uz. Çağatay Demir
Kabızlık Tedavisi Prof.Dr. Ahmet Maranki
Kabızlık ve Lavman Prof.Dr. Ahmet Maranki
Diyet Yaparken Kabızlığa Son Dr. Ender Saraç
Kabızlık İlacına Geri Çekme
Kabızlık Tedavisi için Yaşam Tarzını Değiştir
Kabızlığa Doğal Çözümler
Kabızlık Sorununa Karşı Laksatif Bitkiler

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Diyet

Etiketler:, , , , ,


58 Yorum Var "KABIZLIK VE ÇÖZÜMÜ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Erdem seren dedi ki:

  Fitilin adi kontos detayli bilgi icn eklyn yardm edeym doktorum herseyiyak_k@hotmail.com

 2. ERDEM SEREN dedi ki:

  LÜTFEN OKUYUN….ARKDAŞLAR TAM 9 YILDIR KABIZLIK ÇEKİYODUM RABBİMİN İZNİYLE ŞİFAYE ERDİM..ÇÖZÜMÜNÜ SOYLUYORUM..FİTİL(HEMOROİD İÇİN VERİLEN KOTİL SANIRIM İSİMİ ..)ARKDAŞLAR FİTİL RECTUM DENEN KALIN BARSAGIN ÇIKIŞINDA KONTRAKSİYON(KASILMA)GÖSTEREREK DIŞKILAMAYA SEBEP OLUYO..ARKDAŞLAR KULLANIN 1 HAFTA GEÇMEZSE OYLE KONUŞUN…!!!!!!!!!!!!!

 3. yunus emre yağlı dedi ki:

  mrb arkadaşlar şöyle yorumlara göz attımda ??? ben size kesin bi çözüm önereyim kesin diyorum %100 denemekten zarar gelmez demi yulaf kepek arpa ve buğdaydan karışımlı un bu unu istediğiniz yerde kullanabilirsiniz kek pasta ne isterseniz her türlü etkisi var sabah akşam veya yatarken derdi yok istediğiniz zman kullanabilrsiniz detaylı bilgi için dj_crazy_asik@windowslive.com

 4. Güneş dedi ki:

  Merhaba, ben de sık sık bu sorunu yaşıyorum. Denediğim ve olumlu sonuç aldığım yöntemleri paylaşayım:

  Eğer durum acilse, yani hemen tuvalete çıkmanız gerekiyorsa, bir kutu (20 adet hap büyüklüğünde şeker içeriyor) Rocco şekersiz şekeri bir bardak ılık su ile yiyin; ben de etkisini bir saat içinde gösteriyor ve hemen ishal yapıyor. Yapay şekerin zararı olduğu için bunu sık sık yapmayın; dediğim gibi gerçekten zor durumdaysanız deneyin.

  Geceden içeceğiniz bir bardak sinameki çayı ya da Doğuş kayısı form çayı (o da bolca sinameki içermekte) içerseniz sabah rahatlıkla tuvalete çıkabilirsiniz. Sinamekininde zararı olduğu için bu yöntemi de sıkça denemeyin.

  Bir diğer yöntem ise erik hoşafı; yaklaşık bir bucuk su bardağı soğuk hoşaf, beni bir saat içinde rahatlatıyor.

  Duyduğum fakat henüz denemediğim bir yöntem ise şu: sizi yakmayacak sıcaklıkta olan bir zemine bir süre oturup, bolca ılık su içmekte sorunun çözümünde yararlıymış.

  Tavsiyem; bolca su için (özellikle sabah aç karnına oda sıcaklığında bir bardak su için), spor yapın her yemekte salata ve kabuklarıyla bolca meyve tüketin. Şifalar dilerim..

 5. gozde dedi ki:

  ben diyet yaptim birkac ay kadar ve sonrasinda kabizlik ortaya cikti. zeytinyagi icmek ise yaradi ama birkac gun ust uste icince ise yaramamaya basladi. dulcofibre de bende hicbir etki yapmadi cakma midir nedir anlamadim 😀 sabahlari gun kurusudur, balli sudur, keten tohumlu yogurttur bunlari yedikten sonra arkopharma nin royal jelly diye birseyi var 7 gunluk kullanimli onu iciyorum sonra asil kahvaltimi okula yetisemedigimden yapamiyorum be yazikki. gun icinde de ilik su iciyorum, dulcofibre ise yaramasa da iciyorum ve kivi, elma gibi meyveler yiyorum fayda sagliyor gibi eger kola,cay ve kahve gibi iceceklerden de uzak durursaniz, sabirli olurasaniz kabizligin onune gecebilirsiniz diye dusunuyorum bakalim bende ise yarayacak mi 2 gun oldu

 6. yıldız sezer dedi ki:

  slm bende kabızlık var bağırsak flimlerim çekildi şükür temiz çıktı bağırsak tembelliğii çıktı bekunis devamlı içmeyin devamlı kullanılırsa belli bir müddet sonra bağımlılık yapıyor ben herşeyi denedim incir zeytinyağı kayısı v.b ben akşam yatmadan evvel 1 elma yiyorum sabahta uyanınca bir çorba kaşığı bal yiyorum üstünede 1bardak ılık su içiyorum inananın çok faydasını gördüm en azından doğal bişey sizlerde deneyin bir herkeze çok çok geçmiş olsunnn

 7. zelaL (M.B) dedi ki:

  Kabızlığa kesin çözüm yok…Ben ne yaptıysam olmadı..!! Yorumları okudum ve herkesin dediklerini aynen yaptım ama olmadı…Neden kesin çözüm yok?? Ben ömrüm boyunca böylemi olucam? Neredeyse kansere bile çözüm bulacaklar ama neden bu kabızlığa çözüm bulamıyolar????

 8. meliha oz dedi ki:

  mrba bende kabzlık sorunu cekiyorum içmediyim ilç kalmadı bol su diyorlar o kadr su iciyorum ki yinede olmuyor yagda icdm ama ynede olmuyr ve bu yuzden kilo alıyorum ne yapmalıyım

 9. aylin dedi ki:

  ben kabızlık sorununu bitki çayları içerek aşıyorum sizede tavsiye ederim özellikle hamile olan bayanlar için.

 10. murat dedi ki:

  arkadaşlar bende 6 aydır kabızlık çekiyorum çok yöntem denedim çok ilaç kullandım size şiddetle tavsiye edeceğim tek şey ZEYTİNYAĞI sabah akşam aç karnına 2-3 yemek kaşığı zeytin yağı için en etkili en pratik en ucuz ve en sağlıklı yolun bu ben çok faydasını gördüm hem zeytinyağı diğer ilaçlar gibi bağırsak tembelliği yapmadığı gibi bir çok faydası var

 11. bayram kılıç dedi ki:

  slm benim 5 aydr kabzlk sorunum vardı 2 aydr sürekli ilaçla tvltmi yapyrm doktr dyo kaln bağrsğn uzun ondan sizden nsl bir blgi alablrm

 12. AHMET İDRİS ULUTAŞ dedi ki:

  BU HASTALIKTA;Kefir denilen kafkas’ların devamlı kullandığı bir süt içeceği var,ben 82 yılından bu yana kefirin üretimini yapıyorum,bu konuda hastalarıma öneriyorum,mayalaması kayısı ……

 13. murat dedi ki:

  Arkadaşlar bende 3 ay önce kabızlık sorunum başladı bir çok yöntemi(kuru kayısı,incir,portakal yaprağı, bitkisel ilaçlar pırasa vs vs…) denedim ama hiç bir işe yaramadı en son çareyi zeytinyağı içmekle buldum her sabah aç karnına 1 yemek kaşığı zeytinyağı(eğer inatçı bir kabızlıksa 2veya 3 te olabilir)için.Ben ilk kullandığımda pek umudum yoktu ama müthiş bir etki gördüm şiddetle tavsiye ediyorum. En sağlıklı en pratik ve en ucuz yolun bu olduğunu düşünüorum.

 14. mervet dedi ki:

  benim en iyi bildigim su hergun 2litre su icmek ve aksam 7 den sonra yemek yememek

 15. derin deniz dedi ki:

  şalgam olayına katılıyorum….. çukurovanın bir içeceği olan şalgamı buyuk marketlerde bulabilirsiniz…
  ama dikkat tuzlu bi içecek olduğu için tansiyonu olanlar bu yöntemi denemesin….
  sabahları aç karnına tüketirseniz süpper oluyor… 🙂 bende boyle yontemlere basvurmazsan 5- 6 günde bir tuvalete uğrayanlardanım 🙁
  diğer bağırsakları temizlemek için kullandığım yöntemlerden de bahsedeyim isteyenler deneyebilir…
  sinameke çayını kullanabılırsınız olcü olarak 2 kupa bardağı olarak içtiğimde bende işe yarıyor
  iki kupa su ile ve 3 çorba kaşığı sinameke çayını demleyin ve bunu için buda bağırsakları guzel temızlıyor ama tadı biraz…… :S
  ayrıca ilaç olarakta bekunis i bana doktor yazdı

 16. meslek siri dedi ki:

  cok igrenc bence en iyi sey hergun 1.5 litre su icmek

 17. tuğçe dedi ki:

  merhaba arkadaşlar ben 20 günden beri kabızlık sorunu yaşıyorum her yolu denedim(yağ bile içtim) ama bir türlü kurtulamadım hastaneye de gittim bol bol kayısı ye ve su iç dedi bitanede ilaç verdi hiç bir hayrı da olmadı.son çare olarakta yarın eczaneden musil ilacı alıcam.

 18. gamze şeker dedi ki:

  mrb ben gamze. aynı sorunu 4 senedır yasıyrum ıcmedıgım ılac bıtkı cayı kalmadı , gunde neredeyse 3 lıtre su tuketen nı ınsan olmama ragmen boyleyım cok kotu lutfen yardım edın bıktım artık ya 🙁

 19. necdet Selvi dedi ki:

  arkadaşlar bol bol salatalık elma yiyin vede devamlı ılık su için.yemeğe birden çok yüklenmeyin azar azar yiyin.Akşamda yatarken kuru kayısı üzerine bol ılık su.Eminim düzeleceksiniz

 20. suna atmış dedi ki:

  slm bende 5 aydır kabızlık sorunuyla savaşıyorum. bir türlü iyileşemiyorum. kaç kez doktor'a gittim. ve şu anda da ilaç kullanıyorum. ama faydasını görmedim ne yapacağımı bilmiyorum. beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler…

 21. Handan Sualp dedi ki:

  Şu kullanan herkesin memnun olduğu Dulcofibre gelsede, kabızlık bitse artık”¦

 22. Neslihan Yılmaz dedi ki:

  Bende de yaklaşık 1 aydır kabızlık problemi var. Çok katı şeyler tüketiyorum ve az su içiyorum ondan kaynaklanıyor sanırım bana önerebileceğiniz birşeyler varmı ve son 3 gündür büyük abdesti yaparken kan gelmeye başladı bir doktora görünmem gerekir mi?
  Yardımlarınızı bekliyorum.

 23. yüsra aydın dedi ki:

  arkadaşlar denedim sonuç ümit verici ılık su her habah aç karnına için arada kuru kayısıda yiyin gerçekten düzelme hissedeceksiniz ama kuru gıdalardanda biraz uzak durmak gerekli tabi herkese sağlıklı günler dilerim

 24. serkan yuksel dedi ki:

  yogurt kabızmı yapar ıshal mı kımse cevap veremıyor kımı kabız dıyor kımı ıhsal

 25. 2000 dedi ki:

  ya ben berbattım çok kötüyüm lütfen yardım edin Allah rızası için

 26. KORAY GEDIZ dedi ki:

  kesnlkle laksatif etki yapn ilac kullanmyn.sabah cok ilik su icn sonra caynzi abdest suyu gibi icn sonra procto glyvenal krem var onu yapp sonra dsklama yapn yemekle beraber bol su aln kesnlkle kola icmeyn kuru bi sey leblebi asla yemyn bi de cinsl ihtiyacnzi disklamdn sonra gidrn duman_herseyiyak@hotmail.com

 27. Bu Hastalık Bende Had Saffada Etki göstermişti 1Ay süren bu hastalık sonucu kalp sıkışması ve kalp krizi riski yükselti ve sıkışma meydana geldi hastaneye 40sn fark ile yetiştirildim yoksa ….. Bu sorunun Çözümü Çok beLLi (( FiTiL ))

 28. prof.dr.Seren Bağcı dedi ki:

  arkadaşlar ben prof.dr seren bağcı yorumlarınızı okudum gerçekten korkutucu bir durum kabız olmak ,arkadaşlar kabızlıktan kurtulmak için size evde yapılan çok güzel şeyler söyleyeceğim,öncelikle;sabah aç karnına(1 bardak)mümkünse ılık, su için .tuvaletiniz gelirse ve çok sert olduğunu hissederseniz kesinlikle gelmesi için ıkınıp zorlamayın sağlıklı bir insanın büyük tuvaleti ıkınılmadan zorlamadan gelir eğer zorlayıp ıkınırsanız tuvaletiniz bağırsağın içinde kıvrılır ve çıkmayacak hale gelir .size bir çorba tarifi vereceğim çoruma özel ben çorumlu değilim ama bu tarifi diyetisyen bir arkadaşımdan aldım tarifi;bir tencereye 3 bardak su koyun,içine haşlanmış az miktarda ıspanak,havuç,barbunya,pırasa ilave edin ve kısık ateşte pişirin varsa isteğe göre biberde koyulabilir .inanın eğer tuvaletiniz gelmesse söyleyin ama gerçekten müthiş kabızlığı önlüyor.bu arada çorbayı yedikten sonra tuvaletin yakınında bekleyin her an tuvaletiniz gelebilir .bunların dışında çok ciddi bir probleminiz varsa yakınınızda bulunan bir hekime danışın makatta çatlak olabilir.iyi günler

 29. buse dedi ki:

  arkadaşlar bide bir kase yoğurda 1 yemek kaşığı kepek katıp güzelce karıştırın.çocuk maması gibi günde 1 kase yiyin.onu yiyince zaten çok su içesiniz geliyor.bendede vardı bu sorun taki tanıdık bir doktor abim söyleyene kadar.bende çok işe yaradı.(yanlız kepeği alırken böceklenmemiş olmasına dikkat edin ve buzdolabında saklayın)göreceksinz işe yarıycak

 30. hülya dilek dedi ki:

  hocam benim oğlum 2 yaşında ve de kabız ama kan geliyor 2 yada 3 günde bir yapıyor doktora götürdüm ama 2 ay oldu neredeyse hala birşey yok bagırsakları düzenli çalışmıyor ne olursunuz yardıncı olun duacınız olurum..

 31. bnde 50 yaşında bir olgun kadınım kabız oldum çünkü su içmiyorum

 32. Burhan Aydın dedi ki:

  Merhaba,
  İster inanın, ister inanmayın..Ama lütfen inanın…Bir arkadaşıma tavsiye etmiştim, bana tuvaletten SMS göndererek teşekkür mesajı attı. İshal olmak bu kadar mı hoş bir şeymiş, onu anlatıyordu ayrıca mesajında..:)
  Kabızlıktan muzdarip kime tavsiye ettiysem işe yaradı…Kaybedecek hiç bir şeyiniz yok..Ne midir bu? Çok basit…! Şalgam suyu..
  Eğer mideniz müsaade ederse acılısından, mideniz hassas ise acısız olanından sabahları aç karnına 1 bardak şalgam suyu için….( içebilirseniz 2 bardak için ancak 15 dakika sonra tuvaletin yakınlarında olun 2 bardak içerseniz ) Sabah 1 bardaktan sonra gün içinde 1 veya mideniz izin verirse 2 bardak daha…O gün veya ertesi gün başlayacaksınız tuvalete koşmaya…Lütfen hemen kesmeyin şalgam suyunu , için uzunca bir süre ki tembel bağırsaklar alışsın çalışmaya..Ben İskenderun'luyum..Yıllardır hemen her gün içerim..Çok da sağlıklıdır şalgam suyu..Piyasada çok var şalgam suyu..Ben Doğanay marka olanı severim..Bazen de Çilingir marka güzel oluyor. Teşekkürlerinizi bekliyorum..:) Saygılarımla, Burhan Aydın
  mburhan83@gmail.com

 33. Ayşe Nur Bolat dedi ki:

  yhaa burda dio ki şeker tüketmeyin ama bi yerde de bazı şekerler laksatif etki yapar diodu. Hakkatten öyle deil mi mesala aşırı olips vs yediğimde ishal olurum di mi

 34. sehergümüş dedi ki:

  Ben bir sene oldu bu sorunu yaşıyorum doktor doktor gezdimüç ay devamlı aynı ilacı kulanmamı söylediler bizada olsa faydası oldu ama tam anlammıyla geçmiyor bazen kötü oluyorum daha önceleri çok hafif kan gördum şimdi bişey yok ama ağrı ve yanmam oluror acı yediğim zaman daha çok yanma oluyor kan dışkı idrar tahliller yapıldı temiz çıktılar sonuçlara guvenebilirmiyim .bana ne tavsiye edersiniz ne yapmam gerekiyor bu sorunum ilerde kötu sonuç verirmi yoksa önesememeliyim zamanla sıvı sebze meyvelerle geçermi teşekurler.merakla cevabınızı bekliyorum

 35. tuuba dedi ki:

  ben bukarisimi 20 gündür uyguluyorum cokise yaradi,karisima keten tohumuda ekliyorum ayricaarada bir erik kompostosu yapip iciyorum suan diyette oldugum icin birhayli tokluk hisside yasiyorum hatta gün icinde tatli kirizine karsi 1 avuc siyah üzümde yiyorum yillardir (mutsuz bagirsak sendromuyla)karsi karsyaydim yillarca bagirsak ilaclari kullandim depresyon ilaclariyla birlikte unutmayin kabizlikligin beslenme aliskanligiyla birlikte stress ve sikintiyla da alakali stresten uzak durun hanimlar özellikle siskinlik duygusunu iyi bilirim ve birazda spora yönelin bu sorundan ayriyeten kilo verme olayiyla birlikte kurtulacaksiniz..demedi demeyin deyin ve görün…saglikla kalin arkadaslar..

 36. özlem eker dedi ki:

  bbenn yaşlaşık 2 haftada 1 tuvalete çıkyorum yeri geldinde onu bile yapamaıyorum napmam gerek lütfen bilgi verirseniz sevinirim

 37. recep kanat dedi ki:

  slm benim de aynı sorunukm var..dışkılama problemi yaşıyorum ..3 4 güne bi gidiyorum…çokm acı çekiyorum barsakalrımda acı hissdeiyorum ve ağrı hissdeiyorum lütfen yardım

 38. mehmet top dedi ki:

  Ne hasta bekler sabahı
  ne taze ölüyümezar ne de şeytan bir günahı seni beklediğim kadar
  geçit istemem gelmeni yokluğumda buldum seni bırak vehmimde göllgeni gelme artık neye yarar

 39. recep dalgıç dedi ki:

  merhabe bende d e aynı sorun var lütfen yardımmm

 40. hülya şanslı dedi ki:

  merhaba bn düzenli aralıklarda tuvaletimi yapıyordum ancak bir gündür kabızlık problemi yaşıyorum.annemin önerdiği ilacı kullandım.ancak popomda küçük bir parça tıkanıklık yaratıyor .çok acı çekiyorum .lütfen yardım edin tavsiyelerinizi bekliyorum….

 41. bayram ağdacı dedi ki:

  arkadaşlar yorumlarınızı okudum …ben pratisyen hekimim ..fakat bu konu hakkında çok bilgi edinme fırsatı buldum ..daha doğrusu bende bu sıkıntı var….kuru kayısı falan hikaye…..bence sabah aç karnına ılık ama çok ılık olacak süt için..olmazsa sıcak suda olabilir….sonra yemeklerden önce mümkün olduğu kadar elma yiyin….sonra kahvaltıdan sonra tuvalette 15 dakika ıkının…sonra eğer hemoroit varsa uygun anestel pomatlar alıp uygulayın…..çünkü acı çektiğimiz için wc ihtiyacımızı gidermek istemyiruz…onun için hemoroit tedavsisi şart…bi de son günlerde dr. ahmet maranki nin lavman çözümü var ama pek işe yaracağını sanmıyorum…bunları yaptıktan sonra geçmezse….gelen cerrahiden colonoskopi yani kalın barsağınızın filmini çektiirin…ve unutmayın herşeyi abartın doktora gittiğinizde…yoksa düzgün adam gibi bakmaszlar….duman_herseyiyak@hotmail.com geçmiş olsun ..Allah afiyet versin zor valla işimiz:))))

 42. SEDA EREN dedi ki:

  MERABA BENİM DE 2 YILDAN BERİ KABIZLIK PROBLEMİB AŞIRI 1 HAFTADA YADA 10 GĞNDE ÇIKABİLİRİYORUM DAHA ÖNCE BÖYLE SORUNUN YOKTU SÜREKLİ KURU YİYECEKLER TÜKETTİĞİM İÇİN PROBLERİM BAŞLADI AMA ARTIK TÜKETMİYORUM HALA AYNI ŞEKİLDE SORUNUM VAR. BUNU NASIL ÇÖZEBİLİRİM KENDİMİ ÇOK RAHATSIZ HİSSEDİYORUM .ARTIK MİNDİVAN FORM ÇAY KULLANMAYA BAŞLADIM ANCAK ONUNLA RAHATLAYABİLİYORUM .ONU KULLANMADIĞIM ZAMAN KABIZLIK YAŞIYORUM .BANA ÖNERİBİLECEĞİNİZ BİR ŞEY VARMI BAĞIRSAK KANSERİNE YAKALANACAM DİYE ÇOK KORKUYORUM .en ufak katı birşey yediğimde kabız oluyorum.

 43. fatma evliyagil dedi ki:

  ben 10 gündebi tuvalete gidiyorum bazan çok rahatsız oluyorumaşırı şişginlik ne yapacağımı bilemiyorum

  her yoluda denedim

 44. aydın aa dedi ki:

  merhaba bnm kızmda da aynı problem war coook fena bı durummm edavısı yk yedıklerıne dıkkat etcek o kadar………………

 45. nigar kılıç dedi ki:

  ben kızmda kabızlığın en kötüsünü yaşadım 8aybüyük abdezdini yapamıyordu 4yıl tedavi gördü içi temizlendi sonunda bağırsağı soba borusu genişliğinde oldu ve genişleyen kısmını aldılar kaslarının çalışmasına rağmen bağırsak tembeliğinin giserilmesine rağmen sorun ameliyatla giderildi ama hepsi STRESE bağlı strese girsin ayni şeyler yaşıyoruz yine15 yaşında başladı hasyalığı şu an 20 yaşında her türlü şeyleri denedik olmadı stres olmayınca güzel herşey herkeze allah şifa versin

 46. sema dedi ki:

  hocam özür dilerim benimde rahatsızlığım
  arkadaşların yazdığı gibi bende haftada bir defa olmak üzere tuvalete gidiyorum bu sorunumu nasıl gidere bilirim

 47. cenk sarı dedi ki:

  çok güzel bir şey de ondan sonra aklşama kadar bir şey yenme yecekmi

 48. xprodoksit dedi ki:

  Kabızlık durumunda dikkat edilmesi gereken diğer ilkeler şu şekilde sıralanabilir:

  Sık sık, azar azar beslenilmelidir (5-6 öğün gibi).
  Lokmalar iyice çiğnenmeli, yemekler acele edilmeden yenilmelidir.
  Bol su ve sulu besinler tüketilmelidir (3 lt/gün).
  Taneleriyle birlikte kayısı, erik, üzüm kompostosu içilmelidir. (Zayıflama tedavisinde bu kompostoların yapay tatlandırıcı ile hazırlanması gerekmektedir).
  Kabızlık yakınmalarında, sabah kahvaltı etmeden erik veya kayısıdan yapılmış bir kaşık marmelat veya kuru meyve yenilerek üzerine ılık su ya da ıhlamur içilmesi ve fiziksel aktivite yapılması bağırsak hareketlerini artırır. Ya da bir bardak ılık suya limon veya bir tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edip içilebilir.
  Probiyotik etkili yoğurtları veya prebiyotik etkili sütleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.
  Fast-food beslenme tarzından mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
  Aşırı şeker ve şeker içeren besinlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
  Fazla miktarda kahve ve özellikle koyu çay içilmemelidir.
  Form çaylarının bağırsak tembelliği yapması nedeniyle kesinlikle kullanılmamaları gerekmektedir.
  Her gün, özellikle sabah kahvaltısından sonra dışkılama olsa da olmasa da belirli bir süre tuvalette kalınmalıdır. Bu sırada dikkatin dağıtılması için gazete veya dergi okunması önerilir. Alaturka tuvaletlerin kullanılması dışkılamayı kolaylaştırabilir.
  Günlük fiziksel aktivite mutlaka artırılmalıdır. Her gün 45 – 60 dakika kadar egzersiz yapılması gerekmektedir.
  Posa (lif) alımınızı artırınız. Posalı besinler:

  o Kurubaklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek, kuru barbunya, soya fasulyesi)
  o Kepekli tahıllar (esmer ekmek, bulgur, kepekli pirinç / makarna / erişte / un)
  o Sebze ve meyveler (kabukları ile yenilebilen sebze ve meyveleri soyulmadan)

  Bu ilkelere bağlı kalmanıza rağmen 2 hafta sonunda düzelme sağlayamazsanız, takviye olarak kullanabileceğiniz alternatifleri diyetisyeninizden öğreniniz.

 49. öznur dedi ki:

  merhaba bende kabızlık sorunu çekiyorumve bu yüzden makatta yırtık problrmim vardı. yeni amaliya oldum ama yinede kabızlık problrmi yaşıyorum. doktorun bütün tavsiyelerini yapsamda aynı. acaba ne yapmalıyım çok problem yaşıyorum .başka taviseyeleriniz narsa lütfen yazın .

 50. fikriye çalışkan dedi ki:

  Teşekkür ediyorum sanırım işe yaramaya başladı :)…

 51. nermincee dedi ki:

  Yukarıda ki tarif gerçekten başarılı ama istersen sana başka bir öneridede bulunabilirim kabızlık sorunun için.

  Öncelikle Muz ve patates'e veda etmelisin sabahları 2-3 kayısıyı ılık su ile beraber aç karnına yemeyi dene

 52. fikriye çalışkan dedi ki:

  Teşekkür ederiz yazınız için gerçekten de kabızlık bzi kadınların günlük sorunu olmaya başladı,ben öğrenciyim ve yurtta kalıyorum bu karışımın yerine başka bir şey le sorunumu çözemezmiyim..
  Gün içinde gerçekten yeterli miktarda su tüketiyorum ,çok sık idrar çıkmama rağmen kabızlık problemi yaşıyorum. ve tuvalete çıkarkende çok zorlanıyorum,probiyotik yoğurtları ve actiregularis yoğurtlarını kullandım ama bu problemimi çözemedim, yardımcı olursanız sevinirim… iyi akşamlar…

 53. zeynep dedi ki:

  valla bana hiç bişi fayda etmio daha farklı bilgiler verirseniz sevinirim:(

 54. seda dedi ki:

  benim kızım zayıf ama iştahı güzel bunun için napmalıyım beni bilgilendirirmisiniz

 55. ilkay dedi ki:

  MERHABA BENİM KIZIM 5 YAŞINDA VE AŞIRI ZAYIF, KABIZLIK SORUNU DA HAD SAFHADA. ACABA ONA BU KARIŞIMI YEDİRMEM DOĞRUMU? BİLGİLENDİRİRSENİZ MUTLU OLURUM.

 56. ayse dedi ki:

  evet artik klasik turk kahvaltisindan bu tur lif iceren kahvalti turune gecmek gerekiyor

 57. nazlıcan dedi ki:

  Çok güzel ve faydalı bir yazı teşekkürler

 58. borsaci dedi ki:

  iyi akşamlar dilerim nasılsın görüşmek üzere hoşçakal.