By 08 Nisan 2014 Devamı →

İmmunoterapi Vitiligo’ya Çare OluyorGün geçtikçe görülme oranları artan Vitiligo vakaları için yeni umut doğdu. Amerikalı bilim adamlarının geçtiğimiz yılın en iyi tedavi şekli dedikleri İmmunoterapi, Vitiligo hastalarında da olumlu sonuçlar verdi.

Vitiligo İçin UmutVitiligo bağışıklık sisteminin kendi kendine saldırısı ile geliştiği bilinen cilt pigmentlerinin kaybına neden olan bir rahatsızlıktır. Halk dilinde beyazlama hastalığı olarak da bilinir. Uzmanlar ise stres faktörlerinin artması ile birlikte Vitiligo’nun  her geçen gün görülme oranlarında artış gösterdiğini belirtiyor.

Son yıllarda uygulanan ve Amerikalı bilim adamlarının geçtiğimiz yılın en iyi tedavi şekli seçtikleri İmmunoterapi ise bu hastalara umut oldu. İç hastalıkları Uzmanı ve İmmunoterapist Dr. Ülkü Duraksoy,” İmmunoterapi bağışıklık sistemini tedavi eden bir yöntemdir. Kanser, tiroid, iltihaplı romatizma, hepatit gibi pek çok rahatsızlıklarda standart tedaviler ile birlikte uygulandığında mucize sonuçlar verebiliyor. Bu hastalıklara Vitiligo da dahil oldu ve başarılı sonuçlar alındığını gördük. Ancak tüm tedavilerde olduğu gibi hasta disiplini çok büyük önem taşıyor. Verilen tedaviye harfiyen uyulması gerekiyor.” dedi.

Bir hastada Vitiligo ortaya çıktı ise mutlaka altta yatan bağışıklık sistem problemlerinin mevcut olduğunu belirten Dr. Duraksoy,” Tedaviye başlamadan önce altta yatan ve Vitiligo’ya neden olan problemleri tek tek bulup çıkarmak gerekir. Tedaviyi belirlemede  kılavuz olacak çeşitli test ve muayenelerin yanı sıra hasta hikayesinin de dinlenerek iyi analiz edilmesi gerekir. Tedaviye başlamadan önce en çok etkilenen organlar tiroid bezi, pancreas ve karaciğer aksı taranır. Barsak flora analizi yapılır. Hastanın gluten , laktoz , fruktoz gibi gıdalara karşı intoleransının olup olmadığının araştırılması yapılır. Bu doğrultuda kişiye özel bir tedavi programı hazırlanır. Hastaların tedavilerinde  en önemli prensip hasta uyumunun sağlanmasıdır. Hasta uyum göstermeyecek ise hiç başlamamalıdır. En az 2- 6 ay sürecek bir süreçte düzenli tedavisini almalıdır. ” dedi.

Bazı immün gıdaların ve  beslenme bozukluklarının da Vitiligo hastalığının ortaya çıkmasında önemi olduğunu ifade eden Dr. Ülkü Duraksoy,” Beslenme şekli tedavi sürecinde ve sonrasında kişinin tamamen yaşam şekli olmalıdır. Hasta asla sigara tüketmemelidir. Aşırı alkol tüketiminden kaçınılmalıdır, mümkün ise hiç tüketmemelidir. Hastalarda şeker, tatlı, unlu mamuller mutlaka kesilmelidir. Egzersiz hayatımıza sokmamız gereken en önemli unsurdur. Yoga, pilates gibi egzersizleri tüm vitiligo hastalarına önerebilirim. Sebze ve meyvenin bol yenmesi önemlidir. Bol su içimi mineral alımı açısından tercih edilir. Bunun  dışındaki öneriler,  kişiye özel yapılan testlerin doğrultusunda yapılır.” şeklinde konuştu.

Vitiligo Hakkında Diğer Yazılar

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, ,


Comments are closed.