By 10 Ağustos 2011 Devamı →

İLK RAHİM NAKLİ GERÇEKLEŞTİRİLDİTürk doktoru dünyada bir ilki başardıAkdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bu sabaha karşı dünyanın ilk rahim nakli gerçekleştirildi.
Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde 08 Ağustos 2011 gecesi saat 22.00’de, bir kadavradan alınan rahim, gece saat 03.00’te başlayan ve 7 saat süren operasyon sonunda 20 yaşındaki Derya S.’ye nakledildi.

Operasyonu, Türkiye’de ilk dünyada 16. çift kol nakli ameliyatını da yapan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Ömer Özkan gerçekleştirdi.

TÜRKİYE’DE İLK ÇİFT KOL NAKLİ DE YAPILMIŞTI (Haber)

Muğla’nın Milas İlçesi’nde motosikletiyle geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki Fatih Demirel’in iki kolu, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen operasyonla 26 Eylül 2010 günü, Aydın’da 2008 yılında iki kolunu dirsek altından mısır silaj makinesine kaptıran 28 yaşındaki Cihan Topal’a nakledilmişti.

Plastik Cerrahi ABD. Bş. Doç.Dr. Ömer Özkan, Kadavradan gerçekleşen ilk rahim naklini anlatıyor.


Kadavradan rahmi var artık!

Dünyada kadavradan rahim nakli yapılan ilk hasta olan Derya Sert, riskli ilk dönemi atlattı. Sağlık durumu gayet iyi olan ve adet görmeye başlayan hasta, 6 ay sonra tüp bebek tedavisine başlayacak.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan, aynı ana bilim dalından Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri Doç. Dr. Münire Erman Akar, Doç. Dr. İnanç Mendilcioğlu, kadavradan rahim nakli yapılan Derya Sert ve eşi Mustafa Sert ile basın toplantısı düzenledi.
Derya Sert’in sağlık durumuyla ilgili bilgi veren Özkan, hastanın ameliyatın ardından 20. gününü doldurduğunu söyledi.
Nakil sonrası süreçte en önemli dönemin 10’uncu gün olduğunu ifade eden Özkan, “10. gün cerrahi ile ilgili problem çıkarsa çıkar. Bundan sonra sorun olmayacak diye bir şey yok ama riskleri oldukça azalıyor. Cerrahi problem riski azalmış durumda. Ekip olarak hastayı takip ediyoruz. Muayenemizi, tetkikleri cuma günü yaptık, en ufak problem olmadığını gördük. İlaç düzeyimiz gayet iyi gidiyor, ilaçları ağızdan almaya başladı. Bundan sonra kritik günler 1., 3. ve 6 ay olacak. Şu ana kadar hastanın sağlık durumu gayet iyi” dedi.
Hastanın 6. aydan önce gebe kalamayacağını ifade eden Özkan, iyileşmesinin istenen şekilde gerçekleşmesi halinde kadın doğum bölümü uzmanlarına devredileceğini söyledi.
Hastaya 6 ay sonra tüp bebek tedavisine başlayabileceklerini ifade eden Doç. Dr. Özkan, “Şu an rahmin vücuda adapte olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.
“YURT DIŞINDAN TALEP ÇOK FAZLA”
Özkan, rahim nakliyle ilgili çok sayıda talep aldıklarını ancak naklin yapıldığı ilk hastadan tamamen olumlu sonuç almadan yeni talep kabul etmeyi düşünmediklerini kaydetti.
Doç. Dr. Özkan, özellikle Fransa, İngiltere, Almanya gibi ülkelerden çok fazla talep geldiğini bildirdi.
Özkan, bir gazetecinin, naklin başarısına ilişkin veriler kesinleşmeden dünyanın ilk rahim naklinin yapıldığına ilişkin açıklama yapmalarına ilişkin eleştirileri hatırlatması üzerine de “Dünyada kadavradan yapılan ilk nakil budur” dedi.ADET KANAMASI BAŞLADI

Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Münire Erman Akar da hastanın genel sağlık durumunun iyi olduğunu, adet kanamasının başladığını bildirdi.

Akar, gebeliğin ikiz olma durumu olup olmadığının sorulması üzerine, “Olmaması lazım. Çünkü çok zor olur. Böyle bir ihtimal var ama amacımız tekil gebelik” dedi.

Transfer edilen embriyo sayısının önemli olduğunu kaydeden Akar, şunları söyledi:
“Tek embriyo versek bile tek yumurta ikizi şeklinde bir gebelik olabilir ama hedefimiz tek gebelik. Hiçbir şekilde hastamızı ve gebeliği riske atmak istemiyoruz. Amacımız tekil gebelik ama sonrasında ikinci gebelik için hastamızı riske sokmayız. Hastanın gidişatını birlikte tartışırız. Bu zaten bir ilk olacak, çok da zorlamaya gerek yok. İlerleyen yıllarda çok iyi sonuçlar alırsak ikinci bir gebelik şansı verilebilir” diye konuştu.

“KIZ VEYA OĞLAN FARK ETMEZ”

Derya Sert de rahmi olmadan dünyaya geldiğini, bunu öğrenince umutlarını yitirdiklerini söyledi.
Başvurdukları doktorların, “Rahmin nakli olabilir” dediklerinde umutlandıklarını belirten Sert, “Kız çocuğu, oğlan çocuğu fark etmez. Eli ayağı düzgün olsun yeter. İsmi henüz düşünmedik” diye konuştu.
Derya Sert’in eşi Mustafa Sert de çok heyecanlı olduğunu belirterek, “Hocamıza güveniyoruz. 2,5 yıllık evliyiz. Bu olmasaydı evlat edinme olurdu, başka şansımız yoktu. Gönül ister 3-4 tane olsun ama bir tane olsun, sağlıklı olsun. Şu an umudumuz o” dedi.
Mustafa Sert, çocuk erkek olursa çocuğa nakli yapan Ömer Özkan’ın ismini verebileceklerini söyledi.


İKİNCİ MUCİZE 1,5 YIL SONRA

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde kadavradan rahim nakli gerçekleşen Derya Sert’in sağlık durumu düzeliyor. Tedavi süreci istenen düzeyde gerçekleşirse 6- 9 ay sonra dondurulan embriyolardan birinin nakledileceği Sert, yaklaşık 1,5 yıl sonra bebek sahibi olabilecek.
Dünyada ilk kez AÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 9 Ağustos’ta kadavradan rahim nakli yapılan 21 yaşındaki Derya Sert’in tedavisi sürüyor. 20 gün önce gerçekleşen kadavradan rahim nakli operasyonu ardından AÜ Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Ömer Özkan, Kadın Sağlığı Ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Münire Erman Akar ve 2,5 yıllık eşi Mustafa Sert ile birlikte basının karşısına çıkan Derya Sert, “Çocuğum erkek olursa ismini Ömer koyacağım” dedi.
Hastanede yapılan basın toplantısında rahim nakli operasyonundaki süreç ile ilgili bilgi veren Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Ömer Özkan, ameliyat sonrası 20 günün tamamlandığını söyledi. En önemli dönemin ilk 10 gün olduğunu söyleyen Doç.Dr. Özkan, şöyle dedi:
“Riskler azalıyor. En son gerekli muayene ve tetkiki cuma günü yaptık. İlaç düzeylerimiz gayet iyi gidiyor. Hastamız ağızdan ilaç almaya başladı. Sağlık durumu gayet iyi. İlgiden bunalmasın diye bu sıralar basından ve kamuoyundan biraz uzak tutuyoruz. İlaç durumu birinci ayın sonunda azalacak. 3’üncü aydan itibaren daha da azalacak. Bundan sonra gelişmeleri hep birlikte takip edeceğiz.”
Doç.Dr. Özkan, bir soru üzerine, “Bebeğin rahme konulması ile ilgili dünyada daha önce yaşanmış bir örnek yok. Bu ilaç dozlarına ve gelişmelere bağlı. Biz işler yolunda gittiğine karar verirsek hasta kadın doğuma gönderilecek. Ancak şu kadarını söylemeliyim Derya hanım çocuğunu kucağına 1,5 yılı bulacak bir sürecin sonunda alabilecek” diye konuştu.
RAHİM NAKLİ TALEBİ YAĞIYOR
Doç Dr. Ömer Özkan, rahim nakli ameliyatının ardından dünyanın hemen her yerinden talep geldiğini ifade ederek, “En çok talep İngiltere, Fransa ve Almanya’dan geliyor. Ancak biz henüz Derya hanım ile ilgili süreci takip ettiğimiz için bu hastalarla görüşmemeyi tercih ediyoruz. Burada alacağımız sonuç hem biz hem de dünyadaki bilim çevreleri tarafından ilgiyle izleniyor” dedi.
Kadın Sağlığı Ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Münire Erman Akar ise hastada şu an adet kanamasının başladığını bunun da iyi bir gelişme olduğunu söyledi. Akar, şöyle konuştu:
“Hastamıza ait elimizde 11 dondurulmuş embriyo var. Rahme embriyo yerleştirme süreci geldiğinde bunlardan yalnız birisini yerleştireceğiz. Biz şu an için hastamızın tekil gebelik yapmasını öngörüyoruz. Bu nedenle böyle düşündük. Rahmi fazla yormak istemiyoruz. Ancak yine de tek yumurta ikizi olma gibi bir riski var. Dünyadaki kadavradan ilk rahim nakli olduğu için bir çok şeye de gelişmelere ve takiplerimize göre karar vereceğiz.”
“UMUDUN BİTTİĞİ YERDE HOCAMLA GÖRÜŞTÜM”
Geçirdiği rahim nakli ameliyatının ardından ilk kez konuşan Derya Sert, çocuk sahibi olamayacağını öğrendiğinde çok üzüldüğünü söyledi. Sert, şunları anlattı:
“Daha sonra hocamız ile görüştük ve rahim nakli olabileceğimizi öğrendim. Bu benim için çok sevindirici bir haber oldu ve hemen nakil olayına karar verdik. Çocuğumuzun ismini erkek olursa doktor beyin ismini yani Ömer vermeyi düşünüyoruz.”
Mustafa Sert ise, henüz 2,5 yıllık evli olduklarını, eşinin çocuk sahibi olamayacağını öğrendiklerinde evlat edinmeyi bile düşündüklerini anlatırken, “Gönül ister ki çocuk sayımız 3-4 olsun. Ama şu aşamada yalnız bir çocuğumuz sağlıklı olsun yeter” dedi.


RAHİM NAKLİNDE TALEP PATLAMASI YAŞANIYOR

Dünyada ilk kez kadavradan rahim naklini, Türkiye’de ise ilk kol naklini gerçekleştiren Doç. Dr. Ömer Özkan, rahim nakli için yurt içi ve dışından çok sayıda başvuru aldıklarını bildirdi. Özkan, yüz nakliye ilgili de 3 hastanın uygun bir verici beklediğini söyledi.
Dünyada ilk kez kadavradan yaptıkları rahim nakli için çok büyük bir talep olduğunu ifade eden Ömer Özkan, şunları kaydetti:
“Yurt dışından yüzlerce talep var. Günde 10-15’den fazla kişi rahim nakli için başvuruyor. Biraz beklesinler, sabretsinler. yaptığımız naklin sonucunu bekleyelim. Bundan sonra en az 1 yıl Türkiye’de rahim nakli yapılmayacak. Rahim nakli için en az bir yıl, yapılan naklin sonucunun beklenmesi lazım. Yeni rahim nakli bir yıldan önce yapılmaz. İzin verilmez.”
TRAVESTİLER DE TALEP EDİYOR
Travestilerden de rahim nakli için talep geldiğini söyleyen Ömer Özkan, “Ama yapmıyoruz. Çünkü etik olarak uygun değil. Başvurular var ama kabul etmiyoruz” dedi.Rahim kanseri olanlarda rahim alınırsa rahim naklinin yapılabileceğini söyleyen Özkan, rahim naklinin yapıldığı 21 yaşındaki Derya Sert’in sağlık durumunun iyi olduğunu bildirerek, “Hedefimizde rahim nakli yaptığımız hastayı doğurtmak, onu çocuk sahibi etmek var. Hastanın sağlık sağlık durumu çok iyi. Nazar değmesin sıkıntı yok” diye konuştu.
YÜZ NAKLİ
Yüz nakli için de her şeyin hazır olduğunu belirten Özkan, “Nakille ilgili bütün düzenlemeler bitti, sadece kadavradan verici bekliyoruz. Bundan sonra kadavradan verici bulmak için yoğun bir şekilde çalışacağız” dedi.

Yüz nakline de fazla talep olduğunu söyleyen Ömer Özkan, “Yüz naklinde talep çok fazla ama gerçekçi talep az. Yüz naklini estetik olarak düşünüp talep edenler de var. Yüz nakli ciddi bir ameliyattır, riskleri çok fazladır. Ancak, yapıldığına değecek hastaya yapmak lazım. Başka yapacak hiçbir şeyi olmayan hastalara yapmak lazım. Başvuranlar arasında bir tane gazi var ama o çok uygun değil gibi. Çünkü başka sağlık sorunları da var” diye konuştu.

YÜZ NAKLİ İÇİN 3 HASTA HAZIR

Yüz nakli için 3 hastanın hazır olduğunu bildiren Özkan, bunlardan birinin ateşli silah yaralanması, birinin yanık, diğerinin ise gazi olduğunu kaydetti. Özkan, “Biz bir kaç hasta hazırlıyoruz. kadavradan kan grubu, doku grubu, hangisine uyarsa ona nakil yapacağız” dedi.

Zonguldak’tan gelen hasta Sezgin Ergen’in tüm tetkiklerinin yapıldığını ve uzun süredir nakil beklediğinin altını çizen Özkan, uygun verici bulunduğunda Sezgin Ergen’e yüz naklinin gerçekleştirileceğini kaydetti.

ALINAN YÜZÜN YERİNE PROTEZ YÜZ

Kamuoyunun kadavradan yüz ve uzuv nakli konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini ifade eden Ömer Özkan, şunları söyledi:
“Şimdiye kadar yüz bağışı için bir iki tane girişimimiz oldu ama olmadı. Bunu yanında kadavra olmak isteyen insanlar da var. (Benim her şeyimi alın) diyebilecek insanlar var. Elbette yüzü vermek kolay değil. Kadavra yakını, yüzü, kolu aldığımızda vücut bütünlüğünün parçalanacağını zannediyor. Ama biz her türlü protezi yapıp, vücudu tamamıyla teslim ediyoruz. Mesela yüz naklinde, kadavradan yüzü almadan önce yüzün ölçülerine göre kalıbını çıkaracağız, yüz alınınca hazırladığımız protezi o yüze yerleştireceğiz. Kolda da öyle oluyor. Kolun ölçülerine göre protez hazırlıyoruz, kolu alınca yerine o protezi yerleştiriyoruz. Kadavrayı eksik teslim etmiyoruz. Vücut bütünlüğü korunmuş oluyor. Parçalanmış bir kadavra asla söz konusu değil.”Dünyanın kadavradan rahim nakli yapılan ilk hastası Derya Sert’in sağlık durumu iyi. Nakilde 40’ınci gününü dolduran Derya Sert’e nakledilen rahmin vücuda adapte olduğu belirtildi.

Derya Sert, nakilde 40’ınci günü geride bıraktı.

Rahim naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan, rahim naklinin yapıldığı Derya Sert’in sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

 

Naklin üzerinden 40 gün geçtiğini hatırlatan Özkan, Sert’i 15-20 gün sonra taburcu etmeye hazırlandıklarını belirtti. Hastanın bundan sonra sadece kontroller için hastaneye geleceğine anlatan Doç. Dr. Özkan, “Nakilde sorun yok, şuan her şey beklediğimiz gibi, sorunsuz gidiyor. Biyolojik olarak normal bir insanda olması gereken şeyler oluyor. Normal rahim gibi adapte olduğunu görüyoruz” dedi.

Ömer Özkan, buna rağmen, rahmin tamamen normal şekilde çalışmaya başladığını söylemek için 6 ay geçmesi gerektiğine işaret etti.

HER GÜN YÜZLERCE KİŞİ BAŞVURUYOR

Günde yüzlerce hastanın rahim nakli için aradığını ya da e-posta gönderdiğini kaydeden Özkan, “Dünyanın her yerinden talep var, ama başvuruları kabul etmiyoruz. Derya Sert’in nakilden sonra 6’ncı ayı doldurmasını bekliyoruz. Gebelik oluşursa ondan sonra her insanda yaşanabilecek problemleri yaşayabiliriz. Ama olduktan sonra bayağı bir yol kat etmiş olacağız” diye konuştu.

Doğuştan rahim olmamasının 4-5 bin kişide bir görüldüğünü, ancak miyom ya da kanama nedeniyle rahmi alınanların da bulunduğunu belirten Özkan, “sık görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen hastalığın evlendikten sonra fark edildiğini” vurguladı. 18.09.2011


Önce rahim nakledildi, şimdi de embriyo

Dünyanın ilk kadavradan rahim naklinin yapıldığı Derya Sert, hamilelik için nisan ayında dondurulan embriyonun rahmine yerleştirilmesini bekliyor

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde geçen ağustos ayında dünyanın ilk kadavradan rahim naklinin yapıldığı Derya Sert (21), hamilelik için nisan ayında dondurulan embriyonun, naklin birinci yılı olan 2012 Ağustos ayında rahmine yerleştirilmesini bekliyor.

Anamur’da yaşayan Derya Sert, kontrol için sık sık Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne geliyor. Annesi Ayşe Demir’in refakatinde tıp fakültesine gelip rutin kontrollerini olan Derya Sert, sağlık durumunun çok iyi olduğunu söyledi.

Hamilelik sürecinin başlaması için ağustos ayını beklediğini kaydeden Sert, “Ağustos’un gelmesini diye iple çekiyorum. Elimde sihirli değnek olsa da o zaman bir an önce gelse. Dondurulmuş embriyonlar da beni bekliyor, üşüdüler artık, dondular orada. Dört gözle Ağustos’u bekliyorum” diye konuştu.

İLAÇ DOZUNUN AZALTILMASI BEKLENİYOR

Rahim naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan, 8 Ağustos’ta kadavradan rahim nakli yapılan Derya Sert’in sağlık durumunu iyi olduğunu bildirdi. Hastanın iyileşme sürecinde sıkıntı olmadığını belirten Özkan, Derya Sert’e bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçların verildiğini kaydetti.

“Bizim korkumuz sakat çocuk olmasın, çocuk sağlıklı olsun” diyen Özkan, bunun için Nisan ayında dondurulan embriyonun rahme en uygun yerleştirme zamanını beklediklerini söyledi.

Doç. Dr. Özkan, şunları kaydetti:

“Rahim naklinde doku reddi olmasın diye bağışıklığı baskılayıcı ilaçları yüksek dozda veriyoruz. Eğer embriyon yüksek dozda ilaca maruz kalırsa, bunların sağlıksız olma ihtimali yüksek. O nedenle nakilden önce anneden alınan yumurta ile babadan alınan sperm nakil olmadan, Nisan ayında döllendi ve oluşan embriyon dondurulmuş halde bekletiliyor. İşler yolunda, ilaçlar azaltılmaya başlatıldı. Ne zaman ki artık ilaçlar anne karnındaki çocuğa zararlı olmayacak düzeye indirilecek, dondurulmuş embriyonu annenin rahmine yerleştirmeyi planlıyoruz. Yani hamilelik sürecini 2012 Ağustos ayında başlatmayı düşünüyoruz. Embriyon hazır, annenin sağlıklı hamilelik yaşayacak hale gelmesini bekliyoruz.”

“EMBRİYO ELİMİZDE DONDURULMUŞ OLARAK BEKLİYOR”

Derya Sert’in doktoru Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Münire Erman Akar da, hastanın 2009 yılında kendilerine başvurduğunu, o günden bu yana Derya Sert’i rahim nakli için hazırladıklarını kaydetti.

Nakilden önce Derya Sert ve eşine tüp bebek işlemi uyguladıklarını belirten Akar, “Embriyon elimizde dondurulmuş olarak bekliyor” dedi.

Embriyonu rahme yerleştirmek için nakilden sonra bir yıl bekleneceğini vurgulayan Akar, “Rahim nakli 8 Ağustos’ta olmuştu. 2012 Ağustos ayında embriyonu rahme yerleştireceğiz. Alınan bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçların en minimal doza düştüğü dönem bu” diye konuştu.

Derya Sert’in sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Akar, “Hormonları gayet iyi çalışıyor. Rahim duvarının kalınlaşması gayet iyi” dedi. 17.11.2011

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


2 Yorum Var "İLK RAHİM NAKLİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. Selda sezencil dedi ki:

    Gerçekten de çok önemli bir başarı ve bu başarılar da nedense hep aynı ünv. hastanesinden çıkıyor. Diğer araştırma hastaneleri ne yapıyor acaba?

    Başarılar diliyoruz….

  2. n zincir dedi ki:

    ellerine sağlık hocamın insanlık adına hep iyi güzel şeylere imza atmış nazarlardan korusun kaza belalardan korusun RABBİM