By 14 Şubat 2012 Devamı →

İLİK NAKLİ BEKLEYEN GAMZENİN UMUTLARIİzmir’de bir bankada çalışan, 1.5 yıl önce yakalandığı lösemiden kurtulabilmesi için acil ilik nakli gereken Gamze Akbaş (28), hastane odasında, evde bıraktığı 3 yaşındaki oğlu Atakan’ı özlüyor, telefonla ona masal anlatıyor. Ailesi uygun donör ve tedavi için çırpınırken, Akbaş’ın en büyük ihtiyacı ise moral.


Dokuz Eylül Üniversitesi Hematoloji Servisi Onkoloji Bölümü’nde yatan Gamze Akbaş’ın önümüzdeki 3 aylık kritik süreci umut ve moral dolu geçirmesi gerekiyor. Akbaş’ın vücudu kemoterapiye yanıt verdikten sonra uygun donör bulunursa ilik nakli yapılacak. Böylece Gamze Akbaş, hastaneye gitmek için evden ayrılırken, “Kursa gidiyorum, merak etme döneceğim” dediği oğlu Atakan başta olmak üzere sevdikleriyle mutlu günlerine yeniden kavuşacak.
Herkes şifa bulsun
Akbaş’ın babası İbrahim Canseven, pek çok ünlünün Twitter’da kızının durumunu yazmasının, Facebook’ta 8 bine yaklaşan kişinin “Seninleyiz Gamze” adlı grupta birleşmesinin ve onlarca insanın hastaneye ziyarete gelmesinin kendilerini çok duygulandırdığını söyledi.Canseven, “Belki kızım sayesinde başka hastalar da yeni donörlerle şifa bulacak. Bir yandan üzülüyoruz ama sevindiren bir olay da aynı şeyin başka hastalar üzerinde etki yaparak donörlerin sayısını artırmak” dedi. İbrahim Canseven, kızı Gamze’yi sahiplenen herkese teşekkür ettiklerini belirterek, “Müthiş bir sahiplenme oldu. Biz bile inanamadık. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Çok büyük destek aldık. Bunları kim iletiyorsa çok teşekkür ederiz” dedi.

Günlerle yarışıyoruz
Hastalık sürecinin bundan 1.5 yıl önce başladığını kaydeden Canseven, “Hayat dolu, canlı bir kızımız vardı. Sağlığına, oğluna yeniden kavuşacağına inanıyoruz. İnşallah kızım eski güzel günlerine, neşeli günlerine dönecek. Her şeyimizi kızımız üzerine odakladık. Şimdi günlerle yarışıyoruz” diye konuştu.
Hala Münevver Toyal, “Gamze hayata küsmüş durumda. ‘Hala bunlar sanki bir masal, inanamıyorum. Acaba bunlar sadece bir haber olarak mı kalacak, yoksa devamı gelecek mi’ diye soruyor. Bir haber olarak kalmak istemiyor. Sağlığına kavuşup oğluna gitmek istiyor” dedi.

Toyal, Gamze Akbaş’ın hastaneye gelirken oğlu Atakan’dan nasıl ayrıldığını da şöyle anlattı: “Daha önce İstanbul’a eğitime gitmişti. Bu sefer uzun süreli ayrılık olacağı için başka bir çare bulamadı, ‘Ben yine kursa gidiyorum anneciğim’ dedi. Sürekli telefonla konuşuyorlar, ‘Anne ne zaman geleceksin, anne bana masal anlat’ diyor. Gamze her akşam telefonu eline alıp oğluna masal anlatıyor. Sanki yanındaymış gibi.”

Gamze’nin en büyük moralinin anneler başta olmak üzere binlerce insanın verdiği destek olduğunu bildiren hala Toyal, “Bu destekler önce küçük bir nehir, çay gibiydi, sonra çığ gibi büyüdü, şimdi dağlar kadar oldu. Hepimiz şoktayız. Biz yazıları okuduğumuzda, ‘Bunlar gerçek mi, bizim için mi yapılıyor’ dendi. Çok etkisi oldu. Gamze, ‘Acaba hala gerçekten bir mucize olacak mı’ diye bana soruyor. Biz de bu mucizenin olacağına inanıyoruz” deya konuştu.

GÜÇLER UMUDA BİRLEŞTİ
Annelerin sosyal paylaşım sitesi olan Nurturia üyelerinden İnci Girgin de Gamze Akbaş’ı ziyarete geldi. Gamze’nin penceresi önünde el sallayarak moral veren Girgin, başlattıkları destek kampanyasını şu sözlerle anlattı:
“Bir sabah uyandık. Gamze’nin iliğe ihtiyacı olduğunu öğrendik. Onunla hiç tanışmamıştım. Arkadaş bile değildik ama hepimiz anneyiz, hepimizin çocuğu var. Bugün Gamze’ye, yarın bana. Birkaç anne aramızda konuşurken kısa sürede binlerce kişi olduk. Gece Twitter’dan ünlüleri, sosyal medyayı bombardımana tutuyoruz. Tek isteğimiz Gamze için bir tüp kan. Umarım faydamız olur. Ben umutluyum. Çünkü o kadar çok anne bir araya geldik ki. Her gün şuraya sürekli anneler gelip el sallıyorlar, öpücükler gönderiyorlar. Kesinlikle uygun kişiyi bulacağız.”
İnci Girgin, Gamze Akbaş’a da seslenerek, “Seni çok seviyorum. Sen de yay burcusun, ben de… Önümüzdeki yıl doğumgünümüzü aynı gün beraber kutlayacağız” dedi.


İzmir’de 3 yaşındaki oğlu Atakan’a yazdığı mektupla tüm Türkiye’nin kalbini titreten, lösemi hastası 29 yaşındaki Gamze Akbaş’a kemik iliği donörü olmak isteyenler kan merkezlerine akın etti.


Normalde ayda 3- 4 kişinin başvurduğu merkeze bir günde 150’yi aşkın kişi kemik iliği donörü olmak için başvurdu. Ege Üniversitesi Kan Merkezi Müdürü ve Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Aydınok, “Sadece Gamze değil onun 3 yaşındaki çocuğunun yaşındaki başka çocuklar da ilik bekliyor. Gamze için bağışlanan kan, başkaları için umut olabilir. Bağışçılar bunun bilinciyle bize gelsin” dedi.

İki yıl önce yakalandığı lösemi hastalığının kendinden yapılan kök hücre nakline rağmen tekrarlamasıyla yeniden hastaneye yatan ve ilik nakli için akraba ve kan bankalarından donör arama çalışmaları süren Gamze Akbaş’ın uygun iliği bulmasına yardımcı olmak isteyenler, kan merkezlerine akın etti. Gencinden yaşlısına birçok İzmirli, kemik iliği bağışı için kan alabilen Ege Üniversitesi (EÜ) Kan Merkezi’nin yolunu tuttu. Normalde ayda 3-4 kişinin başvurduğu merkeze bir günde 150’yi aşkın kişi kemik iliği donörü olmak için başvurdu. Türkiye’de kök hücre bağışı konusunda yetkili iki üniversite hastanesi olan İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi ve Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’nde de yoğunluğun çok daha fazla olduğu belirtildi. Ancak bu kadar kişinin bağış talebini karşılayabilmek için ise Sağlık Bakanlığı’nın altyapıyı güçlendirmesi gerektiğine dikkat çekildi.

DONÖR OLMAK İSTEYEN KARARLI DURMALI

Konuyla ilgili DHA’nın sorularını yanıtlayan Ege Üniversitesi Kan Merkezi Müdürü ve Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Aydınok, Gamze Akbaş’ın durumunun bağışçıların artması için önemli bir temel oluşturduğunu belirtirken bazı uyarılarda bulundu. Belirgin bir artış olduğunu ve form dolduranların önemli bir kısmının kök hücre bağışçıları olduğunu aktaran Prof. Dr. Aydınok, düzenli ve altyapısı düzgün bir havuz oluşturulması için bu katkıların önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Aydınok, “Sadece Gamze değil onun 3 yaşındaki çocuğunun yaşındaki başka çocuklar da ilik bekliyor. Gamze için bağışlanan kan bir kaç yıl sonra başkası için umut olabilir. Bağışçılar bunun bilinciyle bize gelsinler” dedi. Prof. Dr. Aydınok ayrıca, bugün duygusallıkla karar vermiş vatandaşların kararlılıklarını uzun süre sürdürmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

İŞ ARKADAŞLARI DA KOŞTU

Bağışa kızı Pınar Hacıömeroğlu ile birlikte gelen emekli resim öğretmeni Selma Yılmaz, durumu televizyondan öğrendiklerini belirterek, “Onun anne olması ve çocuğuna yazdığı mektup beni çok etkiledi. Sadece onun için değil tüm insanlara katkımız olsun diye geldik. Duyarlı olmak gerektiğini düşünüyorum. Bugün Gamze için geçerli olan yarın bizler için de geçerli olabilir” dedi.

Mimarlık öğrencisi Pınar Hacıömeroğlu ise “Bir kişinin hayatını kurtarmak çok önemli bir şey. Okulumda da sosyal sorumluluk projesi olarak bu konuda birşeyler yapmak istiyorum” dedi.

Gamze ve eşi Emrah Akbaş’ın da iş arkadaşlarının bağışçı olmak için sıraya girdiği merkeze gelen öğrenci Özge Özemer ise ilik nakli ile ilgili internette yazılanlardan sonra bilgi sahibi olduğunu ve birçok kişi için donör olmak istediğini dile getirdi.

İLİK DONÖRÜ NASIL OLUNUR?

18- 50 yaş aralığındaki sağlığı müsait olan herkes kemik iliği bankasına gidip başvuru formu doldurabilir. Bir tüp kan verenler bulaşıcı hastalık testinden geçiriliyor. Hastalık taşımıyorsa bankaya kaydediliyor. Gönüllü vericinin kayıtları bilgisayara işleniyor. Kemik iliğine ihtiyaç duyan hastalarla uyum sağlarsa daha ileri tetkik için çağrılıyor. Uygun bulunan vericinin kanı bir kolundan alınıp çihazdan geçirildikten sonra diğer kolundan geri veriliyor. Bu işlem sırasında elde edilen kemik iliği hastaya veriliyor. Kemik iliği için ikinci bir yöntem de anestezi altında vericinin leğen kemiğinden özel iğneler aracılığı ile kemik iliği alınıyor. Operasyon ve dikiş gerektirmiyor ve hiç acımıyor. Kemik iliği vericisi ertesi gün işine dönüyor.

BAŞVURULABİLECEK MERKEZLER

Ankara’dan ilik donörü olmak isteyenler: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, İbni Sina Hastanesi, Akrabalık Dışı Kemik İliği ve Kordon Kanı Bankası Tel:(312) 508 24 44

İstanbul’dan ilik donörü isteyenler: Çapa Tıp Fakültesi İlik ve Doku Nakli Merkezi

İzmir’den ilik donörü olmak isteyenler: Ege Üniversitesi Kan Merkezi irtibat no: 390 40 29 Randevu alarak gidiliyor.

Konya’dan ilik donörü olmak isteyenler: Selçuk Üniversitesi Meram Kan Merkezi

Antalya’dan ilik donörü olmak isteyenler: Akdeniz Üniversitesi Kan Merkezi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.