By 19 Mart 2009 Devamı →

İLERİ DÜZEYDE MİYOP VE HİPERMETROP TEDAVİSİİLERİ DÜZEYDE “MİYOP VE HİPERMETROP” TEDAVİSİNDE YENİ YÖNTEM
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Özçetin, ileri düzeyde miyop ve hipermetrop hastaların tedavisinde uygulanan göz içine mercek yerleştirme yönteminde dikişi ortadan kaldıran yeni bir teknik geliştirdi.

İLERİ DÜZEYDE MİYOP VE HİPERMETROP TEDAVİSİNDE YENİ YÖNTEMDünya tıp literatürüne “Bursa Tekniği” olarak geçen yeni yöntemin, dünyanın saygın tıp dergilerinden European Journal Ophthalmology’nin ocak sayısında da makale olarak yayımlandığı bildirildi.

Alınan bilgiye göre, dünyada yaygın olarak uygulanan klasik yöntemde, ileri düzeyde miyopların (10-25 numara gözlük kullanan) veya ileri düzeyde hipermetropların (6-16 numara gözlük kullanan) cerrahi tedavisinde, “dikişli ve iris delikli” yöntem uygulanıyordu.

Yeni yöntemle, yüksek düzeyde miyop veya hipermetrop hastalara, hiç dikiş kullanmadan göz içine iris kıskaçlı mercek takılmaya başlandı.

Prof. Dr. Hikmet Özçetin, yaptığı açıklamada, 2004 yılından bugüne dek Türkiye’de 250 hastaya dikiş kullanmadan göz içine iris kıskaçlı mercek yerleştirildiğini belirtti.

Dikişli ve iris delikli eski yöntemin uygulanmasından sonra hastaların 1-2 ay çarpık gördüğüne ve gözde sulanma, yanma ve batma gibi şikayetlerin ortaya çıkabildiğine işaret eden Özçetin, “dikişsiz skleral tünel” yöntemiyle göz içine iris kıskaçlı mercek yerleştirme uygulamasında, eski yöntemin tüm sakıncalarının ortadan kalktığını vurguladı.

Özçetin, dünya tıp literatürüne “Bursa Tekniği” olarak geçen yeni yöntemle ilgili Ekim 2008’de Moskova’da bir konferans verdiğini, yeni yöntemin, dünyanın saygın tıp dergilerinden European Journal Ophthalmology’nin ocak sayısında da makale olarak yayımlandığını bildirdi.

Kendisine yöntemin tıp literatüründeki adının ne olacağı sorulduğunda, hiç düşünmeden “Bursa Tekniği” adını uygun gördüklerini ifade eden Özçetin, “Böylece Bursa adı, ilk kez tıp tarihine geçti. Bu da Bursalılara benim ve arkadaşlarımın duyduğu minnetin ifadesidir” dedi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Göz, Sağlık

Etiketler:, , ,


15 Yorum Var "İLERİ DÜZEYDE MİYOP VE HİPERMETROP TEDAVİSİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. fatma bayrak dedi ki:

  benım gozlerım hem mıyop hemde hıpermetrop numarasıda 9.a 10 tedevısı varmı acaba gozlukten kurtulma sansım varmı

 2. salih dedi ki:

  hocam benim gölük numaram 5.0 5.50 acaba lazer tedavisi olabilirmiyim bursa tekniği gibi

 3. Zehra Karadaş dedi ki:

  aradığımı bulamıyorum ne biçim site

 4. mehmet akyıl dedi ki:

  HOCAM ÇALIŞMALARINIZIN VE BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM BEN 8,50 – 8,75 HİPERMETROBUM ASTİGMAT VE BİLETERAL DE VAR DEDİLER LAZER VEYA LASİK HERNE İSE BUNLAR DAN YARARLANMA İMKANIM VARMI YOKSA GÖZ İÇİ MERCEK AMELİYATI YANİ BURSA TEKNİĞİMİ TAVSİYE EDERSİNİZ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM SAYGILAR
  MAİL ADRESİ

 5. MEHMET AKYIL dedi ki:

  HOCAM ÇALIŞMALARINIZIN VE BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM BEN 8,50 – 8,75 HİPERMETROBUM ASTİGMAT VE BİLETERAL DE VAR DEDİLER LAZER VEYA LASİK HERNE İSE BUNLAR DAN YARARLANMA İMKANIM VARMI YOKSA GÖZ İÇİ MERCEK AMELİYATI YANİ BURSA TEKNİĞİMİ TAVSİYE EDERSİNİZ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM SAYGILAR

 6. Halit kaçar dedi ki:

  doktor bey hala bir cevap alamadım ben bu yöntem gözün tamamen görmesini saglıyomu yoksa sadec gözlükten mi kurtarıyoo

 7. halit kaçar dedi ki:

  doktor bey bu yapılan sonrasında göz taemn görücek mi yoksa gözlükten mi sadece kurtarıyoo

 8. tuba dinler dedi ki:

  merhaba doktor bey benim gözük numaram 16 yüksek miyop tedavisi varmıdır varsa beni bilgilendirmeni isterim başka problemlere yol açarmı

 9. ekin can dedi ki:

  merhaba doktor bey Ben 23 yaşındayım Bir gözümde 2,25 diğerinde 3,5 hipermetrop var Çocukken tembellik tedavisi uygulandı Gözümde kayma var ama gözlükle belli olacak kadar değil Gözlüğü çıkarınca var. Lazer olamıyorum Kornea kalınlığım için 485-495 dendi ve olmasan daha iyi olur dendi. Ben mercek ameliyatından yararlanabilir miyim Sorduğumda ileri dereceler için tavsiye ettiklerini, başka problemlere yol açtığını söylediler. Sizin görüşünüz nedir acaba? yapabileceğim bişeyler var mı?

 10. dilruba şevval dedi ki:

  merhaba benim kardeşim hipermetrop göz derecesi 5 e 3 göz kapama tedavisi verdiler daha 7 yaşında gözlük kullanacak tedavi oluyor fakat bazı şüpelermiz var okuduğumuz bilgilerin çoğunda tedavisinin iyi sonuç vermesinin az olduğu söyleniyor bu doğrumu? ileride kardeşim ne gibi sorunlarla karşılaşa bilir? bu sorunlar nelerdir? bilgilendirirseniz sevinirim gerçekten bu bilgilere çok ihtiyacımız var şimdiden teşekkür ediyorum.

 11. turkan dedi ki:

  merhabalar!7 yasinda bir oglum var.sag goz +3,sol -o,5 hipermetrop teshisi konuldu.gozluk verildi,kapama yontemi uygulamamiz soylendi.bu kapama isleminin suresi goz derecesine goremi belirlenir ,oyle ise 3 saat yeterli midir?sizce kapama icin gec kalinmis olabilinir mi?saglam gozde de ileri de ,yani sonradan hipermetrop olma olasiligi var midir?bu tablo,degerler sizce cok umutsuz mu?inanin sizin bilgilerinize cok ihtiyacim var.simdiden tesekkur ediyor,saygilarimi sunuyorum.

 12. mamer KIZIL dedi ki:

  iyi günler hocam size bir mesaj gönderdim fakat cevabını alamadım madem cevap yamayacaktınız neden e mail adresi ad soyad soruyorsunuz söylermisiniz lütfen böyle yaparsanız size güvenimiz nasıl kalacak nerdeyse 1 yıl oldu halen cevap bekliyorum eğer cevap vermeye yeltenirseniz lütfen abelarduss@msn.com adresine bir mesaj atarsanız sevinirim

 13. ahmet eren dedi ki:

  iyi gönler hocam benim sağgöz -16 sol-11 miyop mercek düzelirmi bir riski varmı

 14. mamer KIZIL dedi ki:

  iyi günler hocam benim sağ gözüm (+14) ve sol gözüm (+13) derecedir ve benim göz kusurum hipermetroptur bu arada doktor bey bu sorunumun göz kapağımdaki kaymadan olduğunu dile getirmişti. Kusura bakmayın hocam rahatsız ediyorum ama sormam gerekiyor öğrenmem lazım tedavisi varmı ve varsa tedavisi ne kadardır hocam beni bilgilendirirseniz sevinirim hocam. bu arada ben 32 yaşundayım.

 15. mehmet yılmaz dedi ki:

  hastanın bu tedaviyi görebilmesi için kaç yaşına kadar beklemesi gerekir.