By 01 Ocak 2013 Devamı →

İKTİYOZİS VULGARİS BALIK DERİSİ HASTALIĞI NEDİR?Cuma ve Hacer Uzun çiftinin kızı Güner Uzun, doğduktan 3 ay sonra tıpta “İktiyozis Vulgaris”, halk arasında ise “balık derisi” olarak bilinen hastalığa yakalandı. Aile, kızlarının tedavisi için Adana, Ankara ve Malatya’daki çeşitli hastanelere gittiğini ancak herhangi bir sonuç alamadıklarını belirtti.

İktiyozis VulgarisKızının hastalığına çare aradığını ifade eden baba Cuma Uzun, gittikleri doktorların kendilerine krem ve ilaç tedavisi önerdiğini ancak hiç bir faydasını görmediklerini dile getirdi. 12 yıldır çok büyük sıkıntı yaşadıklarını anlatan Uzun, “Doktorlar bize tedaviyle ilgili net bir şey söylemedi. Sadece bir kaç krem ve ilaç verdiler. Bunun yanında cildin kurumaması için nemli bölgelerde yaşamamızı önerdiler. Zaten 2 yıldır da ilaç kullanmıyoruz. Çünkü hiç bir netice alamadık” diye konuştu.

Ekinözü Kaymakamlığı’ndan maddi destek gördüğünü, ancak bunun tedavi için yeterli olmadığını anlatan Uzun, “İnşaatlarda çalışarak ailemin geçimini sağlıyorum. Maddi durumumuz iyi değil. Kızımı bu hastalıktan kurtarmak için yardım bekliyorum” dedi.

Anne Hacer Uzun da hastalığı kızı 3 aylıkken fark ettiklerini anlatarak, “Derinin yüzeyindeki ölü hücreler kuruyup döküldü. Bu hastalık bizleri perişan etti. Kızım da çok üzülüyor. Arkadaşları oyun oynarken o kenardan izlemek zorunda kalıyor” diye konuştu.

İlköğretim 4. sınıf öğrencisi Güner de zor durumda olduğunu anlatarak, “Tek isteğim tedavi olabilmek ve arkadaşlarımla oyun oynayabilmek” dedi.

Hastalıkla ilgili bilgi veren Dermatoloji Uzmanı Dr. Hilal Çetin ise halk arasında “balık derisi” olarak bilinen hastalığın kalıtsal özellik taşıdığını belirtti. Hastalığın akraba evliliklerinde daha sık görüldüğünü aktaran Çetin, “Doğuştan ve kalıtsal bir hastalık. Cilt çok kuru olduğu için sürekli nemlendirilmesi gerekiyor. Hastalığı kesin tedavisi bulunmadığı için nemlendirici krem öneriliyor” diye konuştu.


İktiyozis Vulgaris Nedir?

İktiyozis vulgaris genellikle balık derisi rahatsızlığı olarak da bilinen derinin kuru ve balık pulu gibi olması ile kendini gösteren genetik bir rahatsızlıktır. Bu hastalarda derisinde kalınlaşma ve orta şiddette kaşıntı görülür. Ölü deri hücreleri kalın ciltte birikir. Rahatsızlığın belirtileri bazı durumlarda doğumun hemen ardından gözlemlenebilir. Buna karşın genellikle ilk belirtiler çocukluk döneminde ortaya çıkar.

iktiyozis vulgaris; Genellikle vücudun özellikle kollar ve alt bacak bölgesinde görülmektedir.

iktiyozis vulgaris’ın nedeni vücudun yenilenmesi yavaş olmasından kaynaklı deride aşırı protein birikimi olmasıdır. Özellikle bu kuruluk kış aylarında daha sık görülmektedir. Yaz aylarının başlarında tane tane dökülmeler meydana gelir. Yaz aylarında dökülmesiyle birlikte son bahar aylarında tekrardan belirtileri ortaya çıkmaktadır. Çaresi bulunamamış bir hastalıktır.

Cildi kurutmayacak sabunlar kullanılmalıdır. Tedavisinde nemlendirici ilaçlar ve kremler kullanılmaktadır. Sağlık açısından önemli bir risk yoktur fakat ciltte oluşan çatlaklar enfeksiyon riskine açıktır.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, ,


Comments are closed.