By 17 Haziran 2007 Devamı →

İKİLİ İLİŞKİLER VE KISKANÇLIKİkili ilişkilerde tamamen güvenle ilişkili olan kuşkular bir çok çiftin hayatını karartıyor. Aldatmanın bu kadar çok konuşulduğu çağımızda kimi zaman “acaba ben de aldatılıyor muyum?” demek hastalık değil ama bu acabaların dozu kaçırılıyorsa sorunlar başlıyor.

Psikiyatr Dr. Kemal Sayar’a göre kıskançlık, daha çok özgüven eksikliğinden kaynaklanan bir duygu durumu. İnsanlar, özgüvenlerinde düşme olduğu zaman, kendisini yetersiz hissetmeye başlıyor ve bunun sonucunda elinde olanı kaybetme korkusuna düşüyor.

Sayar kıskançlığı bu kadar kısaca tanımladıktan sonra çok açık ve net bir şekilde düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Kıskançlık elindekini kaybetme korsusudur. Bu durum özellikle sevgi ilişkilerinde, terk edilme korkusu şeklinde baş gösteriyor çünkü aşk ilişkisinde insan karşısındakini yüceltiyor, eksiğini görmüyor ve bundan dolayı kendisini de tamamlanmış hissediyor. Hatta geçmişinden gelen tüm örselenmişliklerini burada tedavi etmeye çabalıyor. Fakat birden bu bütünlüğe karşı bir tehdit hissettiğinde, örneğin sevdiği insanın ilgisinin birine yöneldiğini ya da yöneleceğini gördüğünde, bir anda o kadar da mükemmel olmadığını, hata kusurlu bile olduğunu düşünüyor ve ilişkideki büyü bozuluyor.”İşte bozulan bu büyü, ilişkinin rotasını birden kıskançlığa, ürküntüye, kaybetme korkusuna, yenilmişliğe, hırslara ve kimi zaman da cinnete çeviriyor. Kıskançlığın pençesine düşen kadın ya da erkek o andan itibaren ne yazık ki, mantıklı düşünmeyi başaramıyor.

Kıskançlık ve evlilik

Konumuz aşkta kıskançlık olduğu için bu sorunun daha çok evliliklerde yaşandığı da bilindiği için Prof. Dr. Psikiyatr Nevzat Tarhan, az miktarda kıskançlık duygusunun evlilikte tutkal etkisi yaptığını, hatta eşleri bir arada tutmak, evlilik bağlarını güçlendirmek açısından da yararlı olduğunu belirtiyor. Ancak hemen şu yorumu eklemeden edemiyor. “Yalnız şunun üzerinde durmak gerekebilir: İlişkiyi diri tutan, kişileri birbirine bağlayan az miktarda kıskançlık duygusu doğal olmakla beraber, çok ciddi olarak bir ilgiden, sevgiden yoksun kalma kaygısı taşınıyorsa bu hem kıskanan kişiye hem de ilişkiye zarar verir. Yoğun bir şekilde kıskançlığın yaşandığı evlilikler kıskanan için de kıskanılan için de çekilmez hale gelir. Her şeyden önce yersiz yere kıskanılan kişi kendisini kapana kısılmış gibi hisseder. Kıskanan ise zaten en büyük zararı kendisine verir. Çözümsüz kalan kıskançlık olayları da evliliğin temelini sarsar.”

Aşırı kıskançlık

Tarhan, aşırı kıskançlığı örneklerle anlatıyor. “Kıskançlık duygusunun öyle örneklerine rastlıyoruz ki; sabah evden giderken açılıp açılmadığını kontrol etmek için perdeleri işaretleyenler, eve gelince banyoyu, sabunu kontrol edenler, eşlerini kapıcı ile dahi konuşturmayanlar gibi hezeyan derecesinde kıskançlık hisseden insanlar var. Bu bir hastalıktır ve ilaç tedavisi gerekir.”

Kıskançlığı önlemek için çareler

Psikiyatr Dr. Kemal Sayar’a göre; İlişkinin getireceği tehditleri göğüsleyebilmek için aşkın olgunlaşması gerekiyor. Ayrıca hemen hepimiz, geçmişin yaralarını taşıyoruz ve onları bugünün ilişkisinde iyileştirmek istiyoruz. Bu nedenle geçmişteki yaralarımızın neler olduğunu iyi tanıyıp onları bugüne taşımamak lazım.

Örneğin, babasıyla ilişkisinde örselenmiş bir ilişki yaşayan kadın eşiyle de bunu yaşarsa sorun çıkar. Mesela baba evi terk edip gitmişse, kadın evliliği içinde eşinin en ufak bir bağımsızlık çabasını tehdit olarak algılar ve gidecek sanır.
Prof Dr. Nevzat Tarhan’a göre ise kıskanan kişi şunları yapmalı:

* Bazı kıskanç eşler, eşlerini eve bağlı tutmak için tehdit yolunu kullanır. Halbuki sadakat, tehditle değil ancak sevgiyle sağlanır. Eşini baskı altında tutmaya çalışmak, her hareketini takip etmek, aşırı şüpheci davranmak, kıskançlığı öfke biçimde yansıtmak karşı tarafı daha çok uzaklaştırır.

* Olumsuz duygularla baş etmenin yolu, onların yerini olumlu duygularla doldurmaktır. Kişi sevdiği insana sevgiyle yaklaştıkça karşısındaki de ona aynı şekilde yaklaşacak ve belki de kıskançlığı doğuran nedenler ortadan kalkacaktır.
* Güven duygusunu zayıflatan en önemli etken açık iletişimin olmamasıdır. Birbirlerine dolaylı, imalı mesajlar veren, kinayeli konuşan insanlar farkında olmadan düzeltmek istedikleri yanlışı daha da arttırırlar. Sorunların büyümemesi için kesinlikle açık iletişim şarttır.
* Kıskandığınız insanın sizi sevdiğini ve sevilecek kadar olumlu bir insan olduğunuzu unutmayın.

Füsun SAKAFüsun SAKA (fusunsaka @ gmail.com)
Önceki yazıları :

Lokman Hekim Hülya Leyla ÇABUK
Verimli Ders Çalışmanın Kuralları
Öfke Kontrolü
Süt Banyosu ve Cildiniz

Alzheimer Nedir
Obezite ve Psikiyatri

Doğal Kozmetik Devri
İlişkilede Mola Vermek
Kıskançlık
Psikolojik Destekle Kilo Verin
Psiko Acil Hizmeti
Evliliklerde Cinsel Sorunlar
Kilolara Veda
İkili ilişkiler ve Kıskançlık
Kadınlarda İsteksizlik
Kellik Sorununa Yeni Umut
Bitki Çayları

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: FÜSUN SAKA

Etiketler:, , ,


24 Yorum Var "İKİLİ İLİŞKİLER VE KISKANÇLIK"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. mina yıldırım dedi ki:

  Erkek arkadasımı canımdan cok sevıyorum ama cok fazla kıskanc.. 2 yıldan berı butun sosyal cevremı bıtırmeyı basardı.. butun arkadaslarımla aramı bozdu onsuz dısarı cıkamıyorum.. dısarı cıkıcam dedıgımde ya ben de gelıyım ya da trıp trıp. kafayı sıyırmak uzereyım hergun tartısıyoruz bosluga baksam nereye bakıyosun telefonum cantamda olsa cıkar bana ver bende kalsın. dayanamıyorum ve cozum yolu arıyorum..

 2. alptekin dedi ki:

  nevzat hocam görüşlerinizi aynen eşimden dolayı yaşadım eşimden şu an ayrılıyorum saygılarımla

 3. badr dedi ki:

  arkadaşlar bu kıskançlık birazda yapı meselesi. 5 yıllık kız arkadaşım var bende kıskanç biriyim ama onun kadar değilim. şu görüşe katılıyorum her erkek kızlara bakar ( bu kötü niyetli olmak zorunda değil olayı çekmeyin ).. ve başka erkeklerinde baktığını gördüğü için kendi sevdiği ve değer verdiği kişiye bakmasını istemez bu yüzdende giysisine karışabilir. Artık insanlar o kadar bozuldu ki sevgilisi yanındayken laf atan insanlar bile var. Bunlarıda düşünerek fazla tepki göstermeyin derim bence. Bu eşe karşı duyulan bi güvensizlik değil çevreye karşı bi tepkidir. İnsanın kendine güveniyle falan alakasıda yok.. SEVEN HER İNSAN KISKANIR..!

 4. sedat demir dedi ki:

  ya arkadaşlar ne olur bna yardım etin bn hepinizden dha cok kıskancım ne olur akıl verin sevgilimle 2 senedir cıkıyoz ve aramızda sözlendik o kdar kıskancım ki sevgilime kimseye mşj adması dye kurana el basdırdım yeminler etdirdim facebooka girmesin dye kız ark olsa bile msj admasın dye dişarı cıkmasın dye akşam yatarken tlini kapatsın dye ne olur yardım etin yalvarırım sevgilimi kybete bilirim katil olcam bi gün kıskanclıkdan

 5. hafize şahin dedi ki:

  bende kocamı kıskanıyorum.her davranışından bişey çıkarıyorum.bana zamanında o kadar yalan atmış ki evlenince hepsini öğrendim.bu yüzden şimdi ona güvenemiyoum.herşeyi benimle yapsın istiyorum.ama ben böyle olmak istemiyorum.soğuk bi kadın oldum.herşeye surat asar oldum.ve dün eşime yine güvenmediğimi söyledim.bana dedki çok kıskançsın, bencilsin,suratsızsın dedi keşke evlenmesydik dedi.gece yatağa yattk kendisi gönlümü almaya çalıştı.tamam ona hak veriyorum böyle olmak istemiyorum.ne yapmam lazım bana yardımcı olun.kocama tatlı güleryüzlü olmak istiyorum.çünkü kocamı çok seviyorum.

 6. özgün çapa dedi ki:

  arkadaşlar sanırım benim yaşadıgımı kimse yaşamamış.ben 42 yaşında biriyim ,on yıl çıktıktan sonra 1994 yılında evlendim,hayatımın en buyük hatasıydı,ilk yıl bir kızım oldu ve sorunlar başladı çıg gibi büyüdü tüvalette bile ne yapıyorsun diye soruyordu,ben buna da razıydım ama sonrasında küfür etmeye başladı o çocugu gibi agza alınmayacak küfürler ama kızım vardı elim kolum baglıydı,dövemezdim yapıma aykırı ayrılmayı çok düşündüm ama kızım önümde hep engel oldu eşim çok zengin kızımın her istegini yerine getirdi şimdi o da annesi gibi tahammülsüz oldu paran varsa sen varsın yoksa sende bir eşyadan farksızsın,yani arkadaşar her gün kavga her gün rezalet hayattan bıkmış durumdayım,düşünü ben evde banyo bile yapamıyorum .evlenecek arkadaşlar ,eşlerinizi tanımadan evlenmeyin gerçi ben de 10 yıl çıktım ama insanlar gerçek yüzlerini göstermiyor kısaca çook zor

 7. mehmet. dedi ki:

  kıskancım. zaten bu sayfayıda googleden kıskanclık falan yazdım oylelıkle buldum. kıskanmak benım ciddi ilişkilerimde en buyuk sorunum. kız arkadaşımı sıkmak hayatı zehır etmek ıstemıyorum. ama elımde degıl kı bu. en basıtı balosu var beni çağırdı ben gitmiycem. çünkü hani tanımadıgım ınsanlar ve sonucta herkesın balosu. sevgılımın de rahatca eglenmesını ıstıyorum belilrli olculerde tabıkıde. fakat yakın arkadaşıyla dans edıcek falan ıste. ya hayal edıyorum falan ama bu benım moralımın bozulmasına ona karsı ters davranmama neden oluyo bu. yanı sıze en basıt bır ornek verdım. bundan kurtulmam lazım. cunku ılıskımın bozulmasını hıc ama hıc ıstemıyorum. ve artık tam anlamıyla mutlu olmak ıstıyorum. belkı bazı baynlara komık gelebılır bu ama kıskanclık sorunu yasayan bır erkegın benı anlayacagından emınım. fakat ben benı anlayan veya anlamaya calısan bır bayandan yardım ıstıyorum.. yardım edebılıcek bırı varsa eğer sımdıden cok tesekkur ederım..

 8. sema Atmm dedi ki:

  çağan kaya herşeyi o kadar güzel özetlemişsinki.. kitabı almaya bile gerek kalmamış.. yorumun için ben kendi adıma çok teşekkür ediyorum..

 9. Çağan Kaya dedi ki:

  Yazar:Osho
  Kitap İsmi: Duygular
  Bölüm : KISKANÇLIK

  ALIN VE OKUYUN İLAÇ GİBİ ETKİLİDİR,EĞER KISKANÇLIĞINIZ YİNE Mİ ARTTI YİNE ALIN O 10 SAYFAYI KISKANÇLIK BÖLÜMÜNÜ OKUYUN GERÇEKTEN ETKİLİ.

  Diğer yandan da kıskançlık zordur.Gerçekten bir erkeğin bi kızı kıskankanması özellikle kıyafet konusunda doğal neden mi?Erkek,sevgilisine diğer erkeklerin ne gözle bakacağını yada ne düşünceler kuracağını bilir çünkü o'da bakmıştır başka bi bayana oda düşünmüştür en önemli nokta burası tahmin edebilir,ee yani erkeklerde bir bayanı genelde baştan aşağı süzer ve bunları bilen erkek hep tedirgindir.Ama yine kendiside başkasına bakar.Bu birinci etmendir.

  İkinci olarak kaybetme korkusu,karşısındaki kişiden daha iyisini güzelini bulamıycağı kendisi için en mükemmel kişi o olduğunu düşünmesi kıskançlığını diğer konularda da arttıran bir faktördür..

  Bunları kontrol etmek benim düşünceme göre ilişki başladığı gündür.İlk zamanlarda erkek te bayanda herşeyi tozpembe görür hiç birşeyi sorun etmez,kızsa bile alttan alır bunu bi süre devam ettirir.Bir bayan da erkekte eğer gerçekten çözülmiyceğine inandığı yada rahatsız olduğu biş varsa ilişkiyi bitirmelidir yoksa ilerleyen zamanlarda çok zor olucaktır heryönden ilişki.

  Bayanlarda tabiki herzaman haklı görsede kendini aslında buda doğru değildir.Çünkü erkeğine güven vermez nasıl vermez ? ''Sanane giyerim karışamazsın'' ''Giycem işte'' ''üfff ne var bunda'' gibi cevaplar verirse ilişki zarar görür kıskançlık artar çıkılmaza girer bunu yerine daha yapıcı,güven verici yanındayım yaınmda sen varsın vb. gibi cümleler kurulması daha yapıcı olabilir..

  Son olarak bir erkek,kadınına kadınlığını hissettirmeli;
  bir kadında erkeğine erkekliğini hissettirmeli..
  (Bu cinsel anlamda değil hayatın içinde)

 10. ismini vermek istemeyen dedi ki:

  kıskançlık ölüm ya ölüm ben çok fena aşırı kıskancım varya çıldırıyorum şuan depresyon ilacı kullanıyorum sevgilime bakılmasından nfret ediyorum yakında katil olacam

 11. harun dedi ki:

  erkeklerin yok sayılamayacak kadar büyük bir kısmı ard niyetli insanlardır aralarında öyle çakalları vardır ki muhattap olduğu kızlara aklındaki hiçbir düşünceyi belli etmez insan sadece kendi içini bilir başka bi insan onun içini bilemez kızlar bu erkekleri çok ii birer insan gibi görselerde sonuçta o bir erkektir ve şeytana uyması an meselesidir bi kızın aklında tek bir kötü düşünce olmadan yaptığı hareketi bir erkek bambaşka noktalara çekip bu kişiye yaklaşımını ilerletir aklında onunla sadece yatmak olur oda beni istiyor der yani kızların masum ama gereksiz samimi davranışları erkeklerin farklı düşünmesine sebep olabilir en ufak bir gülümsemeyi en ufak bir el şakasını yada bir kelimeyi cümleyi vs. yanlış yorumlayıp onun bi kaşar veya rahat bir kız(sevgilisi olsa bile tek gece benimle olur sonra birbirimizi tanımayız baksana neler yapıyor, neler diyor bana karşıda çok yakın davranıyor bence sevgilisi olmasa beni isterdi bu yüzden böyle tek gecesini bana verir biraz samimiyet gösterirsem, onunda hoşuna gidiyor…) şeklinde daha sayamadığım bir sürü düşünceyle aklı dolar ve o anlık zevk için herşeyi yok sayar kız tarafından masumca yapılan bi hareket bile onu bu düşünceye sevk etmeye yeter ne kadar klasik desenizde erkekler kendileri dışında diğer erkeklere güvenmezler sevgililerine değil.

 12. samet ŞİMŞEK dedi ki:

  bu aşırı kıskanclıktan kurtulmanın yolunu bılen varmı banada anlatsın lutfen:(:(:( ya kız arkdasımın kardesıme bıle mesaj atmasına tahamul edemıyım yaa bılyım ne konustuklarını ama yınede tahamul edemıym ve bu onu çok kırıyo bunuda bılyım lutfen bırı bana yardım etsın yaaaaaaaaaaaaaaa :(:(:(:(nasıl kurtulacam su duygudan yaaa:(:(:(

 13. çatlak taş dedi ki:

  komik kadınlar burda toplanmışlar 🙂 güven vermeden güvenilmesi beklenmez hep neden hep neden diyorsunuz. dememişler boşuna kızını dövmeyen dizini döver .. die hdi dielim erkekler size güvendi… hayat öle bir akıyorki bazen sz kadınlara güvenmek bile birşeyi değiştirmiyor ya çevrene nasıl güveneceğiz tvlerden gazetelerden neler neler okuyor görüyoruz… ben çok gördüm erkeğine keşke bana engel olsaydın dien kadın. bence erkekleri karalamadan önce iyi düşünün. kadın erkeğinden erkek kadınından sorumludur gerçi doğalarımız farklı ne diyim şimdi…. yinede kadınlar bence komikler 🙂

 14. dnzzz dedi ki:

  off bende çok kıskançımm ne yapıcam bılmıorum ve bu huyumu hiç sevmıorum nişanlımla bu yusden çok tartışıoruzzz:(( o bana çok güvenıor benm kadar abartmıorum bnde güvenıorum ama yınede çok kıskanıorumm iştee benden uzaklaşmasından da çok korkuorum sırf bu yüsden …….

 15. seçil gün dedi ki:

  bence erkekler anlaşılması çok zor varlıklar kısacası duyarsız düşüncesizler ve empati kurma yeteneğinden yoksunlar bırak anlatıncada
  anlamıyorlaki hepsimi aynı yaaa çok zorr çok işimizz

 16. gülşah tırasoğlu dedi ki:

  ya bukadar kıskanclıgın nedenı ne pekı hiç mi cvp vercek erkek yok buna nıye boylesınız. çok olmasada bende yasıyorum bunu dısarı çıkıcam dedımmı sorunn sorunn. ya sonucta onlarda ayrı bı yasantımız var ve bu sürmek zorunda nıye anlamıyolar

 17. gözde yılmaz dedi ki:

  Eda hanım sanırım yaşamadınız ve bu yüzden bilmiyosunuz.onlara laf anlatmak mümkün değil çünkü onlarında elinde değil deli gibi kıskanıyolar birinin sevgilisine değil konuşmasına bakmasına bile tahammül edemiyolar biliyorum çünkü bende yaşıyorum korkunç bir haldeyim yani onsuz dışarı çıkmam söz konusu olamıyo malesef kafayı yiyio.kıyafet konusundada öyle hep bol pantlar bisiklet yaka tshrtler giydirio kendi yanında bile.yolda yürürken beni hep çekiştirir kimse çarpmasın diye.ama sizin dediğiniz giib kolay diil bu işler ben hergün defalarca söylüyorum.

 18. şemsettin gerksar dedi ki:

  ayrılmak pes etmektir. neden erkek arkadaşına onun bu tavrının seni rahatsız ettiğini sölemiyorsun. iç iletişim çok önemlidir. bitirmek çözüm değildir asıl olan yapıcı olmaktır.

 19. EDA dedi ki:

  BENDE ERKEK ARKADAŞIMLA BÖYLE BİR SORUN YAŞIYORUM NERDEYSE HİÇ KİMSEYLE İLETİŞİM KURMAMA TAHAMMÜL EDEMİYOR BEN ÜNİVERSİTE SON SINIF ÖGRENCİSİYİM SOSYAL BİR İNSANIM ELBETTE İNSANLARLA İLETİŞİM İÇİNDE OLMALIYIM ASLINDA BASLARDA BÖYLE DEGİLDİ YAVAŞ YAVAŞ BU HALE GELDİK AMA BU KISKANÇLIK BENİ MUTLU ETMİYOR AKSİNE SÜREKLİ TETİKTE GEZİYORUM ACABA BU HAREKET TE Mİ SORUN DİE VALLA BOLE DEVAM EDERSE NS KADARDA SEVSEM AYRILMAMIZ KAÇINILMAZ

 20. tuana mavi dedi ki:

  süper bir yazı

 21. Demt dedi ki:

  Geçmişte yaşadıklarımdan mıdır bilmiyorum, eşimi kıskanıyorum TV izlemek bile zehir oluyor bize bazen.Kanalların da maşallahı var zaten,engel olamıyorum kendime..Başka kadınlara güvenmiyorum…

 22. melinda dedi ki:

  Bir de arkadaşı kıskanma vardır…Hemcinsini..Bu bence çok daha beter bir durumdur.

 23. neriman turk dedi ki:

  Seven insan kıskanır ama benceee 🙂

 24. aslıhan dedi ki:

  GErçekten güzel bir yazı olmuş teşekkürler