By 24 Haziran 2013 Devamı →

İdrar Testi ile Meme Kanseri TeşhisiMeme kanserinin erken teşhisi ve ciddiyetini belirleyebilen idrar testi geliştirildi.

meme kanserinde yeni teşhis yöntemiABD’deki Missouri Bilim ve Teknik Üniversitesi’nden Yinfa Ma, “P-scan” cihazıyla idrar örneğinde “pteridin” adı verilen bazı bileşenlerin birikiminin tespit edilebildiğini gösterdi.

Bu bileşenlerin (metabolit) her insanın idrarında bulunduğunu ancak fazla miktarda olmasının kanseri işaret ettiğini belirten Ma, miktarın hastalığın derecesini gösterdiğine dikkati çekti.

Yinfa Ma, meme röntgeni mamogramın hassas olmadığını belirterek, ilk evredeki bazı kanserlerin bu yöntemle belirlenemeyeceğini vurguladı.

Bilim adamı, yeni yöntemle hasta idrarını verdikten 10 dakika sonra sonucun alınabildiğine işaret ederek, cihazın işlevini kanıtlamak amacıyla daha geniş çaplı araştırmalar için kolları sıvadığını ifade etti.

Ma, meme kanserine yakalanan 300 hasta ve sağlıklı 100 kişinin katıldığı, geçen ay başlayan araştırmayı bu yıl içinde tamamlamayı umuyor.

Meme Kanseri ile İlgili Diğer Yazılar için…

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , ,


Comments are closed.