By 18 Haziran 2009 Devamı →

İDEAL KİLO NE OLMALIİdeal kilo ve metabolizma hızınızı bulun

Kilo vermeye başlamadan önce hesaplayacağınız ideal kilo, basen oranı, metabolizma hızı gibi ölçümlerin formülleriİdeal Kilo
Beden Kitle İndeksi (BKİ) hesaplaması ile vücudunuzun ideal kilosunu bulabilir, nabzınızı ölçerek ne kadar spor yaparak yağ yakmanız gerektiğini bulabilirsiniz.

İşte vücudumuz için gerekli hesaplar, ölçümler ve formülleri

İdeal kilonuz
Beden Kitle İndeksi, boyunuzu kilonuzla oranlar ve kilo vermek durumunda olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olur. BKİ hesabını yapmak için öncelikle boyunuzu metre cinsinden ölçün. Ardından karesini alın. Kilogram cinsinden ağırlığınızı bu rakama bölün. Çıkan sonuca göre:
BKİ (Beden Kitle İndeksi) = Vücut ağırlığı (kg.) / boy² (m²)
18,5 altı: normalin altında kilolu
18,5 – 24,9: normal kilolu
25 – 29,9: kilolu
30 üzeri: obez
BKİ’niz 30’un ne kadar üzerindeyse, sağlığınız risk altında demektir. Hesaplanadan BKİ değerinizi öğrenmek için sitemizin Sol Kısmında bulunan tabloya Boy ve Kilo değerlerinizi girmeniz yeterli.
Basen oranı

Bel ölçünüzü kalça ölçünüze bölerek basen oranınızı hesaplayabilirsiniz.
Kadınlar için 0,80’in üzeri, erkekler için ise 0,95’in üzeri sağlık sorunlarıyla karşılaşma ve hastalığa yakalanma riskini arttırdığı anlamına gelir. Kilo vererek ise bu sağlık problemlerini azaltıyor olacaksınız.
 
Nabız ölçümü
Nabız, uyguladığınız egzersiz sırasında ne derece rahat olduğunuzu gösteren bir ölçüdür. Yeni başlayanlar, maksimum nabız atışının yüzde 50’sini hedeflemeli, bunu yavaş yavaş artırarak yüzde 85’e çıkarmalılar.
Maksimum nabız ölçüsünü hesaplamak için yaşınızı 220’den çıkarın. Örneğin 40 yaşındaki birisi için bu, dakikada 180 atış olmalıdır. Bunun yüzde 50’si 90’dır. Yani 40 yaşında biri, başlarda bunu hedeflemelidir.
Aerobik çalışma sırasında nabzınız; maksimum kalp atım sayınız x % 50’si ile maksimum kalp atım sayınız x yüzde 80’i arasında değişmelidir.
Bu aralığa ‘Faydalı Antrenman Sınırı’ denir. Ancak yağ yakabilmek için en iyi sonuçlar, nabzın yaşa göre tespit edilen dakikadaki maksimum atım sayısının yüzde 65-70’i arasında, en az 12 dakika aerobik sınırda kalması ile elde edilebilmektedir.
 
Bazal metabolizma hızı
Eğer metabolizmamız hızlı çalışıyor ise yediklerimiz kolayca enerjiye dönüşür ve hızlı bir şekilde yakılır. Tam tersine metabolizmamız yavaş çalışırsa aldığımız besinlerin enerjiye dönüşümü zorlaşır ve yakamadığımız kaloriler kiloya dönüşür. Uzmanlar diyet yapmadan önce mutlaka metabolizmamızı ölçtürmemizi belirtirler.
 
Kadınlar için metabolizma hızı hesabı: 655+(9.6 x Kilogram olarak ağırlık)+(1.7 x santimetre olarak boy) – (4.7 x yaş)
Erkekler için metabolizma hızı hesabı: 66+(13.7 x Kilogram olarak ağırlık)+( 5 x santimetre olarak boy) – (6.8 x yaş)
 
Kalori hesabı
Yediğiniz gıdalardan aldığınız fazla kaloriler, vücutta yağ olarak depolanır. Dolayısıyla kilo vermek veya sağlıklı kiloyu korumak için aldığınız kalori miktarı, yaktığınız kalori miktarına eşit olmalıdır.
Kalori ihtiyacı yaş gruplarına ve cinsiyete bağlı olarak değişkenlik gösterir, ama ortalama bir kadının her gün 1900-2000, erkeğin ise 2500 kaloriye ihtiyacı vardır. Her gram yağda 7 kalori, her bir gram protein ve karbonhidratta 4 kalori vardır.
 
Santim santim
Kilo verme konusunda hız kaybettiyseniz, bu kas yaptığınız anlamına geliyor olabilir, ki bu da tartıda kendini daha fazla kilo olarak gösterebilir. Tartıdaki kilonuz değişmeden de giydiğiniz giysilerin bedeni düşebilir. Başarınızın bir başka kanıtı olarak haftada bir göğsünüzüz, belinizin ve kalçalarınızın ölçüsünü alın.
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


4 Yorum Var "İDEAL KİLO NE OLMALI"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. zeki eksen dedi ki:

  16 yaşındayım kaç lilo olmalıyım

 2. zeki eksen dedi ki:

  16 yaşındaki çocuklar kaç kilo olmalı

 3. mustafa kömürcü dedi ki:

  merhaba ben 13 yasindayken 1,86 boyundaydim , 69 kiloydum ama zayiftim ama gören beni 18-20 yaslarinda saniyorlardi,boyum cok uzuyordu ve zayif kaliyordum elbiseler kisa geliyordu.Doktora gitmistim daha boyum uzayacakmi diye ,Doktorda ben bilemem ama bunu ancak Professör doktor bilir dedi ve el röntenimi cektirip beni o professör doktora yolladi ve ölcülerimi aldi ,ve el kemik röntengene bakti. Benim aniden hizli büyüdügümü ve 16 yasima kadar 1,90 i gecemeyecegimi söyledi ,dedikleride dogru cikti,ve suan 18 yasindayim 1,90 boyunda 92 kiloya kadar ciktim .Uzun boylu oldugumdan dolayi göbekli oldugum belli olmuyor.Bende karin kasti yok
  buraya baktim ve kilolu oldugumu söylüyor
  Manken gibi olmak icin 10 daha mi vermeliyim? keske eskisi gibi olsaydim
  eskiden bana ne kizlar bakarlardi

 4. KAAN ile ZAYIFLAMA dedi ki:

  vücut yağ kütlesinin de ne kadar olduğunu bilmek lazım diye düşünüyorum
  100 kilonun üzerinde gelen bir kişi kulağa şişman geliyor ama vücut yağ yüzdesi
  %15 ise o zaman manken gibi bir insan olmaz mı?