By 23 Aralık 2012 Devamı →

İÇ ORGANLARI KESE İÇİNDE DOĞDUKahramanmaraş’ta 20 gün önce karaciğeri, bağırsakları ve karnı vücudundan ayrı olarak bir kese içerisinde dünyaya gelen Nur bebeğin dramı yürek burkuyor.Anne karnındaki gelişim sürecinde yaşanan problem nedeniyle bu şekilde dünyaya gelen Nur bebeğin organları, vücuduna oranla büyük olduğu için ancak 2 yaşında yerlerine nakledilebilecek.

1,5 yıl önce evlenen fabrika işçisi Durdu ve eşi Ayşe Keklik çiftinin 20 gün önce bir kız çocukları dünyaya geldi. ‘Nur topu’ gibi bir çocuk bekledikleri için kızlarına “Nur” ismini veren çift, kızlarının karaciğeri, karnı ve bağırsaklarının vücudundan ayrı olarak bir kese içerisinde dünyaya geldiğini görünce büyük üzüntü yaşadı. Ailenin tesellisi, bu ciddi sağlık sorununa karşın Nur bebeğin hayata tutunması oldu. Dünyaya geldiği Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir süre tedavi gören Nur bebek, daha sonra Vatan Hastanesi’ne sevk edildi.Burada Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Turan Derme ve ekibi tarafından tedavi altına alınan Nur bebek, büyük uğraşların ardından normale döndü. Dr. Derme, hastanenin yeni doğan ünitesinde tedavisi devam eden Nur bebeğe gerekli tüm müdahalelerin yapıldığını belirterek, bundan sonraki süreçte de gelişiminin takip edileceğini söyledi. Nur bebeğin hastaneye geldiğinde beslenemediğini ifade eden Derme, şöyle konuştu:’Bu bebeğimiz 2 bin 300 gram ağırlığında olarak dünyaya geldi. Maalesef bebekte anne karnındaki gelişim aşamasında bir anormallik olduğu için iç organları, bağırsakları, karaciğeri yaklaşık 20 santimetre çapındaki bir kese içerisinde dünyaya geldi. Bize geldiği zaman önce beslenemiyordu, genel durumu iyi değildi ama şu anda genel durumu düzeldi, şimdi ağızdan beslenebiliyor. Fakat karın çevresi ve karnı küçük olduğu için ameliyat yapılamıyor. Yani 2 yaşına kadar da bu şekilde yaşaması gerekecek ama çok dikkat edilmesi gerekiyor. Enfeksiyon geçirebilir. Enfeksiyon geçirdiği zaman sıkıntı olabilir. O kesenin zedelenmemesi, yırtılmaması gerekiyor. O şekilde hayati tehlikesi olabilir yoksa şu anda yok.’

Dr. Derme, çocuğun akraba evliliği olmamasına rağmen bu şekilde dünyaya geldiğini anımsatarak, ‘Çok nadir görülen bir anormallik. Genellikle bu şekilde doğan çocuklar, doğumdan kısa süre sonra ölebiliyor ama bu bebek yaptığımız yoğun tedavilerle hayatını devam ettiriyor’ diye konuştu.

Nur bebeğin ameliyat edilebilmesi için Türkiye’deki çok sayıda üniversiteyle görüştüklerini kaydeden Derme, ‘Şu ana kadar üniversitelerdeki çeşitli hocalarla konuştuk, fotoğraflarını yolladık. Şu anda ameliyat imkanı olmadığını söylediler ama daha büyük merkezlerde daha değişik şekillerde ameliyatlar yapılabilir. Son dönemde Türkiye’de dünya çapında ameliyatlar yapılabiliyor. Plastik cerrahi ameliyatları gibi. Mesela el ve kol nakli yapılabiliyor. Bu hasta için de o tarz bir ameliyat gündeme gelebilir. Şu ana kadar görüştüğümüz hocalar, karnın küçük olmasından dolayı organların yerine koyulamayacağını söylüyor. Karın boşluğu gelişmemiş, küçük kalmış. Bu nedenle 2 yaşının dolması bekleniyor’ ifadelerini kullandı.

Kaynak ve Devamı : Sabah

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.