By 10 Eylül 2011 Devamı →

İBRAHİM TATLISES İÇİN EL ROBOTU GELDİKafatasından Almanya’da başarılı bir operasyon geçiren İbrahim Tatlıses’in fizik ve rehabilitasyon tedavilerine Romatem Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde devam ediliyor.
İbrahim TatlısesMerkezin Tıbbi Koordinatörü Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon, yaptığı yazılı açıklamada Tatlıses’in kafasındaki kemik dokusunun onarımının başarıyla yapılmış olduğunu bildirdi. Tatlıses’in kendisine ayrılan daireye yatırıldığını kaydeden Kalyon, öngörülen kapsamlı program çerçevesinde rehabilitasyon egzersizleri, lokomat, hidroterapi ve ergoterapi çalışmalarına devam edileceğini, ayrıca kendisi için İsviçre’den sipariş edilen el robotunun gelişi ile el rehabilitasyonu konusunda da önümüzdeki günlerde tedavisine başlanacağını sözlerine ekledi.Sol elinin tedavisi için yurt dışından el robotu getirildi.
EL ROBOTUNUN ÖZELLİKLERİ
El Rehabilitasyon RobotuTürkiye’de ilk kez kullanılacak robot ile hastalar bilgisayar ekranı yardımıyla günlük kol hareketlerini oyun oynar gibi gerçekleştirerek beynin unuttuğu hareketleri yeniden öğreniyor.Konuyla ilgili bilgi veren Romatem Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Köksal Holoğlu, Tatlıses’in daha önce gittiği Almanya’dan fizik tedavi ve rehabilitasyon için Türkiye’ye dönmesinin tüm dikkatlerin bu alana yoğunlaşmasına neden olduğunu söyledi.
Holoğlu, Tatlıses’in tedavisine Türkiye’de devam etmesinin fizik tedavi ve rehabilitasyon açısından önemli bir dönemeç olduğunu belirterek,

“Kendisinin tedavisine Türkiye’de devam etmesi, ülkemize olan güveni artırdı. Rehabilitasyon hizmeti almak için ülkemizi tercih eden yabancı hasta sayısında ciddi artışlar gözlüyoruz” diye konuştu.

Dünyada bu alanda kullanılan tüm teknolojik yeniliklerden Türkiye’deki hastaların da yararlanması için çalıştıklarını anlatan Holoğlu, “Bir ilke imza atarak, el rehabilitasyonu için robot aldık. Dünyanın sayılı ülkelerinde el rehabilitasyonu için kullanılan 3 robot artık Romatem’in İstanbul, İzmit ve Samsun hastanelerinde de yer alacak” dedi.

Robot sayesinde Tatlıses’in sol kolunda gözle görülür bir iyileşme sağlanacağını belirten Holoğlu, cihazdan sadece felçli hastaların değil, el cerrahisi hastalarının da yararlanacağını kaydetti. Dr. Holoğlu, Tatlıses’in merkezlerinde fizyoterapi, ergoterapi, hidroterapi ve robotik yürüme rehabilitasyonu tedavileri gördüğünü anlatarak, sanatçının tedaviye katılımı ve motivasyonu yüksek olduğu için normal hastalara göre iyileşme hızının da yüksek olduğunu vurguladı.

Tatlıses’in rehabilitasyon süresinin yaklaşık 3 ay süreceğini dile getiren Holoğlu, “Uyguladığımız tedavilerin yanında bu robot sol eldeki iyileşmeyi hızlandıracak ve kas gücünün daha kısa sürede eski haline gelmesini sağlayacak” diye konuştu.

Romatem Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi
www romatem com
İstanbul 216-457-9292
Kocaeli 262-311-5846
Samsun 362-238-8001 – 362-435-6363


Romatem Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavisi süren sanatçı İbrahim Tatlıses’in el robotuyla rehabilitasyon çalışmalarına bugün başlandı.

“Armeo Spring” adlı el robotunun tanıtımına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Hastane Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Holoğlu, robotla tedavinin, birtakım nörolojik rahatsızlıkları olanlar ile kaza ve yüksekten düşme gibi nedenlerle kol fonksiyonu azalmış hastalarda uygulanacağını söyledi.

Robotun Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkati çeken Holoğlu, “Dünyanın sayılı ülkelerinde el rehabilitasyonu için kullanılan robotu, Romatem Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde, başta İbrahim Tatlıses olmak üzere hastalarımızın hizmetine sunmaktan mutluyuz” dedi.

El robotunun klasik fiziksel rehabilitasyon tekniklerinden farklı olarak, hastanın kollarına takılan bir aparatla işlediğini ifade eden Holoğlu, robotun hastaların, simülasyonla bilgisayar ekranına bakarak günlük aktivitelerini yapmaları ve daha kısa sürede iyileşmelerini sağlayacağını kaydetti.

Romatem Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Tıbbi Koordinatörü Tunç Alp Kalyon da robot teknolojisinin son yıllarda tıpta sıkça kullanıldığını, 7 yıldır yürüme rahatsızlığı olan hastalarda da zaten kullanıldığını ifade etti.

Kalyon, bugünden itibaren el ve kol rahatsızlığı olan hastalarda da robot teknolojisinin merkezlerinde kullanılmaya başlandığını belirterek, burada asıl amacın kolun yapamadığı hareketleri robot teknolojisi ile yapmak olduğunu vurguladı.

Sanatçı Tatlıses’in sağlık durumu hakkında da bilgi veren Kalyon, “Tatlıses’in tedavisine devam ediliyor. Süre konusunda bir şey söylemek mümkün değil. Robot tedavisi ile birlikte diğer tedavi yöntemleri de uygulanacak. Son durumu gayet iyi. İyileşme sürecinde ciddi mesafe aldık. Biz bu gidişattan memnunuz. Robot tedavisine de bugünden itibaren başlanacak. Günde yaklaşık bir saat süren seanslar uygulanacak” dedi.

Kalyon, ayrıca İsviçre’den alınan “Armeo Spring” adlı el robotunun maliyetinin 200 bin TL olduğunu ve bir saatlik seans ücretinin 200 TL olduğunu kaydetti. 21.09.2011

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


2 Yorum Var "İBRAHİM TATLISES İÇİN EL ROBOTU GELDİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. xprodoksit dedi ki:

  İsmail bey

  Sorunuzu mesai saatleri dahilinde aşağıda ki telefon numaralarını arayarak iletebilir ve gerekli bilgeleri alabilirsiniz.

  Romatem Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi
  www romatem com
  İstanbul 216-457-9292
  Kocaeli 262-311-5846
  Samsun 362-238-8001 – 362-435-6363

 2. İSMAİL TİRYAKİOĞLU dedi ki:

  SORUM SAYIN UZ.DR.KÖKSAL HOLOĞLU'NA 2005 YILINDA YEĞENİM ÖZEL BİR TIP MERKEZİNDE SEZERYAN İLE TEK YUMURTA İKİZ BEBEK DÜNYAYA GETİRDİ FAKAT AMALİYATTAN SONRA UZUN SÜRE AYILMADI.DR.U BİZİ AMBULANSLA ŞANLIURFA HARRAN ÜNV.YOĞUN BAKIM ÜNİTASİNE GÖNDERDİ.YOĞUN BAKIM HOCASININ HASTANIN %95 HAYATINI KAYBETTİĞİNİ VE ALTINDAKİ BEZDE 5-6 LİTREYE KADAR VAJİNAL KANAMA OLDUĞUNU SÖYLEDİ.14 GÜN YOĞUN BAKIMDA KALDI.HASTA YOLA GİDEBİLECEK DURUMA GELİNCE ÖZEL AMBULANS UÇAKLA GATA YA SEVK EDİLDİ.ORDA 4 AY YOĞUN BAKIMDA KALARAK BEYNE OKSİJEN VERİLMİŞ. DAHA SONRA HAVUZ VE DİĞER FİZİK TEDAVİSİ YOGULANMIŞ.HASTAMIZIN 4-5 BEYİN HÜCRESİNİN ÖLDÜĞÜNÜ SÖYLEMŞLER.BU HÜCRELERDE 10 YILDA KENDİ KENDİNİ YENİLERMİŞ. OKUMAYI,YAZMAYI UNUTMUŞ GÖRME BOZUKLUĞU MEVCUT.SAĞ ELİ DİRSEKTEN AÇILMIYOR. BU HASTAMIZA SİZİN HASTAHANEDE HERHANĞİ BİR UYĞULAMA YAPILABİLR Mİ ? TATLISES'İN İYİLEŞTİĞİNİ DUYUNCA KENDİSİDE SİZİN YANINIZA GELMEK İSTİYOR. EŞİ ÖĞRETMENDİR.BU KONUDAKİ YARDIMLARINIZI BEKLER SAYGILAR SUNARIM