By 25 Şubat 2009 Devamı →

İBRAHİM SARAÇOĞLU ISIRGAN OTUProf.Dr. İbrahim SARAÇOĞLU – Isırgan otu gerçeği
Isırgan, bugüne kadar tanıdığım bitkiler arasında en karmaşık olanıdır. Bu bitkiyi araştırırken, daha dikkatli ve sabırlı olmam gerektiğini anladım. Bugüne kadar incelediğim ve araştırdığım hiçbir bitkiye benzemiyordu. Bir kısım etkin maddeleri, metabolitlere doğrudan etki ederken, bazı etkin maddeleri de hormonal denge üzerinden etki ediyordu. Velhasıl, karmaşık ve kimyası oldukça kompleks bir bitki…
Prof.Dr. İbrahim SARAÇOĞLU - Isırgan otu gerçeği
Isırgan, doğal ortamında çevre şartlarına büyük oranda bağlı bir bitkidir. Yetiştiği toprağın mineral ve tuz dengesinden en çok etkilenen bitki, ısırgandır. Isırgan, yöreden yöreye farklı türler gösterir. Avrupa, Amerika, Asya veya Avusturalya’da hep farklı türleri vardır. Çevresinde yetişen bitki florasına bağlı olarak çok fazla yatay geçişten etkilenmektedir. Ülkeden ülkeye değişen o kadar fazla türü vardır ki, saymakla bitmez.Isırganın, dalamaya (deride kaşıntıya ve yanma duygusuna) sebep olduğunu hemen herkes bilir. Isırgan bitkisinin üzerindeki tüylerde alerjiye ve yanmaya neden olan bileşikler (kimyasallar) formik asit, histamin, seretonin, acethylcolin, 5- hydroxy tryptamine ve diğer bazı iritant’lar (tahriş ediciler) bulunur. Dalama özelliği pişirildikten veya kurutulduktan sonra kaybolur.

Isırgan otunun genç (taze) olanları hem besleyici hem de yemeği yapıldığında daha lezzetlidir.

Safranbolu evlerinin arka bahçelerinde yetişen ısırgan, bu bölgenin endemik bitkisidir. Özellikle, “Safranbolu evlerinin arka bahçelerinde yetişen” diyorum çünkü, Safranbolu evlerinin arka bahçelerinin kendine özgü bir altyapısı vardır. Bu altyapının toprağa kazandırdığı özellik sayesinde burada yetişen ısırgan, yıllar içerisinde evrimini tamamlayarak Safranbolu’nun endemik bitkisi olmaya hak kazanmıştır. Bu altyapı özelliği bozulursa Safranbolu’ya özgü endemik ısırgan da kaybolmaya mahkûmdur.

Kurutulmuş ve taze ısırgan arasındaki fark

Taze ısırgan kullanımı kanamalara karşı durdurucu özelliğinden dolayı tüm dünyada uzun yıllardan beri bilinen bir halk ilacıdır. Kanamaları durdurucu özelliği taze yaprak ve saplarının içerdiği zengin K vitamininden kaynaklanmaktadır. Kurutulmuş ısırganda ise K vitamini yoktur. Bu nedenle kurutulmuş ısırgan çayı kan sulandırıcı özelliğe sahiptir.

Bunlara Dikkat :

Trombozitleri (platelet) yüksek olan hastaların taze ısırgandan kesin olarak uzak durmaları gerekir. Kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda olan hastaların taze ısırgandan yapılan yemekleri tüketmemeleri gerekir. Beyin embolisi geçirmiş olan (beyin kılcal damarlarında kan pıhtısının damarı tıkaması) veya genel olarak emboli riski taşıyan hastaların taze ısırgan çayı veya çorbasından kesin olarak uzak durmaları gerekir.

Isırganın, saçlara verdiği canlılık, parlaklık, yağlanmaya ve kepeğe karşı koruyucu etkisi oldukça güçlüdür. Onun bu gücünden istifade edebilmek için haftada iki – üç defa uygulanması gerekir. Uygulama şekli günün küründe verilmiştir. Bu kürü uygularken taze ısırganı kullanmak daha etkilidir. Eğer, kurutulmuş ısırgan kullanılacaksa, aktarlardan satın alırken en azından o yılın ürünü olmasına dikkat ediniz. Kurutulmuş ısırganın, kök kısımlarını içermediğine ve çiçek açmamış olmasına dikkat ediniz.

Eğer satın alacağınız ısırgan aynı zamanda çiçeklerini de içeriyor ise o ısırganı satın almayınız. Çünkü, ısırganın bu uygulamada çiçek açmadan önce toplanmış olması gerekir. Romatizmaya ve arthiritis’e karşı ısırganın tedavi edici gücü olduğu çok sayıda yapılan klinik deneyler ile kanıtlanmıştır. Ancak, onun hazırlama ve uygulama şekline uyulması başarı oranını artırmaktadır. Özellikle de yetiştiği çevre şartları ve toprağının kimyasal yapısı da dikkate alınmalıdır.

Isırganın toplama zamanı da çok önemlidir. Tedavi amaçlı kullanılacak olan ısırganın çiçek açmadan önce toplanması gerekir. Bazı hastalıklarda ısırganın sadece çiçeklerinin kullanılması veya da çiçek açtıktan sonra toplanmış olma şartı da vardır.

Isırgan Otu Kürler :
* Akciger Kanserini önleyici ve tedavi edici Kür
* Saçlara parlaklık vermek, yağlanma ve kepek önleyici kür
* Isırgan Otu Kürleri-II

Prof.Dr. İbrahim SaraçoğluProf.Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU
Sorularınız İçin : info@saracoglu.at
Telefon : 0 216 457 34 10 0 216 457 34 11
GSM : 0 539 470 76 46 0 539 470 76 47
Fax : 0 216 457 34 14

» Mide Rahatsızlıkları İçin Kür
» Sinüzite Karşı Papatya Kullanımı
» Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Bitkisel Kürler
» İştahınızı Frenlemek İçin
» Şifalı Kürler
» Sistit Rahatsızlığına Karşı Karnabahar Kürü
» KOAH ve Anfizem Hastalarına Doğal Kür
» Vitiligo Kürü
» İbrahim Saraçoğlu Hayat Kürleri
» İbrahim Saraçoğlu Gülben Ergen’in Konuğu
» Saraçoğlu’ndan Gribe Karşı Öneriler
» Soğuk Alğınlığına Karşı Adaçayı
» Gençleştiren Kürler
» Prof.Dr. Saraçolu – Şifa Kitabı
» Tüylenmeye Karşı Aslanpençesi Kürü
» Sahte Ürünler Hakkında Uyarıları
» Ergenlik Sivilcelerine Karşı Öneriler
» Kimler Hangi Ekmekleri Tüketmeli?
» Gıda Savaşları
» Bel ve Boyun Fıtığı için Kürler Video
» Saraçoğlu Samanyolu TV’de Video
» İbrahim Saraçoğlu HaberTürk’de soruları yanıtladı
» İbrahim Saraçoğlu Anlatıyor (Video)
» Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Reçetesi
» Kürleri Satın Almak için
» İbrahim Saraçoğlu Sabahın Sedasında
» Çekirdekli Kuru Üzüm Mucizesi
» Adet Düzensizliğine Karşı Kürler
» Saraçoğlu Kış Kürleri
» Domuz Gribine Karşı Kürler
» Sperm arttırıcı doğal kür
» Bitkisel Tedavilerde Dikkat Edilmesi Gerekenler
» Sağlıklı ve hızlı kilo almanın yolları
» Akciger kanseri ve wilson hastalığına karşı kür
» Böbrek Taşını Düşüren Bitkisel Kür
» Sigarayı Bıraktıran Bitkisel Kür
» Beyaz Dut Kürü
» Lentigo Yaşlılık Lekelerine Doğal Çözümler
» Mide Bulantısına Karşı Kekik Kürü
» Dereotu ve Anne Sütü
» Suyun Faydaları
» Kalp Büyümesine Karşı Domates Kürü
» Saman Nezlesi ve Astına Karşı Kür
» Adet Sancılarına Karşı Doğal Kür
» Tansiyon ve Kolestrol için Kür
» 7 Derde 7 Deva Kürler
» Tüylenmeye Karşı Kür
» Üzüm ve Üzüm Çekirdeğinin Faydaları
» Doğal Vitiligo Tedavisi
» SOĞAN Kürü VİDEO Anlatım
» İbrahim Saraçoğlu e-book
» Safra Kesesi ve Sindirim Sorunlarına Karşı Kür
» Isırgan Kürü
» Saçlara Parlaklık Veren Kür
» Akciger Kanserine Karşı Kür
» Isırganotu ve Kullanımı
» Ebegümeci Kürü
» Havuç Kürü
» Ispanak ve Kereviz Kürü
» Patates Kürü
» Papatya Kürü
» Saç Dökülmesini Durduran Kür
» Maydanoz Kürü
» Anne Sütünü Arttıran Kür
» Siroz ve Gut için Kereviz Kürü
» Kolay Hamile Kalmak İçin İncir Kürü
» Dut Kurusu Kürü
» Soğan Suyu Kürü
» Beyaz Lahana Kürü
» İbrahim Saraçoğlu ile Söyleşi
» Soğan Mucizesi
» Adaçayı Kürü
» Depresyon Kürü
» Boy Uzatma Kürü
» İbrahim Saraçoğlu Anlatıyor
» Kabızlık Reçetesi
» Pratik ve Doğal Kürler

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları

Etiketler:,


19 Yorum Var "İBRAHİM SARAÇOĞLU ISIRGAN OTU"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. hicran dedi ki:

  Isırgan otu kullanımına bugün başladım ama sadece durulayarak yıkadım yararı olur mu

 2. Elhan sabanov dedi ki:

  salamun aleykum. yemek borusunun mideye birlesdiyi yerde fitig var. surekli yanma olur. ne etmem gerekdir.

 3. jesje39 dedi ki:

  bı arkadasım ısırgan otu getrdı bana lakın sacıma nasıl uygulayıcagımı bılmıorum yardımcı olrmusunuz gercekten faydasını goren varmı ? saclarm cok seyreldı bırde sacı ısrgan otunla yıkadıktan sonra normal su ıle durulama yapıyormuyuz

 4. Kadir pirayım dedi ki:

  BRAVO
  hoca hepinize cevap vermiş, hepinizi adam yerine koymuş..aferin, aferin.herşeyden önce kendisinin deaçıkladığı gibi bir tıp doktoru değil kendisi bir KİMYACIDIR.Bu yüzden TIP DOKTORLARININ işine karışmaması gerekir.Sizlerde doktora başvuracağınız yerde hala geri kalmış kabileler gibi bitkiden ottan böcekten fayda umuyorsunuz.Bir sürüde örnek gösteriyorsunuz.yaşam düzeyiniz düşük ve hala bu tip ilaçlardan medet umuyorsunuz.Avrupalı olmak bir yana, afrika kabilelelr birliği bile sizi almaz bu kafayla.Hepinize Allah(c.c.) selamet versin ne diyeyim?

 5. oguzhan ıcen dedi ki:

  hocam hayırlı gunlr akcıger kanserı abımvar ve kemoterapı tedavısini tamamladı etrafta o kadar cok sunu yap bunu yap dıyen varkı 24 saatımız onları dedıgını yapmaya kalkarsak yetmez akcıger kanserını yeneebılecek kemoterapıden sonra abımın akcıgerdekı yarasının ıyılesmesıne vesle olabılecek bır kurunuz varmı bılgılendırırsenız sevınırım amacımız acıyı dındırmek degıl bu ıllet hastalıgı yenmek tesekkur ederım

 6. metin caymaz dedi ki:

  merhaba ibrahim bey ismim metin sizden birşey ögrenmek istiyorum eklem romatizmam var bu bu agıza vururmu onu ögrenmek istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla şimtiden teşekkür ederim

 7. serdar erdemir dedi ki:

  ısırgan otuyla buharı basura iyi gelirmi
  veya ne yapmam gerek

 8. feridun dedi ki:

  eyyüp bey benimde saç dökülmesi problemim var acaba ısırgan işe yayarmı diye düşünüyorum msn m feridunbayar@hotmail.com ekle bi görüşelim

 9. eyyup karaoglu dedi ki:

  ben ısırgan otundan cok ve cok memunum nedenı soracak olursanız saclarımın dokulmesı taze ısırgan otunu toplayıp kaynatım bır sure bekledıkten sonra tulbenten baska bır kaba suzdum (6) lıtre kadar oldu ve gunluk banyodan sonra sacımı tekrar ısırgan otuyula yıkıyordum aksam ve sabah devametım (4) ay saclarım dokulmeyıkestı ve tekral dokulen yerlerden sac cıkmaya basladı su an yıne kulanıyorum cok mutluyum

 10. altun dogru dedi ki:

  Isırgan otunun ozellıgını kaybetmemesı ıcın ,golgede mı kurutmalı yoksa guneste mı.?

 11. furkan ezber dedi ki:

  babam mide kanseri teşhisi ile bir sene önce midesi alındı.yemek borusunun bir kısmı bağırsağa bağlandı. fakat kanser ilerleyip karaciğerde kendisini gösterdi.3 ay önce milimetrelik olan kanser 3 ay kemotrapi görmesine rağmen cekilen emar sonucu karaciğerdeki milimetrelik kanser iki bucuk santim oldu akciğerde ise nodüller görüldü aşırı kilo kaybından dolayı doctor kemo trapiyi bitirdi. bu aşamadan sonra bize bir takım önerilerde bulunabilirmisiniz altarnetif tıp olarak ne yapabiliriz.

 12. Nursu KALA dedi ki:

  Hocam ısırgan otu hangi hastalıklara iyi gelir?

 13. FİGEN POLAT dedi ki:

  hocam mrb ısırgan otu bana da çok etrki etti.bende bayadır ısırgan otundan kullanıyorumm.akciğerimdeki enfeksyonu temizledi. Allah sizden razı olsunnnn=)

 14. seda deniz dedi ki:

  iyi günler doktor bey, benim babam 74 yaşında, 5 yıldır kronik hepatit b hastası. yaklaşık 1 ay önce çektirdiği mr raporuna göre ise karaciğerinde bir takım oluşumlar gözlendi. doktorlar şu an teşhis koyma aşamasında ve dediklerine göre de ya karaciğer kanseri ya da siroz..
  ben de bitkilere ve alternatif tıbba çok inanan birisiyim, şu anda çeşitli kaynaklardan bilgi toplayıp aktarlarla görüşüp bitkiler satın aldım. mesela en son ısırgan otu aldım (kurutulmuş) ama bir kaynakta ise ısırganın kanser hücrelerini güçlendirme riski olduğunu ve kesinlikle kullanılmaması gerektiğini yazıyor, yani bu bitkiyi kanser olunca değil, olmadan önce kullanın diyor. ben de size bu konuyu danışmak istedim, bu bilginin gerçek payı var mıdır; başka ne gibi bitkiler kullanabiliriz? babama yeşil çay içiriyorum ama kilosu düşük, yeşil çayın kilo azaltıcı etkisi var mıdır? görüşlerinizi acecelikle ve de merakla bekliyor, şimdiden desteğinize teşekkür ediyorum.

 15. deniz çankaya dedi ki:

  Hocam ellerimde bitmek bilmeyen egzama var. ne yaptıysam geçmiyor.36 yaşındayım.bir yaşında bebeğim var oda bronşit onuda bir türlü iyleştiremiyoruz.bu konularda yardımınızı rica ediyorum.

 16. erdoğan gül dedi ki:

  hocam hemofili hastasına iyi gelirmi ısırgan cevabınızı bekliyorum

 17. ayça özer dedi ki:

  Sayın Hocam öncelikle tıbbi bitkilerden önemli bir bitkiye değindiğiniz için sizi tebrik ediyorum. ısırgan otunun içerisinde bulunan maddelere ele almışsınız. sizden bir ricam olucak. ısırgan otunun içerisinde hangi vitamin, fenolik madde ve mineral maddeler var? içerisinde bulunan bu maddeler kurutma ile etkisini kabediyor mu? yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkürler iyi çalışmalar hocam

 18. kadir baykal dedi ki:

  sayın hocam yıllardır ısırganın çayını içiyorum ve inanın bana hiç gırip olmuyorum evimizde haftanın bir günü mutlaka ısırgan içiliyor ve bunu yıllardır hiç aksatmıyoruz sizin gibi değerli hocalarımız sayesinde bilinçleniyoruz teşekkürler hocam allah sizleri başımızdan eksik etmesin.

 19. Nuray Gültekin dedi ki:

  Sayın Hocam Merhaba,
  ne kadar faydalı sağlık bilgileri vermişsiniz.Isırgan otunun bu kadar faydası olması ne iyi,ne de olsa bizim memlekette her yerde var.Bedava…