By 30 Kasım 2008 Devamı →

İBRAHİM SARAÇOĞLU ANLATIYORİbrahim Adnan SARAÇOĞLU ile Söyleşi….

Hem hastalıkları önleyici hem de tıbbi tedaviyi destekleyici bitkisel kürleriyle tanınan Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, 38 yıldır bitkilerin kimyasını araştırıyor. En önemli araştırmalarından biri ise prostata karşı iyi geldiğini söylediği “brokoli kürü”yle ilgili…

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu aslında Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’nden mezun bir kimyager. Rüzgar enerjisi ve biyolojik arıtma tesisleriyle ilgileniyor; çevre teknolojileri içerisine giren konularda danışmanlık hizmeti veriyor. Bitki konusu ise kendi deyimiyle aslında onun hobisi. Yaklaşık 38 yıldır bitkilerin kimyasını araştırdığını ve bu araştırma sonuçlarını insanlarla paylaştığını anlatıyor bize. 36 yılını yurtdışında geçiren Saraçoğlu, ağırlıklı olarak Avusturya’da yaşamış. Graz Teknik Üniversitesi’nde fizikokimya kürsüsünde doktorasını tamamladıktan sonra mikrobiyoloji ve biyoteknoloji kürsüsünde asistan olarak çalışmış. Ayrıca Çukurova Üniversitesi, Avusturya’daki Karl-Franzes Üniversitesi, Viyana Teknik Üniversitesinde de öğretim üyeliği yapmış olan Saraçoğlu, Avusturya’daki AVL Araştırma Merkezi’nde de araştırmalar yapmış.

Saraçoğlu bu sıralar “Bitkisel Sağlık Rehberi” adlı kitabıyla gündemde. Özellikle de “brokoli kürü” konusunda iddialı. Öyle ki prostata karşı çok yararlı olduğunu söylediği bu kür Amerika’daki St. John’s Üniversitesi’nin internet forumunda uluslararası tartışmalara bile yol açtı. Bitkisel tedaviler konusunda artık haftada iki gün Cafe Milliyet’te de yazacak olan Saraçoğlu ile bu ses getiren brokoli araştırmasını ve diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol, kısırlık, tiroid gibi günümüzün en yaygın hastalıklarına karşı uygulanabilecek bitkisel kürleri konuştuk.

Seda Sayan’ın programına katıldığınızda program reyting rekoru kırmıştı. Nedir insanların özellikle merak ettikleri?

Özellikle erkeklerdeki sperm sayısı düşüklüğü, kadınların hamile kalamama sorunu, tüylenme, şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar en çok merak edilen konular arasında. Bu konularda televizyonda çok soru soruluyor.

“Şunu ağzıma kesinlikle sürmem” dediğiniz bir besin var mı?
Türkiye’nin beslenme kültüründe olmayan besinleri tüketmek yanlış. Tadına bakabilirsiniz ama bunu kesinlikle alışkanlık haline getirmemelisiniz. Örneğin ananas, kivi, mango, papaya, yurtdışından ithal edilen muzlar bizim beslenme kültürümüzde yok. Ben de mesela bütün bunları tüketmemeye özen gösteriyorum.

En önemli araştırmalarınız hangileri?
En önemli araştırmalarımdan biri brokoli araştırması. Brokolinin özellikle prostat şikayetlerinde, iyi huylu prostat büyümesinde, prostat içi iltihaplanmasında mükemmel bir destekleyici tedavi olduğunu ortaya koydum. Bu araştırmanın sonuçlarını, yani brokolinin kür şeklinde nasıl kullanılması gerektiğini televizyonda ilk kez açıkladığımda bir profesör “Hocam iyi bir yemek tarifi verdiniz” demişti. Bunun üzerine 1999 yılında brokoli konusunu Amerika’daki St. John’s Üniversitesi’nde tartışmaya açtım. İnternet üzerinden üniversitenin uluslararası forumunda bu konu tartışıldı. Prostat hastaları da benim önerdiğim brokoli kürünü uygulamaya başladı ve olumlu sonuçlar elde ettiklerini aktardılar.

“Kanserin yayılmasını önleyici kürler üzerinde çalışıyorum” Tabii ki insanlar ilaç tedavilerini bırakıp brokoli yemeyecekler, değil mi?
Tabii. Hastalıkların tanısını mutlaka bir hekim koymalı, tedavi ise modern tıbbın uygun gördüğü şekilde olmalı. Benim önerdiğim bitkisel kürler sadece klasik tedaviye destek olarak uygulanmalı. Kişiler asla ilaçlarını bırakıp sadece bu kürleri uygulamamalı. “İlacın yerine bitki” diye bir şey kesinlikle söz konusu olamaz.

Bu sıralar ne tür araştırmalar yapıyorsunuz?
Kadınlarda polikistik over hastalığına karşı çalışmalarım var. Hastalar soğanlı salata yapıp üzerine bir tatlı kaşığı sumak ilave etmeli. Bunu yaklaşık 20-25 gün, günde bir kez yemeliler. Kuru soğan, kistlerin küçülmesinde mükemmel bir destekleyici. Tiroid hormonunun az (hipotiroid) ya da fazla çalışması (hipertiroid) durumunda da dereotu hormonun dengede olmasını sağlar. Bunu üç-dört ay kullanmalısınız. Sabah-öğle-akşam yemekten önce bir yemek kaşığı taze dereotu yemelisiniz. Bu arada ilaçlarınızı da almaya devam etmelisiniz. Hekiminizin, verdiği ilacın dozunu bir süre sonra azaltacağını göreceksiniz. Dereotu tiroid hastalarında nodüllerin de küçülmesinde yardımcı oluyor. Son çalışmalarımdan bir tanesi de kanserin yayılmasını önleyici bitkisel kürlerle ilgili. Ancak bu henüz tamamlanmadı.

Bu kürlere ne zaman başvurmalı? İnsanlar bitkisel kürleri genellikle son çare olarak görüyor…
Çok yanlış. Modern tıbbın yapamayacağı bir şeyde bitkiler mucize olarak gösterilmemeli. Bitkisel tedaviler tıbbi tedaviyi destekleyici olarak görülmeli. Ya da bu kürler hastalıkları önlemek amacıyla kullanılabilir. Mesela bir gribal enfeksiyonu önlemek için kutu kutu antibiyotik kullanamazsınız. Ancak adaçayı gargarası faranjite ve bademcik iltihaplanmasına karşı mükemmel bir koruyucudur. Bitkilerin hastalıkları önleyici gücünden yararlanmalısınız.

Bu kürleri siz de uyguluyor musunuz?
Tabii ki. Mesela beyaz lahana kürünü yılda iki-üç kez uygularım. Ayrıca tere ve tarçın kürlerini de sık uyguluyorum. Tere kürü solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyor.

Gıda takviyeleri, haplar, vitaminler konusunda ne düşünüyorsunuz?
Bunlar hakkında olumlu düşüncelerim yok.

“Çocuk sahibi olamayan çiftler için de tedaviyi destekleyici bitkisel kürler var, mesela keçiboynuzu”

Günümüzde çok yaygın olan şeker hastalığına karşı ne yapılabilir?
Ailesinde şeker hastası olan insanlar bu hastalığa daha yatkın. Bu insanların hasta olmamaları için uygulayabilecekleri kürler var. Şekeri kontrol altına almak için kabuk tarçın kullanılabilir. Haftada iki-üç kez bunun çayını içmelisiniz. Suyu kaynatıp bir çay bardağının içine kabuk tarçını atıp içebilirsiniz. Tarçın pankreası uyarır ve insülin hormonunun salgılanmasını sağlar.

Tansiyona karşı ne yapmalı?
Nar çok yararlı. Ancak düşük tansiyonlu insanlar nar suyunu kesinlikle içmemeli. Tansiyonu düşürür, hatta yerlerinden kalkamazlar. Yüksek tansiyon hastalarına ise taze sıkılmış nar suyu öneriyorum. Bu hastaların her gün bir su bardağı taze sıkılmış nar suyu içmelerinde yarar var. Bir de diş eti iltihabı olanlar ya da kanda iltihabı olanlar nar suyu içmeli. Kereviz ise tansiyonu yükselten bir sebze. Ancak kereviz, romatizmal hastalara çok iyi geliyor. Bitkileri nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz. Onların da yan etkileri oluyor.

Kolesterol düşürücü ne var?
Yeşil mercimek ve enginar kolesterole karşı birebir. Özellikle de yeşil mercimek çorbası haftada üç-dört kez tüketilmeli.

Günümüzde pek çok çift çocuk sahibi olamıyor. Buna karşı da kür var mı?
Var. Çocuk sahibi olamamanın önemli nedenlerinden biri erkeklerdeki hareketli sperm sayısının düşüklüğü, kadınlarda ise adet düzensizliği, polikistik over sendromu ya da hormonal sorunlar. Bunlara karşı da uygulanabilecek kürler var. Mesela sperm hareketliliği ya da sperm sayısı düşüklüğüne karşı uygulanan keçiboynuzu kürü mükemmel sonuç verir.

Bu mevsim özellikle hangi kürleri öneriyorsunuz?
Öncelikle her türlü sebzeyi ve meyveyi mevsiminde tüketmelisiniz. Bu mevsimde bağışıklık sistemini güçlendirmeniz, vücudunuzdaki toksinleri atmanız önemli. Hazır gıdalardaki katkı maddeleri yüzünden vücutta toksin birikiyor. Toksin atıcı kür olarak beyaz lahana kürünü öneriyorum.

Kür 1
Toksinlere karşı beyaz lahana
Yarım litre suda altı-yedi adet beyaz lahana yaprağını tüm olarak ağzı kapalı bir tencerede, kısık ateşte haşlayın.
Bir bardak lahana suyunu sabah-akşam tok veya aç karnına için.
Bu işlemi beş gün uyguladıktan sonra üç gün ara verin ve tekrar beş gün uygulayın. Böylece toplam 10 günlük kür tamamlanmış olur.
10 günlük kür için ihtiyacınız olan miktarı tek bir defada değil, her gün taze hazırlayın.
Toksin atıcı ve bağırsak kanserini karşı önleyici nitelikte bu 10 günlük kürü bir yıl boyunca üç-dört kez yapabilirsiniz.

Kür 2
İyi huylu prostat büyümesine karşı brokoli tedaviye yardımcı oluyor
(Şikayeti bir-iki yıldan beri devam edenler için)
Kaynamakta olan 1 litre suya 200-250 gram brokoli atın. Hafif ateşte 4-5 dakika haşlayın.
Ilıdıktan sonra suyu süzerek brokolilerden ayırın. Suyun üçte birini sabah, üçte birini öğlen, son kalan üçte birini de akşam aç karnına için. Brokoli suyunu içtikten sonra 20 dakika su hariç hiçbir şey yiyip içmeyin.
Eğer çalışan bir insansanız suyun yarısını sabah, yarısını da akşam aç karnına içebilirsiniz. Bu durumda ise brokolileri 1 litrede değil, 500-600 ml. suda haşlayabilirsiniz. Brokolileri yemek zorunda değilsiniz. Önemli olan suyunu içmek. Suyu buzdolabında saklayabilirsiniz.
Her yedi günlük uygulamadan sonra üç gün ara verin. Kürü toplam 21 gün uygulayın (üç günlük aralar hariç).
Not: Hekiminizin verdiği ilaçları kesmeyin. Bu kürler ilaçların yanında, tedaviye destek amaçlı uygulanmalı.

Prof.Dr. İbrahim SaraçoğluProf.Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU
Sorularınız İçin : info@saracoglu.at
Telefon : 0 216 457 34 10 0 216 457 34 11
GSM : 0 539 470 76 46 0 539 470 76 47
Fax : 0 216 457 34 14

» Mide Rahatsızlıkları İçin Kür
» Sinüzite Karşı Papatya Kullanımı
» Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Bitkisel Kürler
» İştahınızı Frenlemek İçin
» Şifalı Kürler
» Sistit Rahatsızlığına Karşı Karnabahar Kürü
» KOAH ve Anfizem Hastalarına Doğal Kür
» Vitiligo Kürü
» İbrahim Saraçoğlu Hayat Kürleri
» İbrahim Saraçoğlu Gülben Ergen’in Konuğu
» Saraçoğlu’ndan Gribe Karşı Öneriler
» Soğuk Alğınlığına Karşı Adaçayı
» Gençleştiren Kürler
» Prof.Dr. Saraçolu – Şifa Kitabı
» Tüylenmeye Karşı Aslanpençesi Kürü
» Sahte Ürünler Hakkında Uyarıları
» Ergenlik Sivilcelerine Karşı Öneriler
» Kimler Hangi Ekmekleri Tüketmeli?
» Gıda Savaşları
» Bel ve Boyun Fıtığı için Kürler Video
» Saraçoğlu Samanyolu TV’de Video
» İbrahim Saraçoğlu HaberTürk’de soruları yanıtladı
» İbrahim Saraçoğlu Anlatıyor (Video)
» Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Reçetesi
» Kürleri Satın Almak için
» İbrahim Saraçoğlu Sabahın Sedasında
» Çekirdekli Kuru Üzüm Mucizesi
» Adet Düzensizliğine Karşı Kürler
» Saraçoğlu Kış Kürleri
» Domuz Gribine Karşı Kürler
» Sperm arttırıcı doğal kür
» Bitkisel Tedavilerde Dikkat Edilmesi Gerekenler
» Sağlıklı ve hızlı kilo almanın yolları
» Akciger kanseri ve wilson hastalığına karşı kür
» Böbrek Taşını Düşüren Bitkisel Kür
» Sigarayı Bıraktıran Bitkisel Kür
» Beyaz Dut Kürü
» Lentigo Yaşlılık Lekelerine Doğal Çözümler
» Mide Bulantısına Karşı Kekik Kürü
» Dereotu ve Anne Sütü
» Suyun Faydaları
» Kalp Büyümesine Karşı Domates Kürü
» Saman Nezlesi ve Astına Karşı Kür
» Adet Sancılarına Karşı Doğal Kür
» Tansiyon ve Kolestrol için Kür
» 7 Derde 7 Deva Kürler
» Tüylenmeye Karşı Kür
» Üzüm ve Üzüm Çekirdeğinin Faydaları
» Doğal Vitiligo Tedavisi
» SOĞAN Kürü VİDEO Anlatım
» İbrahim Saraçoğlu e-book
» Safra Kesesi ve Sindirim Sorunlarına Karşı Kür
» Isırgan Kürü
» Saçlara Parlaklık Veren Kür
» Akciger Kanserine Karşı Kür
» Isırganotu ve Kullanımı
» Ebegümeci Kürü
» Havuç Kürü
» Ispanak ve Kereviz Kürü
» Patates Kürü
» Papatya Kürü
» Saç Dökülmesini Durduran Kür
» Maydanoz Kürü
» Anne Sütünü Arttıran Kür
» Siroz ve Gut için Kereviz Kürü
» Kolay Hamile Kalmak İçin İncir Kürü
» Dut Kurusu Kürü
» Soğan Suyu Kürü
» Beyaz Lahana Kürü
» İbrahim Saraçoğlu ile Söyleşi
» Soğan Mucizesi
» Adaçayı Kürü
» Depresyon Kürü
» Boy Uzatma Kürü
» İbrahim Saraçoğlu Anlatıyor
» Kabızlık Reçetesi
» Pratik ve Doğal Kürler

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları

Etiketler:, , , , , ,


22 Yorum Var "İBRAHİM SARAÇOĞLU ANLATIYOR"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Yasin işbilir dedi ki:

  selamun aleykum hocam size ulaşabilecegimiz bir telefon numarası varmı.Acilen bir görüşsek çok önemli.

 2. pınar ünay dedi ki:

  8 haftalık hamıleyım ve mıde bulantısından yemek yıyemıyorum bır kasık suyu bıle ıcıp kusuyorum ve artık halsıslestım yerımden kalkamıyorum sızce bu kekık kürünu ıcsemı

 3. hasibe tüccar dedi ki:

  sayın ibrahim bey ben tiroit hastasıyım ve sizin tavsiyelerinize uyup dere otu yedim ve tiroitim normale döndü ama biraz kilom var ben beyaz lahana diyeti uygulamak istiyorum beyaz lahana kürü uygulayabilirmiyim tiroitimi bozarmı

 4. minevver imar dedi ki:

  yüzdeki tüylenmelere karşı ne yapabilirim

 5. esma can dedi ki:

  hocam acilen kilo vermem gerekli lütfen yardımcı olun benim on kilo kadar fazlam var ve oturarak çalışıyorum maddi durumum iyi olmadığı için diyetisyene gidemiyorum gitsem onların verceği listeleri uygulayamam lütfen bana bu konuda yardımcı olun alah rızası için cevabınız için şimdiden teşekürler

 6. aysel dedi ki:

  ten rengimin beyazlamasını istiyorum ne yapmam lazım

 7. Berk YALÇIN dedi ki:

  Vitiligo hastasıyım saçlarım döküldü.Saç çıkaran ilacınız fayda veriri mi ? ayriyeten vitiligo için tedaviniz var mı ?

 8. şahin dişkaya dedi ki:

  hocam benim yaşları 18ve 26 olan 2 oğlumunda gözlerinde sarı nokta hastalığı var büyük oğlumunki çok ilerledi.allah rızası için ne önerirsiniz.tüm ailem perişan.

 9. hülya ö. dedi ki:

  tüylenme şikayeti olan arkadaşım nilay önce kesinlikle jinokolojik muayene olup hirsutizm tedavisi görmelisiniz
  sonra size hirsutizmde bile başarılı çalışan bi ürün tavsiye edicem burada ilgili ürün başlığındada deneyimlerimi paylaştım
  ürünün adı EPİLİXİR piyasaya yeni çıktı ama ben çıkmadan kullanma şansına nasil olanlardanım
  kıllar kökünden alnıp sürülüyor bu solüsyon ve ilk seanstan sonra etki görmeye başlıyorsun,tamamen yok olduğundada geri dönüş yok,eğer geri gelsin istersen anca kök hücre nakli ile olur bu :))
  artık istenmeyen tüyler çözüme kavuştu nihayet,bu ürünü icat edene sonsuz teşekkürler…..

 10. canan önal dedi ki:

  Merhaba Hocam.Verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim.Sizin gibi bilinçli ve faydalı doktorlarımızın sayısı keşke daha fazla olsa.Karın ve göğüs bölgesindeki kıllanmaların bi çözümü var mıdır?Bitkisel kremler etkili olur mu ve lazerli epilasyonun zararları ve yan etkileri var mıdır.Teşekkür ederim.

 11. Nilay dedi ki:

  Iyi günler Hocam, size büyük bir sorun uma yardimci olmanizi istiyorum, yüz bölgemde ve tüm vucudumda asiri tüylenme var. Kadin dr.una gittim Cilt Dr.una gittim lakin bana tam anlamiyla yardimci olamadilar. Cilt bakim Dr.u pahali Kremler önerdi bütcem buna uygun degil ve lazer önerdi istemedim pahali oldugu icin. Kadin Dr.um hormon icin hap vermek istedi, yan etkileri oldugu icin yanasmadim. Simdi sizden güzel bilgilerinizden faydalanmak istiyorum, tüylenmelere karsi nasil bir cözüm sunarsiniz bana lütfen bu durum beni cok yipratmaya basladi, napacagimi bilemez hale geldim. Biran önce bu durumdan ebedi olarak kurtulmak istiyorum, lütfen Hocam bana yardimci olun nasil bir seyler önerirsiniz.
  Acil vereceginiz sonuclari bekliyorum. Simdiden cok Tsk ederim Hocam.
  Saygilarimla Nilay

 12. SALİH KARGÖZ dedi ki:

  İNSANLARIN SAĞLIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ İÇİN TEŞEKKÜR EDRİZ
  SEVGİLER SAYGILAR

 13. HABİBE KORKMAZ dedi ki:

  merhaba. ben her akşam taze sıkılmış havuç suyu tüketmeye başladım. fakat sizin yazınızı yeni gördüğüm ve sigara içenler için tavsiye etmiyorsunuz. ben günde 5-6 tane sigara içiyorum. havuç suyunu tüketmemelimiyim sizce????

  sigara içenlere taze meyve ve sebze grubundan hangisini tüketmeli??

  bu konuyla alakalı bilgilendirirseniz beni çok mutlu olurum.

  iyi çalışmalar

  HABİBE KORKMAZ

 14. nesibe dedi ki:

  hocam soğan suyunu tavsiye ettiğiniz gibi içiyorum çocugum olsun diye ama migrenim var ve migrenim artıyor ne yapmalıyım cevabınızı beklicem teşekkür ederim

 15. kadir karakul dedi ki:

  iyi günler hocam eşim karaciğer kanseri karaciğerde olan kis karın boşluğuna 5 kilo kadar sıvı salmış fakat sıvıyı alamıyorlar siz ne önerirsiniz çok zor durumda 4 aydır bu hastalığın pençesinde sizden çok acil yardım bekliyorum allah razı olsun

 16. Zehra KIYIK dedi ki:

  hocam allah razı olsun.bilgilerinizden çok faydalanıyoruz.Brokoli kürünü göğüsteki basit kistlerede önerir misiniz?

 17. damla dedi ki:

  selam ben bir sigara içen kişiyim ne yaparsam yapayım sigaradan kurtulamıyorum benim için bir bitkisel tedavi yavsiye eder seniz çok sevinirim

 18. damla dedi ki:

  selam ben bir kötü kolestrol hastasıyım bir türlü ne yersem yiyeyim bir türlü kötü kolestrolüm düşmüyor ne yapmam gerektigini söglerseniz sevinirim.

 19. sena yılmaz dedi ki:

  yha bu doguştan vücutta cıkan tüylere cözüm yok mu karın bölegesi sırt bölgesi falan

 20. dilek yalçın dedi ki:

  ben 23 yaşındayım hamile kalmak istiyorum 4senelik evliyim bundan 2.5sene önce hamile kalmıştım ama puroblemli olduğu için alındı.sonrada birdaha olmadı ve şuan yumurtalıklarımın çalışmadığını söylediler bunun için ne yapmamlazım yardımcı olursanız sevinirim

 21. meric dedi ki:

  ben 35 yaşındayım hamile kalamıyorum bana tavsiye edebileceginiz önerileriniz varmı lütfen buna ihtiyacım var yardım edersenız sevinirim