By 27 Mart 2011 Devamı →

HOCALARIN İŞİNİ ASİSTANLAR YAPAMAYACAKHocaların işini asistanlar yapmayacak!

Sağlık Bakanlığı asistanın yaptığı ancak kayıtlara uzman veya öğretim üyesinin adına geçen işlemleri “resmi evrakta sahtecilik” sayacak.
Sağlık Bakanlığı, üniversite hastanelerinde asistanların, diğer hastanelerde ise pratisyen hekimlerin, uzmanlık bilgi ve becerisi gerektiren uygulama ve müdahalelerde bulunduklarını tespit etti. Bunun kesinlikle yasaklandığını açıklayan Bakanlık, hasta bakmadığı halde ilgili uzman adına belge düzenleyenlerin evrakta sahtecilik suçunu oluşturacağı uyarısında bulundu.
Tedaviyi uzman yapar
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun İmzasıyla yayımlanan, YÖK ve 81 il valiliğine gönderilen genelgede, şöyle denildi: “Uzmanlık öğrencilerinin tek başlarına yapacakları bu tür uygulamalarla iyi bir uzman olarak yetişmeleri de mümkün değil. Dolayısıyla uzmanlık öğrencilerinin yapacakları tıbbi uygulamalara eğitim sorumlularının nezaret etmesi, yetişmeleri açısından da son derece önemli.
Uzmanlık bilgi ve becerisi gerektirmeyen ve genel olarak pratisyen hekimlerin ve bu kapsamda uzmanlık öğrencilerinin yaptıkları bazı iş ve işlemlerin ilgili uzmanlar adına kayıtlara geçirildiği yönünde bilgiler de alınıyor. Bu durum gerçeğe aykırı belge düzenlemek niteliğindedir ve Türk Ceza Kanunu bakımından ‘resmi evrakta sahtecilik’ suçunu oluşturuyor.
Oluşabilecek mağduriyetlerin önlenmesi, ayrıca uzmanlık öğrencilerinin ve pratisyen hekimlerin en iyi şekilde yetişmelerinin temini bakımından bilgi ve beceri gerektiren her türlü müdahale ve tıbbi uygulamaların mutlaka ilgili eğitim sorumlusu ve uzman sorumluluğunda ve nezaretinde yapılması gerekiyor.”Sağlık Bakanlığının Asistan Çalışmaları Hakkında Genelge (2011/19) [doc]

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber


Comments are closed.