By 06 Mart 2013 Devamı →

HIV VİRÜSÜ TAŞIYAN BEBEK TEDAVİ EDİLDİAmerikan bilim insanları, HIV virüsü ile dünyaya gelen bir bebeğin ilaçla tedavi edildiğini duyurdu. Böyle bir tedavi ilk kez bir bebekte işe yaradı.

HIV TedavisiAtlanta’da düzenlenen Retrovirüsler ve Fırsatçı Enfeksiyonlar Konferansı’nda, AIDS virüsüyle dünyaya gelen bir bebeğin uygulanan erken tedavi sonrası iyileştiği bildirildi.

Baltimore’da bulunan Johns Hopkins Üniversitesi virologlarından Dr. Deborah Persaud, “Bu, HIV’in bebeklerde muhtemelen iyileştirilebilir olduğu konseptinin bir kanıtıdır” şeklinde konuştu.

Bir insanın, kan testlerinde virüs izine rastlanmadığı için ilaç kullanmadan hayatına devam etmesi ender rastlanan bir durum. Bilim insanları, erken anti virüs tedavisinin bebekte virüsün hücreler oluşturmasını engelleyerek iyileşmesini sağladığına inanıyor.

Virüs tedavisinin başarılı olduğu bir başka kişi ise “Berlinli hasta” olarak bilinen Timothy Ray Brown olmuştu. Kemik iliği naklini de içeren farklı bir tedavi gören Brown, iyileşmişti.

Bir yıldır ilaç kullanmıyor

Mississippili bebeğin tedavisinde ise HIV tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçların karışımından yararlanıldı.

Bebeğin doğum öncesi herhangi bir tedavi görmediği kaydedildi. Doktorlar doğumdan sonra 30 saat içinde, bebeği Jackson’daki Mississippi Üniversitesi Tıp Merkezi’ne nakletti ve burada üç farklı ilacın karışımını içeren bir tedavi uyguladılar.

Şu anda 2,5 yaşında olan bebeğin bir yıldır ilaç kullanmadığı kaydedildi.

© Deutsche Welle Türkçe

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.