By 06 Aralık 2011 Devamı →

HİPERTANSİYON VE RENAL DENERVASYONAntalya’da hipertansiyon hastası olan ve günde 7 farklı ilaç kullanan Durna Şahin (72), özel bir hastanede uygulanan ‘Renal Denervasyon’ yöntemiyle 20 dakikada hem hastalıktan hem de ilaçlardan kurtuldu. Şahin’in 22-24 arası olan tansiyonu, operasyonun ardından 12.8’e düştü. Tedaviyi gerçekleştiren Uzm. Dr. Birol Say, yöntemin yaklaşık 5 milyon hipertansiyon hastası için umut ışığı olduğunu söyledi.
Renal DenervasyonÖLÜMLERDE EN BÜYÜK NEDEN
Hipertansiyonun çağımızın en büyük sağlık sorunlarından birisi olduğunu belirten Uzm. Dr. Birol Say, “Yapılan araştırmalara göre, kalp damar hastalıklarından ölümlerin en büyük nedeni hipertansiyon. Yüksek tansiyonu kontrol altında tutmak amacıyla farklı tansiyon ilaçları kullanılıyor. Ancak dirençli hipertansiyon hastalarında, yapılan tüm işlemlere rağmen tansiyon kontrol altına alınamıyor. Bu tür durumlarda hasta çok sayıda tansiyon ilacı kullanmak zorunda kalıyor” dedi.TÜRKİYE’DE 7. KEZ UYGULANDI

Dünyada iki yıldır, Türkiye’de ise 7. kez uygulanan yöntem sayesinde dirençli hipertansiyon hastalarının tansiyonlarının kontrol altına alınabildiğini kaydeden Dr. Say, şu bilgileri verdi: “Böbrek, tansiyon kontrolünde kilit öneme sahiptir. Beyinden çıkan sinirlerle sürekli iletişim halinde olup adrenalin hormonu salgılar. Fazla salgılanan adrenalin tansiyona neden olur. Anjiyo tekniği ile gerçekleştirilen bu yöntemde, kasıktan böbreğe giriyoruz ve radyofrekansla 60-70 derece enerji verip adrenalin salgılayan sinirleri yakıyoruz.”

TANSİYONU 24’TEN 12’YE DÜŞTÜ

Yaklaşık 20 dakika süren tedavinin ardından hastanın tansiyonunun normale döndüğünü aktaran Birol Say, “Hastanın tansiyonu 22-24 arasıydı. Günde 7 farklı tansiyon ilacı kullanıyordu. Normalde yöntem uygulandıktan en az 2 hafta sonra hastanın tansiyonu normale döner. Hastamızda ise 2 günde 12.8’e düştü. Şu anda hiç tansiyon ilacı kullanmıyor. Bundan sonra da kullanmayacak ama tuz oranına dikkat etme gibi her türlü tedbiri almaya devam edecek” dedi.

5 MİLYON HASTAYA UMUT IŞIĞI

Yöntemin 5 milyon hipertansiyon hastası için umut ışığı olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Say, “Yöntem en az 3 ilaç kullanan ve kullandığı ilaçlardan biri idrar sökücü olan, böbrek damarları operasyona uygun olan hastalara uygulanabilir. Türkiye’de 23 milyon tansiyon hastası var. Bu hastalardan yaklaşık 5 milyonu bu yöntemden yararlanabilir. Tek sorun pahalı bir yöntem olması ve SGK’nın karşılamaması. Maliyeti 16 bin lirayı buluyor, ancak tansiyon ilaçlarının fiyatı göz önüne alınırsa, yöntem 2 yıl içinde kendini amorti eder” diye konuştu.

İLAÇSIZ YAŞAMA ALIŞAMADIM

30 yıl önce ortaya çıkan hipertansiyondan 20 dakikada kurtulan Durna Şahin ise, sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu söyledi. Operasyondan sonra hiç ilaç kullanmadığını anlatan 5 çocuk annesi Şahin, “Günde 7 farklı ilaç kullanıyordum ve bu ilaçlar bir su bardağını dolduruyordu. Buna rağmen tansiyonum düşmüyordu. İki gündür hiç ilaç kullanmıyorum ve tansiyonum normal seviyede. Kendimi çok iyi hissediyorum ama ilaçsız yaşama henüz alışamadım” dedi.

Gebelikte Yüksek Tansiyona Karşı Prof.Dr. Erdem Yeşilada
Çikolata Tansiyonu Düşürüyor
Tansiyon ve Kolestrole Karşı Kür Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
Tansiyona Karşı Böcek Tüketimi
Tansiyon Sorunu Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Hipertansiyon Tedavisi ve Diyet Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Tansiyon Düşüren Formüller Dr. Ender Saraç
Yalancı Hipertansiyona Dikkat Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Tansiyon Hafıza Kaybı Yapıyor
Yüksek Tansiyon ve Kolestrol için Zeytin Yaprağı Prof.Dr. Erdem Yeşilada
Tansiyonu Düşük Olanlar Daha Şanslı Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Kahve Tansiyonu Yükseltir mi? Prof.Dr. Erdem Yeşilada
Tansiyon İlaçları Cinsel Gücü Azaltır mı? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Tansiyonu Yükselten Besinler Dyt.Özlem Sert Aydın
Dirençli Tansiyona Çözüm Umudu
Her 3 Kişiden birinin Sorunu Hieprtansiyon Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Hipertansiyon Tedavisinde Yeni Yöntem

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


Comments are closed.