By 15 Aralık 2013 Devamı →

Hiç Yemeden Bile Kilo Alabilirsiniz!Değişen alışkanlıklarla beraber sıvı kaloriler, önemli bir tehlike olarak kendini göstermeye başladı. Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, bir bardak limonata, meyve suyu, şekerli çay ya da kremalı kahvenin göründüğü kadar masum olmadığını belirterek, özellikle hareket azsa bu kalorilerin vücutta yakılamayınca yağa dönüştüğünü ifade ediyor. Ayrıca sıvı kalorilerin mideyi yemek kalorileri kadar doldurmadığını, uzun süre tokluk sağlamadığını ve açlık hissini aynı derecede tatmin etmediğini de ekliyor.

Beyaz’a dikkat!!!

1 bardak tam yağlı sütle yapılmış ve krema eklenmiş mocha’nın yaklaşık 300-400 kalori olduğunu biliyoruz. Beyaz çikolatalı mocha için 100 kalori daha eklememiz gerekiyor ve sonuç olarak içtiğinizde 500 kalori almış oluyorsunuz. Bu da neredeyse bir öğünlük yemek kalorisi. Oysa dişleriniz hareket bile etmedi ve kolayca içtiniz. Özellikle genç kuşak aromalı kahveleri oldukça fazla tüketiyor. Bu konuda onları bilinçlendirmekte büyük fayda var. Hareketsiz gençler için sıvı kaloriler daha da tehlikeli olabilir.

Miktar çok önemli!

Koçak, kahvelerin yağsız süt ya da soya sütü ile hazırlandığında ise daha düşük kalorili olacağını, ancak her gün kontrolsüz içildiği takdirde yine fazladan kalori alınacağı için bunun da kesin bir çözüm olmadığını söylüyor.

Alkol sıvı yağ içmek gibidir!

Alkollü içkilerden gelen kalori konusunda da içkilerdeki alkol oranına göre kalori miktarının etkilendiğini unutmamak gerekiyor. 1 gram alkol 7 kalori enerji veriyor. 1 gram yağın 9 kalorilik enerji verdiğini hatırlarsak alkollü içkilerden nasıl yoğun bir kalori alındığını kolayca görebiliriz.

Su için!

Uzman Diyetisyen Dilara Koçak’ın bu konudaki önerisi ise kalorisiz içecekleri tercih etmek ve suya daha fazla ağırlık vermek… Çünkü sıvı kaloriler, günlük ihtiyacınız olan kalorileriniz için akıllıca bir yatırım olmayabilir.

Uzm.Diyetisyen Dilara KOÇAK Dilara Koçak
bilgi@mezurasaglik.com.tr
Valikonağı Caddesi Pamuk Apt. No:133 D:7 Nişantaşı
Telefon: 0 212 2401510-11

* Aşerme Durdurulabilir mi?
* Düzenli Kahvaltının Önemi
* Gece Acıkma Nedenleri
* Enerji Deposu 5 Besin
* Kar Kilolarına Karşı
* Kilo Verememenin 10 Nedeni?
* Bayram Sonrası Detoks Şart
* Hafızanızı Besleyin
* Tuzu Nasıl Azaltabilirim
* Menopozda Kilo Kontrolü
* Erkeklerde Vitamin ve Mineral İhtiyacı
* Anti Aging Beslenme
* Sizi Mutlu Edecek Diyet
* Vicdan Çorbası İle Formunuz Koruyun
* Selülit ve Diyet
* Yulaf ile Sağlıklı Zayıflamak
* Gut Hastaları için Öneriler
* Dilara Koçak’ tan Şifalı Besin Önerileri
* Kadınlarda Maden Suyu Kullanımı
* Karın Bölgesindeki Yağlar Nasıl Erir?
* Kolay Zayıflama Önerileri
* Diyette Yanlışlar

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Dilara KOÇAK, Diyet

Etiketler:, , ,


Comments are closed.