By 06 Aralık 2010 Devamı →

HEPATİT B VE HAMİLELİKHepatit B çocuğuma da geçer mi?

19 yaşında bir kızım ve kronik hepatit B hastasıyım. İleride gebe kaldığımda sorunlar çıkar mı? Hepatit B çocuğuma bulaşır mı? Bulaşırsa onu korumanın bir yolu var mı? Aşılanmayla önleniyor mu? Bebeğim Hepatit B mi olacak?

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY – Öncelikle kendinize iyi bakıp doktor kontrolünde beslenmenizi, size zararlı olabilecek şeylerden kaçınmayı öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Karaciğer fonksiyonları normalse, gebelik sırasında bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Gebelik sırasında değil ama doğum sırasında enfeksiyon bebeğe geçebilir. Bu nedenle de doğumdan sonra bebeğe koruyucu (İmmungloblin) ve daha sonra da Hepatit B aşısı yapılmalıdır. Merak etmeyin, ama o günlere kadar kendinizi koruyun.

Bir ay önce smear testi yaptırdım. Sonuçta şöyle yazıyor: Atipik sukuamoz hücre. Doktorum kolposkopi istedi. Ben kanser miyim? Ne olur bana cevap verin.

Prof.Dr. Derin KÖSEBAYSmear bir kanser testidir ve rahim ağzının problemlerini gösterir. Fakat doğruluk oranı yüzde 100 değildir. Hata payı her zaman vardır. Kolposkopi, rahim ağzını 20-30 kere büyüterek görüntüleyen bir alet (Bir dürbüne benzetebiliriz). Bu aletle muayene kanser tanısındaki hataların azalmasına yardımcı olduğu gibi rahim ağzındaki yaranın (Veya hücre değişikliği olan bölgenin) yerini net olarak gösterir. Bu bilgi hastalığın tedavisinde yapılacak ufak operasyonun genişliğini de belirler. Bizim her kolposkopi muayenesi yaptığımız hastada kanser olsaydı kanserlilerin sayısı inanılmaz rakamlara ulaşırdı. Siz korkmayın, doktorunuz sadece teşhisin doğruluğunu kontrol etmek istemiştir.

Sağ tüpümün kapalı olduğunu söylediler.

26 yaşında, 4 yıllık evli bir kadınım. Korunmadığım halde çocuk sahibi olamıyorum. Doktora başvurdum, sağ tüpümün kapalı olduğunu anlattı. İlaç tedavisi uyguladı ama bir değişikliklik yok. Ameliyatla tüplerin açılma şansı yok mu ya da tek yolum tüp bebek mi?

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY – Eğer sizin sorununuz tüplerin kapalı olması ise artık günümüzde ameliyatla tüplerin açılması pek tercih edilmiyor. Tüp bebek hem başarı oranı bakımından hem de daha kolay bir işlem olduğundan tercih ediliyor. Fakat siz bir tüpünüzün kapalı olduğunu yazıyorsunuz. Diğer tüp eğer normalse pekala gebe kalabilir ve istediğiniz kadar çocuk doğurabilirsiniz. Bence sizin veya eşinizin başka sorunları da var. Bu araştırılırsa basit tedavilerle belki tüp bebeğe bile gerek kalmadan gebe kalabilirsiniz.

24 yaşında, 1 çocuk annesiyim. Hamile kalmadan önce ilişkiye girdiğimiz zaman canım yanıyordu. Doktor “Kist var” dedi. Tedavi oldum ve hamile kaldım. Doğum yaptıktan sonra 7 ay adet görmedim. Doktor bana ilaç verdi. Adet gördüm ama ilaç bitince yine adet görmemeye başladım. Doğumun üzerinden 1.5 sene geçmesine rağmen hâlâ ilaçsız adet olamıyorum. İlişkiye girdiğim zaman çok canım acıyor ve yanıyor.

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY – Doğumdan sonra adet olamamanın birçok nedeni olabilir. Doğum sonu geçirilen enfeksiyonlar rahmin iç duvarlarında yapışıklık yapabilir. Sonunda kanama olmaz veya çok az olabilir. Doğum sonunda büyük kanamalar olursa hipofiz bezinde ortaya çıkan dolaşım bozukluğuna bağlı hormon yapımı durur veya azalır. Bu da adet kanamalarının durmasına neden olabilir. Bu iki duruma ender rastlanır. Doğum sonrası psikolojik bozukluk ve stres de hormonal dengeyi bozar, adet görememe sonucu ortaya çıkabilir. Bir süre düzenli ilaç tedavisinin yararlı olacağını düşünüyorum. Doktorunuzla görüşün gereken yardımı yapacaktır.

Her ilişkiden sonra kan geliyor.

Ben eşimle ilişkiye giriyorum ve ilişkiden sonra eşimin vajinasından 4-5 damla kan geliyor. Eşim bunu sorun etti. Sizce bir sorunu var mıdır?

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY – Sizce bir sorun yok mu? Vajina ve rahim ağzındaki yaralar polipler veya daha önemli olan hastalıklarda (Rahim ağzı kanseri gibi) hastaların ilk şikayetlerinden biridir; ilişki sonrası kanama… Bence eşinizin mutlaka muayene olması ve kanamanın neden olduğu araştırılması gerekiyor. Umarım önemli bir şey değildir.

Erken Yumurtalık Yaşlanması varmış, neden?

3 yıllık evli, 33 yaşında bir kadınım. Bugüne kadar doğum kontrol hapı ile korunduk. 2 ay önce eşimle beraber testlerden geçtik ve ilacı bıraktık. O ay için yaptırdığım testlerde FSH hormonum 12.96 çıktı. Doktorum “3 ay sonra testi tekrarlayalım” dedi. Başka bir doktora da gittim. Bana erken yumurtalık yaşlanmasına doğru giden bir tablo olduğunu söyledi. Ultrason muayenesi ile de bunu doğruladı. 2 aşılamadan sonra tüp bebek önerdi. Acaba ne yapmalıyım?

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY – Adetin üçüncü günü yapılmış bir FSH değeri (12,96) çok iyi bir değer değil. Yumurtalıkların fonksiyonlarında veya hormon salgılamasında bir düşüş belirtisi olabilir. Bu da gebelik şansında bir azalma demektir, isterseniz bu testi bir kere daha yaptırın. Eğer sonuç yine bu civarda çıkarsa bence de bir an önce gebe kalmaya çalışmakta yarar var.

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY (Memorial Hastanesi)
Sorularınız İçin : derin.kosebay@memorial.com.tr

» Neden Düşük Yapıyorum
» Adetlerim Düzensiz Çocuğum Olur mu?
» İdrar Yaparken Yanma
» Spiral Ne Zaman Değiştirilmeli?
» Hepatit C ve Cinsel Yaşam
» Myom Ameliyatı Olmam Gerekiyor mu?
» Menopoz Yaklaşırken 4 Altın Kural
» Gebelik için 1 Yıl Beklenmeli
» Rahimde Küçülmeyen Kist
» Anne Olmak Hayal Değil
» Vajinal Akıntı Şikayetleri
» Korunmak Yumurtalıkları Tembelleştirir mi?
» Klamidya Nedir? Belirtileri Nelerdir?
» Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Kullanılmalı?
» Rahim Ağzı Kanser Aşısı
» Memeler Kontrol Edilmeli
» Doğum Şekli Nasıl Olmalı?
» Rahim Alınması Cinsel Hayatı Bitirmez
» Kürtaj Hamile Kalmayı Zorlaştırır.
» Her İlişkiden Sonra Kan Geliyor
» Kisti Aldırmadan Kurtulamazmıyım
» Serviks Kanseri
» Neden Gebe Kalamıyorum?
» Genç Kızlarda Adet Gecikmesi
» Kürtaj Sonrası Adet Sorunu
» Gebelik İçin Ne Kadar Süre Gerekli
» Menopozda Kanama Varsa
» Çikolasta Kisti için Ameliyar Şart
» Sarkom Tedavisi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Derin KÖSEBAY

Etiketler:, , ,


Yorumlar "HEPATİT B VE HAMİLELİK"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. esen kırıkoglu dedi ki:

    ben 1bucuk senelık evlıyım hıc korunmadım doktora gıttık esımle ıkımızdede bı sorun cıkmadı ama gene hamıle kalamıyorum doktor yumurtalıgımı catlatsın dıye genede bı ıgne yazdı etkı edermı gebe kalabılırmıyım 🙁