By 30 Eylül 2012 Devamı →

HEPATİT A AŞI TAKVİMİNE EKLENDİSağlık Bakanlığı Türkiye halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından Valiliklere gönderilen yazıda, Hepatit A aşısının Çoçukluk Dönemi Aşı Takvimine eklendiği belirtildi.

 

Hepatit A

Tanım :
Hepatit, sarılıkla seyreden, karaciğer harabiyeti ile karakterize bir hastalıktır. Hepatitlerin virüsler de dahil olmak üzere birçok nedeni vardır.

Etken :
Hepatit A virusu RNA kökenli bir virustur.

Epidemiyoloji :
Hepatit A, hepatit olgularının % 20-40’ ını oluşturan, genellikle çocukluk çağında geçirilen, yüksek derecede bulaşıcı, bulaşmanın ağız yoluyla gıdalarla olduğu, Hepatit A virüsünün neden olduğu bir hastalıktır.

Klinik :
Hastalığın ilk belirtileri ateş, yorgunluk, bulantı, kusma ve ishaldir. Bir veya iki hafta sonra karaciğer büyüyebilir ve sarılık görülebilir. Sarılık en kolay şekilde gözlerin beyaz kısmında fark edilir. Sarılık sırasında idrar koyulaşır ve dışkının rengi açılır. Hepatit A genellikle 3-6 hafta sürer, ancak bazı olgularda altı aya kadar uzayabilir. Hepatit A’ nın klinik belirtileri iki yaşın altındaki çocuklarda fark edilmeyebilir. Hastalık ileri yaşlarda görüldüğünde şiddeti ve ölüm riski artar.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Çocuk Bebek

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.