By 22 Ocak 2013 Devamı →

HEMŞİREYE SALDIRAN DA HEMŞİRETürk Hemşireler Derneği, Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hasta yakınlarının, sağlık çalışanlarını darp etmesiyle ilgili olarak açıklama yaptı.

Hemşireye Saldıranlardan Biride Hemşire Çıktı

Dernekten yapılan açıklamada, hastanenin Hematoloji Bölümü Yoğun Bakım Ünitesi’nde yatmakta olan bir hastanın yakınlarının üniteye girme isteklerine görevli hemşirenin izin vermemesi üzerine yaşanan olaylara ilişkin haberlerin medyada yer aldığı anımsatıldı.

Görevli hemşireler Rabia Yeşim Önal ve Gülay Ateş ile sağlık memuru Emrullah Sevim’in hasta yakınlarının saldırısına maruz kaldığına değinilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Astım hastası olan hemşire Önal, aynı hastanede tıbbi gözetim altına alınmıştır. Hasta yakını ile yapılan görüşmeden öğrenildiğine göre, saldırganlardan biri polis memuru, biri uzman çavuş, biri öğretmen, iki kadından birisi de hemşiredir. Sağlık bakanına sesleniyoruz, hastanelerde şiddet olayları yeni değil. Fiziksel saldırı şiddetini artırdığı gibi, ateşli silah ve diğer öldürücü araçlar ile can alınıyor, ağır yaralanmalar oluyor. 15 Kasım 2012 günü, TBMM Sağlık Çalışanlarına Şiddet Konusunu Araştırma Komisyonu’na sunulmak üzere bir rapor hazırladık ve sunduk. Türk Hemşireler Derneği olarak şiddet olgusuna, nedenlerine ve dolayısıyla çözümüne yönelik önerilerimiz, komisyon raporundan anlaşıldığı üzere hiç dikkate alınmamış, raporda şiddeti önlemeye yönelik polisiye tedbirlere ağırlık verildiği görülmüştür.”

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


Comments are closed.