By 28 Şubat 2013 Devamı →

HEMOROİD İLACINA YÜKSEK ZAMHemoroid başta olmak üzere varis, ayak krampları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan Daflon’un fiyatı bir gecede yüzde 86 oranında zamlandı.
hemoroid ilacına zam500 mg. ve içerisinde 60 tablet bulunan Daflon, hemoroid hastaları için muadili olmayan bir ilaç. Yani bunun yerine fiyatı daha ucuz olan başka bir ilacı almak mümkün değil. Şubat başı itibariyle eczanelerde tükenen ilacın, fiyatının 12 lira 96 kuruştan, 24 lira 11 kuruşa yükselmesinin ardından depolarca piyasaya sunulması  hem eczanelerin hem de vatandaşların tepkisine neden oldu.

İlaç fiyatlarında son yıllarda yaşanan yüksek oranlı düşüşlere karşın Daflon’daki yüzde 86’lık artışın ise bu ilacın fiyatını belirleyen referans ülkedeki artıştan kaynaklandığı öğrenildi. Türkiye’de satılan ilaçların fiyatları belirlenirken her yıl Bakanlar Kurulu’nca belirlenen ‘referans ülke’ fiyatları baz alınıyor. 2013 yılı için Portekiz, Fransa, İtalya, Yunanistan ve İspanya referans ülke olarak kabul edilirken, Daflon’un İspanya’daki fiyat artışı nedeniyle Türkiye’de de fiyatının arttığı öğrenildi. sağlık bakanlığı yetkilileri, bu değişimin normal olduğunu, kimi ilaçlarda referans ülkelerde fiyat indirimi olduğunda Türkiye’ye de indirim olarak yansıması gibi fiyat artışlarının da bu ilaçta olduğu yukarı yönlü yansıdığını söylediler.

VATANDAŞI NASIL ETKİLEYECEK?

Vatandaş, herhangi bir sağlık güvencesine bağlı olmaksızın ilacı doğrudan eczaneden alması durumunda 12 lira 96 kuruş yerine 24 lira 11 kuruş ödeyecek. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında bu ilacı alırsa yine katılım payında yüzde 86’lık bir artış olacak. Şöyle ki; SGK, bu ilacı 9 lira 33 kuruştan alıyordu. Referans ülke fiyatının değişmesi nedeniyle SGK’nin da alım fiyatı yüzde 86 artışla  17 lira 36 kuruşa yükseldi. Yani SGK kapsamında bu ilacı alan bir çalışan, yüzde 20 katılım payı ödediğinden, bu ilaç için 1.9 lira katılım payı yerine; yaklaşık 3.5 lira katılım payı ödeyecek.

SGK kapsamındaki bir emekli ise yüzde 10 katılım payı ödediğinden yeni durumda 93 kuruş yerine yaklaşık 1 lira 74 kuruş katılım payı ödemesi gerekecek. Hurriyet

Sağlık Bakanlığından Açıklama

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Mevzuat, Fiyat ve Araştırmalar Daire Başkanı Akif Akbulat, Daflon isimli ilacın fiyatındaki artışla ilgili açıklama yaptı.

İlacın orijinal yirmi yıllık bir ürün olduğunu ve referans takibinin yapıldığını ifade eden Akbulat, daha önce referans fiyat uygulamasına göre baz alınan İspanya’da 4,50 Avro’ya satılan ilacın, Türkiye’de KDV hariç depocuya satış fiyatının 8,81 lira olduğunu hatırlattı.

Akbulat, şu bilgileri aktardı:

”Ürün sahibi firma Daflon isimli ilacının referans ülkelerdeki referans fiyatlarının arttığı gerekçesi ile başvuruda bulundu. Başvuru, Kurumumuz bünyesindeki fiyat birimince incelenip uygun bulunarak fiyat artış işlemi onaylandı ve Resmi İlaç Fiyat Listesine yansıtıldı. Bu ilacın artış sonrası referans fiyatı, baz alındığı ülke olan Portekiz’de 8,40 Avro olup Türkiye’de KDV hariç depocuya satış fiyatı 16,45 lira oldu. Artış öncesi baz alınan refarans ülke İspanya’daki fiyat ise 10,24 Avro’ya yükseldi. Görüldüğü gibi Beşeri İlaçların Fiyatlandırılması Hakkında Tebliğ’de belirtildiği üzere en ucuz referans fiyat seçilerek artış yapıldı.”

REFERANS FİYATLANDIRILMASI NASIL YAPILIYOR?

Beşeri İlaçların Fiyatlandırılması Hakkında Tebliğ doğrultusunda referans fiyat uygulamasında Portekiz, Fransa, İtalya, Yunanistan ve İspanya baz alınıyor.

Bu ülkelerde ilaç fiyatlarında artış ve düşüşler olması halinde yeni düzenlemeye gidilebiliyor.

Son zamanlarda bir çok ilaçla ilgili referans ülkelere paralel fiyat düşüşleri de yapıldı.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


Comments are closed.