By 09 Temmuz 2012 Devamı →

HEMORİD’E BİTKİSEL ÇÖZÜMLERAnüs bölgesindeki toplardamarların varis gibi genişlemesinden kaynaklanan hemoroid için evde hazırlanabilecek farklı bitkisel reçeteler var.
Halk arasında “basur” olarak bilinir. Uzun süre oturmaktan, fazla acı yemekten, kabızlıktan ve yoğun stresten oluşan bir cins varis plağıdır. Beslenme ve sağlık önlemleriyle denetim altında tutulabilen, ama çoğu kez cerrahi çözüm gerektiren yaygın bir hastalıktır.

Basur, anüs (makat) bölgesindeki toplardamarların varis gibi genişlemesidir. Aloe vera, rutin biyooflavonidi ve bazı ayurveda tabletleri genel varis eğilimini azaltır. Kuşburnu ve kök zerdeçaldan karışım çay yapıp içmek çok faydalıdır.

PRATİK BİTKİSEL ÖNERİLER

– 4 bardak soğuk suya, 4 tatlı kaşığı ufalanmış çobançantası konulur. 8 saat bekletilerek hazırlanan karışımın 1 günde tüketilmesi önerilir.

– 1 bardak kaynar suya 10 gram siyah üzüm yaprağı konur. 10 dakika bekletilip, günde 2 bardak içilmesi tavsiye edilir.

– Saf zeytinyağı ısıtılır. Sabahları aç karnına 50 gram içilir. Birkaç gün devam edilmesi önerilir.

– 1 bardak kaynar suya, 1 tutam ince kıyılmış maydanoz konur. 5-10 dakika kaynatılıp, 20 dakika bekletilir. Hasta kısımların pamukla bolca ıslatılması tavsiye edilir.

– 1 bardak kaynar suya 2 gram papatya konulur. 10 dakika bekletilip bu suyla basura pansuman yapılması önerilir.

– Ilık suyun içine papatya, biberiye, ısırgan ve kuşburnundan birer parça kaynatılıp, 20 dakika kadar ılık suyla oturma banyosu yapılır.

– Kırmızı pancar ezilir, lapa haline getirilir. Basur memelerinin üzerine konulur.

– Rendelenmiş patates, lapa halinde basurun üzerine konulur. Bu işlem günde 2–3 kez tekrarlanır.

– Sarmısak, üzüm çekirdeğiyle beraber ezilip, lapa halinde makata konulur.

– Pamuğun sızma yağa batırılıp, geceleri yatmadan önce 3 hafta boyunca makata fitil gibi konulması tavsiye edilir.

* Gebelikte Hemoroid Sorunları
*
Hemoroid ile Başetmenin 9 Yolu

– Pek çok bitki üzerinde yeterli bilimsel çalışma olmadığından bilinçsizce ve doktor tavsiyesi olmadan kullanıldığında istenilmeyen yan etkilere sebebiyet verdiği unutulmamalıdır.

Hekiminizin verdiği ilaçlar var ise mutlaka kullanınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:,


Comments are closed.