By 21 Temmuz 2012 Devamı →

HAYVAN KEMİĞİNDEN YAPAY ÇENE NAKLİDişlerini kaybeden ve bu sebeple çene kemiği eriyen hasta, ‘box teknik’le hayvan kemiğinden imal edilen yapay çene kemiğine kavuştu.Dişlerini kaybettiği için çene kemiği eriyen, bu nedenle diş yapılma şansı olmayan hastaya ‘box teknik’le hayvan kemiğinden yapay çene kemiği yapıldı.
Tanfer Klinik’ten yapılan açıklamaya göre, klinikte Ağız ve Çene Cerrahı Nihat Tanfer’in gerçekleştirdiği operasyonda, biyorejenerasyon adı verilen yeni bir yöntem ve ‘box teknik’ ile hastanın kaybolan kemiğinin yerine hayvandan alınan doğal kemik blokları yerleştirildi. Bu teknikle çene kemiği tamamen sıfırlanan Erol Taktak adlı hastaya 4 santimetre boyunda ve 1,5 santimetre yüksekliğinde yeni bir çene kemiği yapıldı. Ancak aynı yöntemle bütün bir çene kemiğini yapmanın da mümkün olduğu belirtildi. Yeni çene kemiğine kavuşan hasta Taktak’ın, ağzının sol tarafında eski köprüsünün bakımını ihmal ettiği için çene kemiğinin eriyerek iltihaplandığı, yapılan muayenelerde çene kemiği eridiği için implant şansı olmayan hastanın sorunlarının gün geçtikçe arttığı görüldü.
6 AY SONRA DİŞLERİ ÇIKACAK
Hasta, bu operasyonun üzerinden 4-6 ay geçtikten sonra implant aracılığıyla yeni dişlere sahip olabilecek.’Box teknik’, kaybolan kemik hacmini onarması, çeneye implant yerleşimini kolaylaştırması, üç boyutlu kemik iyileşmesi gerçekleştirmesi, iyileşme sırasında kemiği orijinal şekline getirmesi ve çene kemiğini estetik anlamda da onarmasıyla dikkati çekiyor.
Damak protezi şikayet nedeni
Bu tip hastalara uygulanan damak protezi, hastanın ağzında kemik olmadığı için tam olarak yerine oturmuyor ve şikayetlere neden oluyordu. Damak protezi yapılamayan hastalara kalçadan ya da vücutlarının herhangi bir bölgesinden alınan kemiklerin uygulanması ise ikinci bir ameliyat anlamına geliyordu. İtalya’da Dr. Andrea Menoni ve Dr. Morella’nın 2 yıldır uyguladığı yapay çene tekniğini, bu ülkede yaptığı çalışmalarla geliştiren Dr. Nihat Tanfer yöntemi Türkiye’de uygulamaya başladı.
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


Yorumlar "HAYVAN KEMİĞİNDEN YAPAY ÇENE NAKLİ"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. brsen gültekin dedi ki:

    ardeşimin alt çenesinde müthiş arı var almaya da doktor kalçasından kemik alınarak yapılan tedavi ile iyileşebileceğini söylemişler fakat tavsiyede etmemişler kensisi çok ağrı çekiyor bize bilgi verirseniz çok memun oluruz teşekkürler