By 30 Haziran 2011 Devamı →

HATALI SERUM NEDENİYLE KANGREN İDDİASITüp bebek tedavisi görürken kolu kangren oldu
Konya’da özel bir hastanede tüp bebek tedavisi gören 28 yaşındaki Saime Kayan’ın, iddiaya göre serumun sol koluna deri altından yapılması sonucu kolu kangren oldu.
HATALI SERUM NEDENİYLE KANGREN İDDİASIKolunun kesilmesine karar verilen Kayan’ın tüp bebek tedavisi gördüğü hastanenin müdürü Sebahattin Yücetaş, Kayan’ın bağ dokusu (öz bağışıklık bozukluğu) hastası olduğunu ve yaşanan olayın da bu hastalık nedeniyle kaynaklanmış olabileceğini belirterek herhangi bir ihmallerinin olmadığını öne sürdü.
Yaklaşık 5 aydır özel bir hastanede tüp bebek tedavisi gören Saime Kayan, 16 Haziran Perşembe günü sabah saatlerinde tedavi süreci kapsamında hastaneye gitti. Rahminde yumurta toplanması için Saime Kayan’a hastanede görevli bir hemşire tarafından sol koluna serum takıldı. Serumun takılmasından bir süre sonra bayılan Saime Kayan, iddiaya göre uyandığında kolundaki serumun takıldığı yerin değiştiğini gördü. Tedavisi tamamlandıktan sonra hastaneden çıkarken kolunun şişmeye başladığını ve ağrıdığını söyleyen Saime Kayan’a görevliler, iddiaya göre kolunu alkollü pamukla silmesi tavsiyesinde bulundu.
Eve geldikten sonra ağrıları devam eden Saime Kayan ertesi gün uyandığında kolunun iyice şiştiğini fark etti. Tekrar tedavi gördüğü hastaneye giden Saime Kayan’ın kolunu gören doktorlar, alkollü pamukla pansuman yaptıktan sonra Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Servisi’ne gitmesi gerektiğini bildirdi. Minibüsle hastaneye gelen Kayan, durumunun ağırlaşması üzerine ilk olarak acil servise ardından da ameliyata alındı. Hastanede 3 kez ameliyat edilen Kayan, Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ne de sevk edildi. Ancak yapılan kontroller sonrası sol kolunun kangren olduğu ve kesilmesi gerektiği bildirildi. Bunun üzerine Saime Kayan, tekrar Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı.
Eşi Saime Kayan’ın sol koluna serumun deri altından yapıldığı için kolunun kangren olduğunu iddia eden 29 yaşındaki Hüseyin Kayan, “Eşimin hastaneye yatırıldığı haberi geldi. Hastaneye geldiğimde hemen ameliyata aldılar. Ardından 2 kez daha ameliyat ettiler. Şu an ki sonuç ise eşimin kolunun kangren olduğu ve kesileceği. Eşimin henüz kolunun kesileceğinden haberi yok” dedi.
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’ın eşini ziyaret ettiğini ve durumu kendisine anlattıklarını belirten Hüseyin Kayan, yaşadıkları olayla ilgili hukuki süreç başlatacaklarını söyledi.

HASTANE MÜDÜRÜ: İHMALİMİZ YOK
Tüp bebek tedavisi gördüğü hastanenin müdürü Sebahattin Yücetaş, tüp bebek tedavisi gören Saime Kayan’ın bağ dokusu (öz bağışıklık bozukluğu) hastası olduğunu ve yaşanan olayın da bu hastalık nedeniyle kaynaklanmış olabileceğini belirterek herhangi bir ihmallerinin olmadığını öne sürdü.

Saime Kayan’ın aylardır tüp bebek tedavisi için hastanelerine geldiğini anlatan Yücetaş, şunları söyledi:
“Olay günü hastanemize gelen Saime Kayan’a tedavi süreci içerisinde rahminde yumurta toplanması için uyutularak koluna serum takılmış. Süreç içerisinde görevli olan narkoz uzmanı, hastanın kolundaki serumun çıktığını görünce tekrar takarak tedaviye devam etmiş. Hastaneden taburcu olduktan bir gün sonra kontrol için hastaneye geldiğinde kolundaki şişmenin fazla olması nedeniyle görevli doktor tarafından hasta bağ dokusu rahatsızlığından dolayı Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’ndeki doktoruna gönderilmiş. Burada kolu rahatlatmak için ameliyata alınmış. Halen de tedavisi sürüyor. Burada bir ihmalimizin olduğunu düşünmüyoruz. Hastanın bağ dokusu rahatsızlığından dolayı olayın yaşandığını düşünüyoruz.” DHA


Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Saime Kayan’ın (28) kangren olan sol kolu geçen hafta yapılan ameliyatla kesildi.

Eşinin kesilen kolunu bir poşet içine koyan hurdacı Hüseyin Kayan (29), eşinin tüp bebek tedavisi gördüğü hastanenin önünde basına açıklama yaptı. Hüseyin Kayan, 12 yıldır çocuklarının olmadığını ve son 4 aydır tüp bebek tedavisi gördüklerini anlattı. Tedavi için gittikleri hastanede eşine serum tedavisi uygulandığını belirten Kayan, daha sonra eve geldiklerinde eşinin kolunun şiştiğini ve tekrar hastaneye gittiklerini söyledi. Çeşitli müdahaleler yapılan karısının Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’ne dolmuşla gönderildiğini anlatan Kayan, burada ve Ankara GATA’da yapılan müdahalelere rağmen, eşinin kolunun kangren olmasının engellenemediğini bildirdi.

‘BİR BEBEK İSTEDİK’
Kayan, bebek sahibi olmak için geldiği hastanede bebek yerine kucağına eşinin kolunun verildiğini anlatırken gözyaşlarına güçlükle engel oldu. Kayan, şunları söyledi:

KESİLDİĞİNİ BİLMİYOR
“Ben kollarıma çocuk almak isterken bana bu kolu verdiler. Bir hastane, acil hastasını başka bir hastaneye dolmuşla göndermez. Devletin mazotu yok muydu ki eşimi dolmuşla gönderdiler. Buradan GATA’ya kadar ambulansla gönderiyorlar, ama 10 kilometrelik yola bir ambulans vermediler. Eşimin doktoru ‘Benim 500 milyarlık sigortam var, sizinle uğraşamam’ diyor.

Senin 500 milyarın bir kol eder mi, bir parmak eder mi? Ne yapayım ben bu kolu hemşerim!” Hastane ve doktor hakkında yasal süreci başlatacağını dile getiren Hüseyin Kayan, “Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki doktorlar 36 saatlik gecikme var diyor. Zamanında sevk etmiş olsalardı böyle olmazdı. Sorumlu doktor ‘Her şey normal’ diyor. Normal olan bu kesik kol mu? Ben yüzük taktığım parmağı şimdi toprağa mı vereceğim” diyerek gözyaşı döktü. Eşinin kolunun kesildiğinden haberi olmadığını “Dikiş attıracağız” diyerek hastaneye getirdiklerini anlatan Kayan, “Uyandığında ne diyeceğiz bilmiyorum” dedi. Olayla ilgili olarak İl Sağlık Müdürlüğü’nün soruşturması sürüyor. 05.07.2011


KESİLEN KOL GÖZYAŞLARI EŞLİĞİNDE TOPRAĞA VERİLDİ

Konya’da tüp bebek tedavisi için gittiği özel hastanede, iğnenin damar yerine kasa yapılması sonucu kangren olduğu iddia edilen Saime Kayan (28), kesilen kolunu elleriyle gömdü. Gözyaşlarını tutamayan Kayan, annelik hayalinin yıkıldığını artık tüp bebek tedavisi istemediğini belirterek, “Bana kolumu geri verin” dedi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi gören ve 3 kez ameliyata alınan Saime Kayan, kangren olan kolu kesildikten sonra taburcu oldu. Hastanenin patoloji laboratuarında incelenen kolu ise Kayan’a bugün teslim edildi. Üçler Mezarlığında yakınları gerekli işlemleri yaptırırken, Kayan sürekli kesilen koluna bakarak gözyaşı döktü. Eşi Hüseyin Kayan, güçlükle ayakta duran genç kadını, sakinleştirmeye çalıştı. Saime Kayan, kesilen kolunu eşinin yardımıyla mezarlığa gömdü.

Sürekli ağlayan ve konuşmakta güçlük çeken genç kadın “Kendi ellerimle kolumu toprağa verdim. Sorumlular görsün” dedi. Hüseyin Kayan ise Sağlık Bakanlığı ve Cumhuriyet Savcılığına konuya ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Konya’da tüp bebek tedavisi için gittiği özel hastanede serum tedavisinde iğnenin damar yerine kasa yapılması sonucu sol kolunun kangren olduğu iddia edilen Saime Kayan, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine gönderilmiş, burada kolu dirseğinden kesilmişti.

Sağlık İl Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturmanın sürdüğü belirtildi. Sayime Kayan’a tüp bebek tedavis uygulayan hastanenin müdürü Sebahattin Yücetaş daha önce yaptığı açıklamada Kayan’ın bağ dokusu (öz bağışıklık bozukluğu) hastası olduğunu ve olayın da bu hastalık nedeniyle kaynaklanmış olabileceğini belirterek herhangi bir ihmalleri olmadığını öne sürmüştü. 19.07.2011

Kangren Hastalarına Umut Olan Doktor

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:,


Comments are closed.