By 17 Eylül 2012 Devamı →

HASTASINDAN VİRÜS BULAŞAN DOKTOR YOĞUN BAKIMDAOndokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Kırım Kongo Kanamalı Atesi hastasına müdahale ederken, iğnenin eline batması sonucu virüs bulaşan asistan doktor yoğun bakıma alındı.
Edinilen bilgiye göre, 1 hafta önce Havza ilçesine bağlı Arslançayır köyünde ikamet eden Arslan Y. (50), kene ısırması ardından ishal, halsizlik, ateş şikâyetleri ile Havza Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Burada yapılan muayene sonucu durumu şüpheli görülen A. Y., Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. A. Y.’den hastalığının tam teşhisi için karnından su alınması sırasında, acil serviste görevli 26 yaşındaki Asistan Dr. M. B.’e, hastada kullanılan iğnenin eline batması sonucu virüs bulaştı.Olaydan iki gün sonra hastanın Ankara’ya gönderilen kan sonuçlarının pozitif çıktığını belirten OMÜ Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk, “Hasta ilk hastaneye başvurduğunda kendisini kene ısırdığını söylememiş. Hasta bize bu şekilde bilinmeyen bir hastalık teşhisi ile geldi. Eğer hasta bize kene yapıştığını söylese biz onu acilde değil özel serviste muayene ederdik. Hastalığın anlaşılması için görevli asistan doktorlarımız hastadan kan ve su örnekleri aldılar. Sonuçların KKKA olduğunun anlaşılmasının ertesi günü hastayı kaybettik. Hastayı kaybettiğimiz gün doktor arkadaşımız da KKKA belirtileri baş göstermeye başladı. KKKA hastalığının belirtileri baş gösterince hemen tedaviye başladık. Şu an meslektaşımız yoğun bakımda tedavileri devam ediyor. İnşallah tedaviye olumlu cevap verir ve gencecik bir arkadaşımız yeniden hayata döner. Yaşan olaydan dolayı tüm yönetim ve personel çok üzüntülü, bu olayın bir son olmasını diliyorum.” dedi.

26 yaşındaki genç doktor M. B.’in mesai arkadaşları ise onun çok çalışkan ve cana yakın bir kişi olduğunu, KKKA hastalığına yakalandığına hala inanamadıklarını ifade ettiler. M. B.nin eşi de aynı hastanede doktor olarak çalışıyor.


Samsun’da KKKA virüsü taşıyan hastaya müdahale ederken iğneyi eline batırması sonucu virüsü kendisine bulaştıran Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde görev yapan 2.5 yıllık asistan doktor 26 yaşındaki Mustafa Bilgiç hayatını kaybetti. 22.09.2012

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:,


Comments are closed.