By 17 Kasım 2011 Devamı →

HASARLI KALP DOKUSUNA KÖK HÜCREABD’de bilimadamları, tıp tarihinde ilk kez hastanın kendi kalbinden alınan kök hücrelerini hasarlı kalp dokusunu onarmak için kullandı.
Louisville Üniversite’nde yapılan deneyde araştırmacılar, bypass ameliyatı sırasında kalp yetmezliği teşhisi konmuş hastaların sağ atriyal apendiksten bir parça kalp dokusu aldı.
Dokudaki kalp kök hücrelerini ayıran araştırmacılar, laboratuvar ortamında bu hücrelerin sayısını 2 milyona çoğalttı. Kök hücreleri ameliyattan 100 gün sonra hastalara enjekte eden araştırmacılar, daha sonra kalbin sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonunu kullanarak ne kadar kan pompaladığını ölçtü.
Deneye katılan 14 hastada bu oranın yüzde 38,5’e yükseldiği görüldü. Ejeksiyon fraksiyonu, deneyin başlangıcındaki yüzde 30,3 olarak ölçülmüştü. Kök hücre enjekte edilmeyen 7 hastada ise ejeksiyon fraksiyonunda herhangi bir değişim saptanmadı. Araştırmacılardan Roberto Bolli, elde edilen bulguların son derece önemli ve cesaret verici olduğunu söyledi.
Araştırma, “Lancet” adlı bilim dergisinde yayımlandı. Bilimadamları, daha önce de kalp hastalarının tedavisinde kemik iliğinden alınan kök hücreleri kullanmıştı.- Kök Hücre Tedavisi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.