By 19 Ekim 2009 Devamı →

HANGİ ENFEKSİYONLAR KANSER NEDENİDİR?Enfeksiyonlar kansere neden olabilir mi? Hangi enfeksiyonlar kanser nedenidir?
CEVAP: Hepatit B virüsü karaciğer kanserine, HPV virüsü de rahim ağzı kanserine yol açıyor. Her iki hastalıktan da aşıyla korunmak mümkün. Bu arada Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘Kanser Hakkında 10 Temel Gerçek’ başlıklı çalışmasında, kanser hakkında çarpıcı bilgiler yer alıyor:
Sadece sigara kullanmamak, sağlıklı beslenme, fiziksel olarak aktif olmak ve enfeksiyonlara zamanında müdahale edilmesiyle, kanserin yüzde 40 oranında önlenmesi mümkün.
1. Vücudun çeşitli bölgelerini etki altına alan 100’den fazla kanser çeşidi bulunuyor.
2. 2005 yılında dünya genelinde hayatını kaybeden 58 milyon kişinin yüzde 13’ü olan 7.6 milyon insanın ölüm nedeni kanser.
3. Kanser sonucu ölümlerin yüzde 70’ten fazlası, az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde meydana geliyor.
4. Erkeklerde ölümle sonuçlanan kanserlerde ilk beş sırayı şu kanser türleri alıyor: Akciğer, mide, karaciğer, kolon, yemek borusu.
5. Kadınlarda ölümle sonuçlanan kanserlerde ilk beş sırayı şu kanser türleri alıyor: Meme, akciğer, mide, kolon ve rahim.
6. Tütün ürünleri kullanımı, tüm dünyada en büyük ve önlenebilir kanser nedenidir.
7. Dünya genelinde kanserlerin beşte biri, rahim kanserine neden olan HPV virüsü ya da karaciğer kanserine neden olan Hepatit B virüsü gibi kronik enfeksiyonlardan kaynaklanıyor.
8. Doğru zamanda teşhis edilmesi ve uygun şekilde tedavi edilmesi durumunda, kanserlerin üçte biri tedavi edilebiliyor.
9. Ağrı kontrolü ve destekleyici tedavi yöntemlerinin uygulanması durumunda, tüm hastaların hastalık sürecinde ağrı çekmemeleri sağlanabiliyor.

10. Sadece sigara kullanmamak, sağlıklı beslenme, fiziksel olarak aktif olmak ve enfeksiyonlara zamanında müdahale edilmesiyle, kanserin yüzde 40 oranında önlenmesi mümkün.

Aynı Kategoride Yayınlanan :
* Boy Uzatan Ameliyatlar
* Nane Limon Nasıl Yapılmalı?
* Tarçın Yağı kullanımı ve faydaları
* Sorunlara Bitkisel Çözümler
* Aknelerden Nasıl Kurtulurum

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


Comments are closed.