By 27 Temmuz 2011 Devamı →

HAMAM OTU HAMAMDA ZEHİRLEDİBayburt’ta bir hamamda Hamam Otundan (Zırnık Otu) zehirlenen 20 kadından biri hayatını keybetti.

hamam otu

Bayburt’ta, 50 dolayında kadın ve çocuğun bulunduğu bir hamamda, hamam otu olarak da bilinen, vücuttaki tüyleri dökmek için kullanılan zırnık otundan zehirlendiği sanılanların sayısı 20’ye yükseldi.

Bayburt Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, bugün il merkezinde bulunan bir hamamda meydana gelen ve ilk belirlemelere göre hamam otu olarak tabir edilen ottan kaynaklanan zehirlenme olayı sonucu 20 kadının etkilendiği belirtildi.
Etkilenenler arasında bulunan 58 yaşındaki H.Ş. isimli kadının vefat ettiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Olayda etkilenen vatandaşlarımızdan 6’sı tedavi için Erzurum, Erzincan ve Trabzon’daki hastanelere sevk edilmiş, diğerlerinin tedavisi Bayburt Devlet Hastanesinde devam etmektedir. Vefat eden vatandaşımızın kesin ölüm nedeni yapılacak otopsi neticesinde belirlenecektir. Olay ile ilgili soruşturmalar titizlikle devam etmektedir.”
Hamamda yıkanırken zehirlenen kadınlardan Zeliha Keleş, hamamın oldukça sıcak olduğunu belirterek, “Başka bir şey yoktu. Daha sonra bir koku oldu, kokudan sonra zehirlendik. Daha sonra dışarıya çıktık. Çıktıktan sonra ayran, limonata içtik. İçeride sadece koku oldu, o da hamam otu kokusuydu” dedi.


BAYBURT’ta bir hamamda, istenmeyen tüylerden kurtulmak için vücuda sürülen zırnık otundan zehirlendikleri sanılan ve hastanelerde tedavi altına alınan 17 kişi taburcu edildi.

Bu arada, olayda hayatını kaybeden Hanife Şık’ın ölüm nedeninin belirlenebilmesi için Trabzon Adli Tıp Kurumu’nda yapılan incelemenin henüz sona ermediği öğrenildi. Adli Tıp yetkilileri, alınan örneklerin tahlilinin henüz sonuçlanmadığını bildirdi. 28.07.2011

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


2 Yorum Var "HAMAM OTU HAMAMDA ZEHİRLEDİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Zırnık Otu dedi ki:

  ''İNSAN SAĞLIĞINA ZARAR VEREN BİTKİLER LİSTESİNDE YER ALIYOR''-

  Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Botaniği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Eminağaoğlu ise ''hamam otu'' adıyla bilinen bir bitkinin var olduğunu, ancak yaşanan olayda bu bitkinin kullanılıp kullanılmadığının tetkik yapılmadan anlaşılamayacağını söyledi.

  Bu bitkinin daha çok Kahramanmaraş yöresinde yetiştiğini, kullanılış şekline göre tüy dökücü veya tüy çıkarıcı özelliği bulunduğunu anlatan Eminağaoğlu, ''Bu bitki, insan sağlığına zarar veren bitkiler listesinde yer alıyor. Ancak, bildiğimiz kadarıyla bu bitkinin amaçlanan şekilde kullanılması, insan hayatını sonlandırabilecek boyutta zehirlenmeye neden olmaz'' diye konuştu.

  Aktarlarda satılan ve ''hamam otu'' adıyla bilinen zırnık otunun da tüy dökücü özelliği bulunduğunu anlatan Eminağaoğlu, ''Bu ise bitki değil, mineraldir. Bayburt'ta yaşanan olayda o da kullanılmış olabilir'' dedi.

 2. dönüş angın dedi ki:

  merhaba bende hamam otu kullanıyorum neden zehirlemiş olabilir öğrenebilirmiyim acaba bayatlamış olma ihtimali nedir adli tıp sonucunu nasıl öğreneceğiz bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim