By 13 Mayıs 2012 Devamı →

GÜZEL VE ESTETİK MEMENİN SIRLARIMeme sağlığında doğru sutyenin önemine değinen Prof. Dr. Sıdıka Kurul: “Türk kadını doğru sutyen kullanmayı bilmiyor. Çoğunluk kup ölçüsünden habersiz. Yanlış seçim, memenin hırpalanmasına ve kötü görünüme neden oluyor…Meme bakımında en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri; doğru sutyen seçimidir. Medical Park Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sıdıka Kurul; meme estetiği ve sutyen seçimiyle ilgili soruları yanıtladı:

Türk kadınının meme bakımında yaptığı hatalar sizce neler?

Biz vücudumuza özen göstermediğimiz gibi; memelerimize de bakmıyoruz. İnsan spor yaparak ve iyi beslenerek vücuduna bakar. Bunları yapmayan, memelerine de iyi bakmamış olur.

Meme bakımında nelere dikkat etmek gerekir?

Her şeyden önce doğru sutyen kullanılmalıdır. Bu, göğüslerin sarkmasını önemli ölçüde engeller. Doğru bir sutyen giyilmesi, egzersiz yapılması, göğüs kafesi kaslarının güçlendirilmesi ve nemlendirici kullanılması da meme bakımında önemlidir.

SUTYEN BEDENİ SARMALIDIR

Türk kadını doğru sutyen kullanıyor mu?
Hayır, kullanmıyor. Hastalarla ilgili gözlemlerim; henüz sutyenin ayakkabı gibi algılanmadığı yönünde… Nasıl değişik kalıp ve numaralar denendikten sonra ayakkabı alınıyorsa, bu kriterler sutyen seçiminde de geçerli olmalı.

Doğru sutyen nasıl olmalıdır?

Sutyenin; memeleri gövdede taşıması gerekiyor. Bütün ağırlık omuzlara verilirse; omuzlarda ağrı olur. Sutyenin bedeni iyice sarması gerekiyor ki; meme ağırlığını gövde taşısın. Sutyen alırken öne doğru eğilip memelerin sutyen içine girip girmediğini kontrol etmeniz gerekiyor. Askısız sutyenlerde ise, memeleri taşıyan göğüs duvarıdır.
KUP ÖLÇÜSÜ DEĞİŞİKLİR GÖSTERİR

Sutyenin ölçüsü nasıl belirlenmeli?

Her şeyden önce kup’lu sutyen kullanmayı öğrenmeliyiz. Göğüs kafesinin çevresi 75 santimetre olan her kadın, 75 beden sutyen giyer. Ancak, göğüs kafesi çevresi 75 santimetre olan kadınların meme büyüklükleri, birbirinden farklıdır. Bu fark kup olarak ifade ediliyor. Sutyen alırken iki ölçüye bakacaksınız; beden ve kup ölçüsü. Beden ölçüsü göğüs kafesi çevresiyle; kup ölçüsü ise meme büyüklüğüyle ilgilidir. Kendiniz bu ölçüleri tespit edebildiğiniz gibi, iç çamaşırı satılan mağazalarda da size yardımcı olurlar.

Her modelde kup ölçüsü aynı mıdır?

Hayır, markaya ve modele göre değişebilir. Sutyeni deneyerek almak şarttır.
YANLIŞ SUTYEN OMUZ AĞRISINA NEDEN OLUR!

Yanlış sutyen seçimi ne gibi sağlık sorunlarına neden olur?

Yanlış sutyen her şeyden önce kadını güzel göstermez. Büyük memelerde ise yanlış sutyen kullanımına bağlı omuz ve sırt ağrısı ortaya çıkar.

Gece uyurken sutyen kullanılmalı mı?
Fibrokistik olan kadınlara ve memesinden yeni ameliyat olanlara gece yatarken sutyen kullanmalarını tavsiye ediyorum. Memeleri çok hassas olan ve âdet dönemlerinde yaşanan ödem nedeniyle memesi şişen kadınlar da takmalıdır. Böylelikle ağrıları azalacaktır.
EMZİRİRKEN DÖRT SAATTE BİR MEMELERİ BOŞALTIN!

Hamilelik esnasında kadın çok kilo alıyor; 75 B olan memeler büyüyerek 80 D olabiliyor. Buna engel olmak mümkün değil. Ancak hamilelik sonrası hoşa gitmeyen değişikliklerin az iz bırakmasını sağlayabilirsiniz.

Hamilelik sırasında da fiziksel aktivitelere devam etmek ve mutlaka vücudun her tarafına nemlendirici sürmek gerekir. Bitkisel yağlar da kullanılabilir.

Hamilelik sonrasında; emzirirken yapılan hatalardan dolayı da memelerde sarkmalar olabiliyor. Üçdört saatte bir memeleri boşaltmak önemlidir. Çünkü süt memelerde dolgunluk, gerginlik ve ağırlık yaratır. Sütü boşaltarak ya da bebeği emzirerek sütün yarattığı fazla ağırlık ortadan kaldırılabilir.

Emzirme sutyenlerinin çok fazla kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Çünkü memeleri kavramazlar.

Emziren annelere geceleri sutyen kullanmalarını tavsiye ediyorum.

EN DOĞRU SUTYENİ NASIL SEÇEBİLİRİZ?
1. ADIM: Önce beden ölçünüzü bulun. Bunun için mezura ile göğüs çevrenizin ölçüsünü alın. Mezurayı memelerinizin altından göğüs kafesine dolamanız gerekiyor. Örneğin; çevre ölçünüz 76 ise kullanmanız gereken sutyen; bir üst beden, yani 80 beden olmalıdır.
2. ADIM: Sutyen kup ölçüsünü bulmanız için meme başının hizasından ölçüm yapmalısınız. Sonuç, ilk yaptığınız beden ölçümünün üzerinde olacaktır. İki uzunluk arasındaki fark ise kup ölçüsünü verir. Mesela beden ölçünüz 80 cm., meme üstünden yaptığınız ölçüm 94 ise, aradaki 14 sayı farkı; sutyen ölçünüzün 80 C olduğunu gösterir.
BEDEN ÖLÇÜLERİ
70 cm. ve altı: 70 beden
71-75 cm.: 75 beden
76-80 cm.: 80 beden
81-85 cm.: 85 beden
86-90 cm.: 90 beden
91-95 cm.: 95 beden
96-100 cm.: 100 beden
KUP ÖLÇÜSÜ:
Fark 6.5 cm.’den küçükse: A
6.5-13 cm.: B
14-19.5 cm.: C
19.5-26 cm.: D
26 cm’den büyük ise: DD
YÜZME SPORU ÇOK FAYDALI

Memeler için özellikle önerdiğiniz sporlar var mıdır?

Kollarınızı göğüs hizasında tutup avuçlarınızı birbirine kenetleyip çekebilirsiniz. Ellerinizi arkada birleştirme hareketi de yapabilirsiniz. Yüzme zaten vücudun her bölgesi için harika bir spor. Ağırlık kaldırmak, pektoral kasları çalıştırıyor ama kas yapabilir. Onun ölçüsünü iyi ayarlamak gerekiyor.
İşte estetik memenin formülü
Meme büyüklüğü; göğüs kafesi, omuz ve boyunla uyumlu olmalı. Estetik meme için boyun çukurundan meme başına kadarki mesafe 18-22 cm, meme başı ile meme altı oluğu arasındaki kavis 5-7 cm olmalı…
KALIN SUTYEN GİYMEYİN
Estetik meme nedir, memenin estetik olduğunu nasıl anlarız?

Meme büyüklüğü; kişinin omuz genişliği, boyun ve göğüs kafesi çevresiyle uyumlu olmalıdır. Boynun en aşağıya inen çukurluğundan meme başlarına kadar 18-22 santimetre arasında bir mesafe olması gerekir. Meme başı ile meme altı oluğu arasında ‘C’ diye adlandırdığımız bir bölüm vardır; bu kavisin de 5-7 santimetre olması gerekir. Eğer bu kavis; 10 santimetreden fazla ise, o meme sarkmış demektir. Ele gelen meme hacmi büyükse; meme başı 22 santimetreden aşağıdaysa, meme başı ile meme altı oluk arasındaki mesafe 7 santimetreden den büyükse, bu meme ile ilgili bir takım estetik sıkıntılar var demektir. Ama bunlar tamamen estetik değerlendirmelerdir. Önemli olan kişinin nasıl hissettiğidir. Omuz ve sırt ağrıları varsa, ameliyat gerekebilir.
Hangi meme büyüktür?

Göğüs kafesi genişliğine göre meme hacim olarak büyükse, memede problem vardır. Örneğin 75 beden sutyen giyen bir kadın, eğer 75 DD-G-FJ kuplarında bir sutyen giyiyorsa; o meme, onun için büyük demektir.

Hangi meme küçüktür peki?

Memede büyüklüğün yanında küçüklük de önemlidir. Memenin küçüklüğü ya da yok denecek kadar ufak olması, kadını rahatsız eder. Kadınlar, memelerini daha büyük göstermek için kalın kauçuklu sutyenler giyiyor. Bu kalın sutyenlerin üzerine tişört giydikleri zaman, göğüs kafesi ile sutyen arasında bir tümsek oluşuyor. Bu da estetik olarak güzel bir görüntü yaratmıyor.
Tıbbi anlamda meme deformasyonları nasıl sınıflandırılıyor?

Tek taraflı olarak meme hiç olmayabilir; buna Poland sendromu deniyor. Memeler küçük, büyük, sarkık ya da asimetrik olabilir. Meme başları içeri doğru çökük olabilir ya da meme dokusu çevresinde birden çok meme başı olabilir.
SARKIK MEME ŞİKAYETİ

Türk kadınlarında en çok hangi meme deformasyonlarına rastlanıyor?
45 kilo civarında çok zayıf birinin, memelerinin 75 C ya da B olması pek mümkün değildir. Zayıflık nedeniyle Türk kadınlarında meme küçüklüğüne sık rastlanıyor. Bir de orta yaşlarda, özellikle de doğurmuş kadınlarda, sarkık meme şikayetleri çok oluyor.
ANDERSON’IN MEMESİ HÂLÂ ÇOK REVAÇTA!

Meme estetiği olmak için gelen kadınların, idol olarak gösterdiği bir ünlü var mı?

Doktorlar, genel olarak bir meme resmi ile gelen hastaya biraz septik yaklaşır. Önemli olan kişinin neyi, ne için istediğidir. İsteklerinin rasyonel olması lazım. Dekoltesi çok güzel olan starlar var. Bazıları için Pamela Anderson’ın memeleri hâlâ revaçta. Kadının beden yapısı iri meme için uygun değilse, hekim kişiye durumu anlatmalı, rasyonel olmayan istekleri gerçekçi bir seviyeye çekilmelidir.
KIZLAR ANNEYE ÇEKER!

Genç kızların meme estetiği yaptırması için neden 18 yaşına kadar beklemeleri gerekiyor?

Bunun nedeni; hem beden gelişimin devam etmesi, hem de kişinin fikirlerinin o çağlarda çok değişmesi. Bir anne kızını getirdiği zaman “Sizin memeleriniz ne zaman büyüdü, nasıl bir meme yapınız var?” diye soruyorum. Çünkü çocuğun meme gelişimi genel olarak anneye çeker.
AVRUPALI AMELİYAT İZİNİ SORUN ETMİYOR

Avrupalı kadınlar memelerine daha mı özen gösteriyor?

Gelişmiş toplumlardaki insanlar; çocukluklarından itibaren bilinçli besleniyorlar, daha fazla spor yapıyorlar. Dolayısıyla meme bakımına da aynı şekilde dikkat ediyorlar.
Avrupalı kadının meme yapısı ile Türk kadınının memesi arasında fark var mı?

Her ülkede çocuk sahibi olan kadınlarda büyük ve sarkmış memelere rastlanır. Fakat arada şöyle bir fark var; Türk kadını meme ameliyatlarında oluşan izlere çok tahammül edemiyor. Avrupalı kadınlar daha rahat kabul edebiliyor bu izleri. Batıda daha çok şekle önem veriliyor. Türkiye’de ise hem şekle, hem de iz kalmamasına dikkat ediliyor.
ESTETİK MEMELER İÇİN PEMBE HİLELER!

– Küçük memeli bir kadın; dekolteli sutyen kullanmaktan kaçınmalı, memeyi tam kavrayan sutyenler tercih etmeli.
– Yan çizgili kıyafetler giyerseniz, göğüsleriniz daha büyük durur.
– Tişört olarak V yaka tercih ederseniz, göğüsleriniz daha küçük görülür.
– Robalı giyerseniz, memeleriniz daha büyük durur.
– Asimetrik memelerde; memesi alınan kadınlara meme protezleri konulabilir.
Göğüs estetiği için ölçü erkekten
Doğru estetiği ‘kalıcı, doğal ve az iz’ olarak tanımlayan Prof. Dr. Sıdıka Kurul: Erkekler artık “Eşim 75 beden sutyen giyiyor, biraz daha büyük olsa, ilişkimiz daha da güzelleşecek” diyebiliyor. Göbek deliğinden ve koltuk altından girerek meme protezi koyabiliyoruz
Kadınlar hangi durumlarda meme estetiği yaptırır?
Çevresinde meme ameliyatı olan kişiler kadınları etkiliyor. Toplumda estetik ölçülere sahip kadın beklentisinin olması da estetik kaygıları artırıyor. Büyük memeli olan kadınlar, bedenlerine uygun meme istiyor. Çocuk doğurmuş ve emzirmiş kadınlar da, çocukları büyüdükten sonra, kendilerinin farkına varıp estetik yaptırıyor.
GERÇEKÇİ OLMALI
Memeye ne zaman müdahale edilmeli peki?
Gerçekçi ve akılcı olmayan taleplere yanaşmam! Estetik ve fonksiyon kimi zaman ayrılmaz bir parçadır; bu meme için de geçerlidir. Meme; süt vermenin, anne-çocuk arasındaki duygusal ilişkiyi geliştirmenin, sekonder seks organı olmanın yanında; bedenin algılanması açısından da çok önemli bir organdır. Kafasındaki imaj ile aynadaki imaj aynı değilse; o kadın, estetik meme ameliyatı için uygun bir adaydır.

Estetiğe karar verenler; taleplerini rahatlıkla dile getirebiliyorlar mı?
Evet; problemi görüp çözüm arıyorlar. Hatta çift olarak gelenler de var. Erkekler de güzel güzel beklentilerini anlatıyorlar. Mesela; “Eşim 75A beden sutyen giyiyor ve biz biraz daha büyük olmasını istiyoruz, çünkü ilişkimiz daha güzel olacak” diyebiliyor. Bunlar iyi niyetli, alkışı hak eden yaklaşımlar.
LIPOSUCTION YÖNTEMİ
Son dönemde meme estetiğinde ne gibi yenilikler var?

Son dönemlerde yapılan meme ameliyatlarında daha az izle, çok daha doğal bir görünüm ve uzun süreli kalıcılık sağlanabiliyor. Bir de bunların yanında endoskopik yöntemler var. Göbek deliğinden, koltuk altından meme protezi koyabiliriz. Sarkmış memelerde; liposuction yöntemi ile koltuk altından girerek memeleri yukarı kaldırabiliyoruz. Ama bu ameliyatı uygulayabilmemiz için; meme dokusunun yağlı, derisinin çok kolay toparlayabilecek gerginlikte ve hastanın da genç yaşta olması gerekiyor. Doktorun da, hasta için en uygun yöntemini seçmesi çok önemli…
İLERİ YAŞTA DAHA ÇOK İHTİYAÇ VAR
İleri yaşlarda meme ameliyatına daha çok ihtiyaç var ama 60’ın üzerindeki kadınlar, yaşları nedeniyle sorunlarını dile getiremiyorlar. Oysa ki vücut şekillendirme ihtiyacı, bu yaşlarda ortaya çıkar. Bu hastalarda ameliyatlar; estetik kaygıdan ziyade, yaşam kalitesini artırmak için yapılmalıdır.
KALICI OLMASI İÇİN SAĞLIKLI YAŞAM ŞART
Estetik ameliyat olanlar, yaptırdıkları operasyonların uzun süre dayanmasını istiyor. Fakat bu ameliyatlar ömür boyu kalıcı olamaz çünkü yerçekimi, estetiğin ömrünü kısaltır. Bu nedenlerle hastalarımızı daha çok vücut bakımına, spora, doğru beslenmeye, doğru sutyen kullanmaya, fizik tedaviye ve masaja yönlendiriyoruz. Ayrıca sigara içmemeleri konusunda uyarıyoruz. Bunlara dikkat ederlerse, ameliyatların ömrü uzayacaktır.
İZ EN FAZLA ANAHTAR DELİĞİ KADAR KALIR
Türkiye’de memeyi büyütmek için sıklıkla meme başını ve meme altı oluğunu, daha seyrek olarak da koltuk altını kullanıyoruz. Meme protezi, memenin altında değişik anatomik planlara konabilir; ben genellikle kasın arkasına koymayı tercih ediyorum. Çünkü diğer yöntemlerde yapay duruyor meme.
KENDİ YAĞI KULLANILABİLİR
Hastanın kendi yağı, özel bazı işlemlerden geçirildikten sonra, enjektörle meme arkasına verilerek meme büyütme işlemi yapılabilir. Bunun için öncelikle hastada yağ alınacak bölgenin olması gerekir.

İri/yağlı memelerde liposuction izin azalmasını sağlar. Meme istenen boyuta indirilebilir ve iz en fazla anahtar deliği kadardır.
GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ İÇİN GELEN KARARLIDIR!
Estetik ameliyatlarda en kararlı hastalar, genital bölge için gelen hastalardır. Bu grup; genellikle okumuş ve bu düşüncelerini uygulamaya geçirmeden önce uzun uzun araştırmış kişilerdir. Taleplerinin yerinde olması sebebiyle yapılan ameliyatlardan son derece memnun kalırlar.
yaşam koçuyuz.

Ameliyat öncesinde ve sonrasında hasta ile uzun süre konuşuyoruz, onun ne yapmak istediğini anlamaya çalışıyoruz. Bir plastik cerrah; aynı zamanda da psikologdur, yaşam koçudur. Çünkü insanlar plastik cerraha mutlu olmak için geliyorlar. İnsanın içinde bulunduğu psikolojiyi iyi anlayıp ona göre tavır almak ve çözüm üretmek; ameliyatın şeklini, başarısını ve hastanın memnuniyetini olumlu etkileyecektir. Hastanın kafasındaki imaj ile aynada gördüğü imajın birbiriyle uyumlu olması gerekiyor. Bunun için cerrahın hastayla bir psikolog, bir yaşam koçu gibi konuşması gerekiyor.
Yüzündeki kırışıklıklar nedeniyle gereksiz yere estetik isteyen hastalarım var. Fakat bedeninde istediği değişiklik için gereksiz yere gelen hastam neredeyse hiç yok!

Sabah
Benzer Yazılar:
Gögüs Masaj Videosu
Güzel ve Estetik Memenin Sırları
Dolgun ve Dik Göğüsler için Bitkisel Öneriler
Doğal Göğüs Sıkılaştırma ve Büyütme
Çok Küçük Göğüsleri Büyütmek İçin
Protezle Doğal Göğüs Görünümü
Göğüs Şekilendirici Ürünler.
Emziren Annelerde Göğüs Sarkması
Küçük Göğüsler İçin Bitkisel Öneriler
Ginseng Tozu İle Gögüs Büyütmek
Göğüslerinin Yumurtayla Dikleşsin
Tunus Baklası ile Diri Gögüsler
Gögüsleriniz Yumurtayla Dikleşsin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.