By 16 Ekim 2011 Devamı →

GÜZ ÇİĞDEMİ MUCİZESİGüz çiğdeminin kanserli hücreleri yok ettiği söyleniyor…
İngiltere’de bilim insanları güz çiğdemi ya da acı çiğdem olarak bilinen bitkinin özünden elde ettikleri ilacın kanserli hücreleri yok ettiğini söylüyor.
Bradford Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, güz çiğdeminin henüz laboratuvar aşamasında fareler üzerindeki deneylerinden elde ettikleri sonuçları açıkladılar.
Ekibin başkanı Profesör Lawrence Patterson, araştırmanın insanlara yönelik yeni bir ilacın geliştirilmesi potansiyeli taşıdığını söyleyerek, güz çiğdemi ekstresinin tümörler üzerinde ‘akıllı bir bomba’ kadar etkin olduğunu belirtti.
Araştırmacılar, fare deneylerinden görüldüğü kadarıyla, güz çiğdeminin sağlıklı hücreler üzerinde hiçbir yan etki bırakmadan sadece tümörü hedeflediğini söylüyor.
Eski Mısır’dan kalan arşivlerde adı geçen güz çiğdemi tıp camiasının yüzyıllardır bildiği bir bitki.
ZEHİRLİ
Öne çıkan belli başlı özelliklerinden biri, zehirli olması.
Bradford Ünversitesi’deki ekip, bitkinin toksik etkisini sadece kanserli hücrelere yöneltmeyi başardıklarını söylüyorlar.
Deneme aşamasındaki ilaç, sadece tümörlerin saldığı bir kimyasalla karşılaşınca faal hale geliyor.
Deney fareleri üzerinde yapılan araştırmada, beş ayrı tipte kanserden meme, (kolon, akciğer, sarcoma ve prostat) kaynaklanan katı tümörlerin yarısının tek bir dozda etkin şekilde iyileştiği görüldü. gözlenen yan etkisi yok.
Araştırmacılar, bunun kesin bir çare olarak algılanamayacağını; fakat insanlar üzerinde iki yıl içinde klinik deneylere başlamayı umduklarını belirtiyorlar.
Dikkat : Bu bitki zehirli olduğundan doğrudan kullanıma uygun değildir!  Kaynak : bradford.ac.uk
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.