By 13 Ağustos 2012 Devamı →

GUT ARTRİT ATAKLARI NASIL HAFİFLER?Vücutta, endojen pürin türevlerinin metabolizması sonucu ürik asit meydana gelmektedir. Kanda urik asit miktarının yüksek olmasına (hiperürisemi) bağlı olarak eklemler içerisinde ve çevresinde monosodyum ürat kristalleri birikerek şiddetli ağrıyla seyreden gut artritine yol açmaktadır. Ayrıca böbrek taşları oluşumu ve bazı kalp-damar rahatsızlıklarının gelişimi riskinde önemli artış görülmektedir. Bu bakımdan gut hastaları için vücuttaki ürik asit miktarının artmasına yol açacak pürin içeriği zengin gıdaları kısıtlayan sıkı diyet uygulaması önemlidir.
Gut hastalarında et ürünleri artrit ataklarını artıran başlıca etkenlerden biri olarak bilinir. Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 yıl süren ve 47 bin 150 gut hastası erkek üzerinde yürütülen bir çalışmada etin gut hastalarında olumsuz etkisine karşılık süt ürünlerinin özellikle düşük yağlı süt ürünlerinin olumsuz etkisi bulunmadığı gözlenmiş. Gıdaların pürin içeriği nükleotit bileşimine bağlıdır; karaciğer gibi sakatatlar, et suları, deniz ürünlerinin yanı sıra kuşkonmaz gibi hızlı gelişen sebzeler ya da bakliyat (bezelye, fasulye, mercimek), arpa gevreği, karnabahar, ıspanak ve mantarlar pürin bakımından zengindir. Ayrıca alkollü ve mayalı içecekler de şikayetleri artıran başlıca etkenlerdir. Ancak pürin içeriği düşük olan gıdaların da zamanla pürin metabolitlerinin birikimi ile olumsuz etki yapabildiği bildirilmektedir.

Diyet uygulanmasına başlamadan önce ürik asit artışına yol açan etkenlerin belirlenmesi doğru bir yaklaşım olacaktır. Karın bölgesinde yağlanma, yüksek kolesterol ve trigliserit, yüksek tansiyon, serum insülin seviyesinde yükselme gibi bulgular ile seyreden ‘insülin direnci sendromu’nun hiperürisemi ile yakın ilişkisi bulunduğu bildirilmektedir.

BİTKİSEL PROTEİNLER FAYDALI

Ürik asit seviyesini düşürebilecek bitkisel ürünler üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir. Bitkisel proteinler ve kiraz gibi meyvelerin serum ürik asit seviyesini düşürülmesinde yararlı oldukları eskiden beri bilinmektedir. Kirazın plazma üre seviyesi üzerinde etkisinin incelendiği bir klinik çalışmada, bir gece aç bırakılan kişilere 280 gram (yaklaşık 45 kiraz) kiraz verilerek 10 dakika içerisinde tüketmeleri istenmiş ve alınan kan örneklerinde yapılan incelemede plazma ürik asit seviyesinde beş saat sonra belirgin (yüzde 15) bir azalma gözlenmiştir. Bir başka çalışmada ise üzüm çekirdeği prosiyanidinlerinin deney hayvanlarında ürik asit seviyesini düşürdüğü tespit edilmiş. Son yapılan çalışmalarda resveratrolün kandaki ürik asit seviyesini düşürücü ve böbrekleri koruyucu etkilerinin yüksek olduğu ortaya konulmuş. Bu bakımdan gut hastalarının her gün 500 miligram resveratrol kapsülü almalarını öneririm.

BALLA KARIŞTIRILIP KULLANILMALI

Gut artriti hastalığının oluşumunda ve gelişiminde vücuttaki yangı cevabını başlatan bazı sitokinlerin (özellikle interlökin-1 ve -8, tümör nekroze edici faktör-alfa) rol oynadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, gut hastalarında yangı giderici ilaçlar (antienflamatuvar) ağrının giderilmesi bakımından yararlı olmaktadır. Bu bakımdan zencefil rizomu ve kuşburnu meyvesinin çeşitli şekillerde tüketilmesi yararlı olacaktır. Çok yeni bir çalışmada zencefil içerisinde bulunan yangı giderici etkili bileşenlerden şogaol-6’ün deney hayvanlarında monosodyum ürat kristalleri ile oluşturulan yangı modeli üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Kanımca bu çalışmanın sonuçları deney hayvanlarında doğrudan gut artriti oluşturularak uygulanması bakımından önemli. Dolayısıyla gut hastalarında zencefil taşıyan bitkisel ilaçların ve besinlerin kullanılması yararlı olacaktır. Benzer etkilere sahip zerdeçalın da yararlı olabileceğini düşünüyorum. Ancak zerdeçalın vücutta emilimi düşük olduğundan günde 6-8 gram kadar zerdeçal tozunun balla karıştırılarak yutulması gerekir.

Gün içerisinde idrar artırıcı çayların içilmesi de ürik asit seviyesinin düşürülmesinde yararlı olmaktadır. Mısır püskülü hiçbir yan etkisi olmayan güvenilir bir idrar artırıcıdır. Ayrıca Almanya’da eczanelerde satılan Orthosiphon stamineus (Almanca Beiersdorf-lilly; Türkçe altınbaşak) bitkisi de idrar artırıcı olarak Avrupa’da sıklıkla kullanılmaktadır.

Sonuç olarak hastalığın henüz bilinen kesin bir tedavisi bulunmuyor. Hastaların yaşamları boyunca yedikleri ve içtiklerine dikkat etmesi, şikayetlerini hafifletecek önlemleri uygulamaları gerekiyor.

Prof.Dr. Erdem YEŞİLADAProf. Dr. Erdem YEŞİLADA
Sorularınız İçin :
eyesilada@yeditepe.edu.tr

* Klima Çarpmasına Karşı Soğuk Yeşil Çay
* Rezene ile Ramazanı Rahat Geçirin
* Meyan Kökü Mucizesi
* Ginko Biloba’nın Faydaları
* Sahil Çamı’nın Faydaları
* Karbonhidrat Emişimini Azaltarak Zayıflayın
* Zayıflama Tutkusu Riske Dönüşmesin
* Sakız Çiğnemek Zayıflatır mı?
* Radyasyona Bitkisel Çözüm
* Egzersiz Sonrası Vişne ve Kiraz Yiyin
* Zerdeçal Mucizesi ile Tanışın
* Mate Çayı ile Kilo Vermek
* Omega-3 Kapsülü mü Balık mı?
* Sarımsak Hapı Şeker Hastalarında Yararlı mı?
* Sağlık Oyunları
* Artrit Şikayetlerini Hafifletmek İçin
* Düşük Kalorili Beslen Uzun Yaşa
* Anne Sütünü Arttıran Bitkileri Seçerken
* Biberiye Hızlı Düşünmeyi Geliştiriyor
* Zeytin Yaprağı Özütü ile Eklem Tedavisi
* Her Bitki Aktarda Satılmayacak
* Soya Ürünleri ve Yüksek Tansiyon
*
Deva ve Zehir Arasında İnce Çizgi
* Konsantrasyon Sorunlarına Karşı
* Soğuk Alğınlığına Karşı Yeşil Çay
* Nar Suyu Romatizma Ağrılarını Hafifletir
* Sağlık Yap-Boz Oyunu mu?
* Baharatlar Sağlık Deposu
* Kemik Erimesine Karşı Kuru Erik
* Noni Meyvesi Yeni Sağlık Modası mı?
* Doğadan Gelen Sağlık : Bitki Çayları
* Ihlamur Doğal Dopinginiz Olsun
* Alzheimer ve B Vitamini
* İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Karşı
* Kolin ve Lesitin Desteği
* Keten Tohumu Yağı ve Yüksek Kolestrol
* Badem Kan Şekerini Düşürüyor
* Kırmızı Meyveler Meme Kanserini Önler mi?
* Guarana ve Kemoterapi
* Badem ile Kolestrol Kontrolü
* Metabolik Sendrom ve Bitkisel Çözümler
* Sonbahar İçin Bitkisel Çaylar
* Eklem Kireçlenmesinde Beslenme
* Nanoteknoloji Zararlı mı?
* Çay Algılamayı Etkiliyor
* Kahve Tansiyonu Yükseltir mi?
* Hamilelikte Çemen Tohumu Kullanımı
* Tip 2 Diyabetin İlacı Çemen Otu Tohumu
* Safranın Kısırlık Üzerine Etkisi
* Tarçın Alzheimer’den Korur mu?
* Spor ve Diyet Yapmadan Zayıflanır mı?
* Ortalama Yaşam Süresi Nasıl Uzuyor?
* Mate Çayı Zayıflatır mı?
* Eklem Kireçlenmesinde Glukozamin Kullanımı
* Şerbetçi otu Sinirsel Uykusuzluğun İlacı
* Zayıflama ilaçları ile Gelen Ölümler
* Altın Çilek Efsanesi
* Hamilelikte Hangi Bitkisel İlaçlar Kullanılabilir?
* Hamilelikte Bitkisel İlaç Kullanımı
* Alzheimer ve Demansı Önlemek için
* Şeker Hastaları İçin Muhteşem Üçlü
* Bitkilerin İlaç Haline Gelmesi Zararlı mı?
* Doğru Bitkisel Tedavi Nasıl Olmalı?
* İdrar Yolu Enfeksiyonu için Kranberi
* Damar Sertliğine Karşı Siyah Çikolata
* Ekinezya Tablet Kullanmayın
* Meyve ve Sebze Kanserden Korur mu?
* Yüksek Tansiyon ve Kolestrol içn Zeytinyaprağı
* Menopozdaki Kadınları Sarı Kantaron Kurtarıyor
* Sarı Kantaron ve Yaraları İyileştirme Gücü

Tüm Yazıları…

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erdem Yeşilada

Etiketler:, , , , , , ,


Comments are closed.