By 26 Temmuz 2007 Devamı →

GÜNEŞ YANIKLARIGüneş Yanıklarının Tedavisi İçin

Güneş yanığına Uv A ve Uv B dediğimiz ultraviole ışınlar sebep olur. Açık tenli çocukların güneşte yanma riski daha yüksek olduğu bilinmekle birlikte, koyu tenli çocuklar dahi, eğer güneşte yeterince uzun süre kalacak olurlarsa yanabilirler. Güneş yanığının hemen ardından ciltte meydana gelen zedelenme sonucu ödenen bedel, uzun vadede ödenecek olan bedelin yanında önemsenmeyecek kadar küçüktür. Çünkü güneş yanığı ve aşırı bronzlaşma sonucu: İleride habis melanoma, basal hücreli karsinoma ve sukuamoz hücreli karsinoma gibi çeşitli formlardaki cilt kanseri oluşabilir. Kırışıklık, benek oluşumu ve beyaz lekeler gibi bazı erken yaşlanma bulguları ortaya çıkabilir. Yaşına bakılmaksızın her çocuk, sabah saat 11:00 ile öğleden sonra 15:00 arası mutlaka güneşten uzak durmalıdır. Çünkü zararlı ultraviole ışınlarının 2/3′ ü bu zaman diliminde saçılır.

Güneş lekelerine maruz kalmamanın birincil şartı, güneşe karşı korunmaktan geçiyor. Alınması gereken önlemleri şu şekilde sıralanıyor:

Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde (11:00-15:00) güneşe çıkmayın. Yazın bulutlu havalarda da UV ışınlarının % 50’ si yeryüzüne ulaştığından koruma önlemleri alınması gerektiğini unutmayın.

Sık dokuma ve renkli giysiler tercih edin. Ayrıca şapka ve gözlük de kullanın.

Güneşten koruyan ürünleri bilinçli kullanın. Güneşe çıkmadan yarım saat önce kremi uygulayın ve 3 saatte bir tekrarlayın. Deniz veya havuzlardan çıkınca, terleyince duş alarak tekrar krem sürün.

Beyaz tenlilerin, sarışın ve açık gözlü kişilerin, çocukların, yaşlıların ve güneşe duyarlılığı olanların her gün ve faktörü 30’un üzerinde olan güneş koruyucu kullanmaları gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Buğday tenli ve esmerseniz SPF (Güneş koruma faktörü) 15 ve üzerinde olan ürünleri tercih edin.

 Yaz mevsiminde sebze ve meyvelerle güneşin zararlı etkilerinden korunmak mümkün. Uzmanların, güneşe göre beslenmede sık tüketilmesini önerdiği yiyecekler şöyle:

Her gün bol C vitamini içeren meyvelerden yiyin. Uygun miktarlarda sarı ve kırmızı renkli meyve ve sebzelerden tüketin, ancak aşırıya kaçmayın.

Çünkü aşırıya kaçıldığı takdirde, bu besinler cildin sararmasına yol açabilir. Soya ürünleri tüketmeye özen gösterin. Her gün bir avuç kuruyemiş tüketin. Kabuklu kuruyemişlerdeki bitkisel yağ, zengin E vitamini içerir. Günde bir bardak sıcak kakao için. Kakaoda çok çeşitli antioksidan maddeler bulunur. Dolayısıyla uygun miktarda kakao cilt için yararlı.

Günde iki bardak yeşil çay; güneş ışınlarının yol açtığı yanık, kırışıklık ve sertleşmeye neden olan peroksit miktarını üçte bir oranında azaltıyor ve sonuç garanti olmasa da en azından azaltıcı etkisi var.

Cilt Sağlığınızı güneş ışınlarına hediye etmeyin.

Tatilden dönenlerin cildini soymak gerek!

Yaz aylarında ciltte oluşan güneş lekelerini silmek isteyenler, bunu renk açıcı kremler ve peeling’le başarabiliyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan, “Peeling’i mutlaka doktora yaptırın” diyor

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; özellikle yaz aylarında, tatil dönüşünde ortaya çıkan cilt ve güneş lekeleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

Leke, cildimize renk kazandıran melanin hücrelerinin fazla çalışmasından kaynaklanan bir sorundur. Kadınlarda daha sık görülür ve rahatsız edicidir. Kullanılan ilaçlar, sistemik hastalıklar (böbrek üstü bezi, tiroit bezi ve bazı bağırsak hastalıkları), yanlış kozmetikler, genetik nedenler ve dermatolojik hastalıklar lekeye neden olur.

ESMERLER LEKEYE DAHA YATKIN

Kozmetik ürünlerin içinde bulunan bazı maddeler güneşe karşı hassasiyet yaratarak leke artışına neden olabilir. Özellikle esans içeren kozmetik ürünlerin güneşe karşı hassasiyet yaratma riskleri bulunmaktadır. Bu sebepten kişilerin yaz aylarında kış mevsimine göre daha az kozmetik kullanmaları, kozmetiklerin güneş koruyucu içermesine dikkat etmeleri önerilir.

Cilt rengi koyu olan kişilerde, aktif melanosit sayısı açık renkli olan kişilere göre daha fazladır. Bu nedenle sorun esmerlerde daha belirgindir. Sivilce, egzama gibi dermatolojik hastalıkların iyileşmesi leke şeklinde olacağı gibi; ağda, düşme, sürtünme, yanık ve çizilme gibi nedenlerle tahriş olan deri bölgeleri de renk koyulaşması şeklinde iyileşir. Kişilerin sivilcelerini sıkmamaları ve yara kabuklarını koparmayıp tedavi ettirmeleri gerekir.

KAPALI ALANDA DA GÜNEŞ KORUYUCU…

Leke tedavisi disiplin gerektiren bir tedavidir. Güneş koruyucular tedavinin en önemli basamağıdır. Güneş koruyucuların hem ultraviole A hem de ultraviole B ışınlarından korumasına, suya ve tere dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir. Kapalı ortamlarda bile kullanılmalıdır. Kişiler ciltlerini tahriş edici ürün kullanımından kaçınmalıdırlar. İlaç kökenli leke artışı olasılığında riskli olan ilaç kesilmelidir.

DERİN LEKELERE PEELİNG GEREK

Leke tedavisinde renk açıcı kremler ve peeling yöntemlerine başvurulur. Renk açıcı kremler; hidrokinon, retinoik asit, azeleik asit, kojik asit, arbutin ve glikolik asit gibi maddeler içermektedir. Bu maddeleri içeren ürünler tek başına kullanılabileceği gibi birbirleriyle kombine bir şekilde de kullanılabilir. Tedavinin mutlaka dermatolog kontrolünde olması gerekir. Tedavinin sonuçları iki ay sonra kendini belli etmeye başlar.

Peeling; leke tedavisinde başvurulan bir diğer yöntemdir. Özellikle derin yerleşimli lekelerde peeling yöntemi, evde kullanılacak krem tedavisiyle birlikte daha iyi cevap verir. Peeling, meyve asitli ya da TCA peeling (Trichloro Asetik Asit) şeklinde olabilir. Pellingle amaç derideki lekeli hücrelerin soyularak atılmasıdır.

LEKELERLE BİRLİKTE ÇİZGİLER DE AZALIR

Peeling tedavisi, iki ya da üçer hafta arayla dört ila altı seans yapılır. Peeling işlemi için kullanılacak asidin konsantrasyonun güçlü olmamasına dikkat edilmelidir. Güneş koruyucu kullanımı, tedavi sonrası devam ettirilmelidir. Peeling sonrası ciltte kızarıklık, hafif kabuklanma ve kepeklenme gibi bulgular gözlenebilir. Lekeyle birlikte yüzdeki çizgiler de hafifler. Cilltte gözle görülür bir değişim olur.

Güneş Yanıkları
Cilt Kanseri ve Güneş İlişkisi (Prof.Dr. O.Müftüoğlu)
Güneş Koruma Ürünü Seçimi
Güneş Yanıkları için Bitkisel Çözümler (Dr. Ceyda Şener)
Dr.H.Murad Güneş Koruma Ürünler
Güneş Yanıklarına Lavanta ve Papatya

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Guzellik

Etiketler:, , , , ,


Yorumlar "GÜNEŞ YANIKLARI"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. selin dedi ki:

  HERKESE NERHABALAR BENİM YÜZÜMDE OLDUKÇA ÇOK GÜNEŞ LEKELERİ WARDI AMA BEN ONLARLA BAŞA ÇIKTIM.NASIL YAPTIĞIMIDA SÖLİYİM BEPANTHEN KULLANIYORUM KREMİNDEN HER BİR SAATTEBİ SÜRÜYORUM BAZEN YARIM SAATTEBİ AMA BİR GÜNDE 5,6 SEFER SÜRÜYORUM BAYA İYİ GELDİ TAWSİYE EDERİM (YAŞIM 12)

 2. lida dedi ki:

  bi krem vardı adını unuttum ama çok saglıklı çok iyi

 3. AYŞE dedi ki:

  HERKESE MERHABA BENİM YÜZÜMDE OLDUKÇA KAHVERENGİ GÜNEŞ LEKELERİ VAR AMA DAHA YAŞIM KÜÇÜK OLDUĞUNA HİÇBİR KREM KULLANAMIYORUM YÜZÜMDEKİ BU LEKELERDEN KURTULMAK İÇİN NE YAPABİLİRİM YARDIM EDERMİSİNİZ[YAŞIM 13]

 4. mustafa dinc dedi ki:

  etmek ıstemıyorum

 5. ERGİN dedi ki:

  YORUM YOK YORUMSUZ

 6. levent dedi ki:

  pohli krem var iyi geliyor