By 28 Haziran 2012 Devamı →

GÜNEŞ KREMİ SEÇİMİGüneş kremleri işe yarıyor mu?

Bol güneşli yaz aylarında cildi güneş ışınlarından korumak cilt sağlığı yönünden çok önemli bir noktadır. Güneşten korunma denince de akla tabi ki hemen güneş kremleri geliyor. Cilt için yeterli koruma sağlayabilecek güneş kremini seçmekse sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Ayrıca yanlış ürünler cilde zarar bile verebiliyor.
Güneşin cildimizi erken yaşlandırdığını, lekelenmelere hatta deri kanserine kadar gidebilen tehlikeli tahribatlara sebep olabildiğini biliyoruz. Güneşin cildimizde yaptığı tahribatın nedeni güneş ışınlarında bulunan UVA ve UVB ışınlarıdır. Özellikle UVA ışınları cilt hücrelerinde DNA’nın yapısını bozuyor. DNA yapısının bozulması, hücrelerde erken yaşlanmadan kansere kadar değişen pek çok soruna zemin hazırlıyor.

İşte bu nedenle bol güneşli yaz aylarında cildi güneş ışınlarından korumak cilt sağlığı yönünden çok önemli bir noktadır. Güneşten korunma denince de akla güneş kremleri geliyor. Cilt için yeterli koruma sağlayabilecek güneş kremini seçmekse sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Ayrıca yanlış ürünler cilde zarar bile verebiliyor.

Kremlerin güneşten koruma gücü “Sun Protection Factor” deyiminin kısaltması olan SPF işareti ve ürünün “SPF gücü-derecesi” ile tanımlanıyor. SPF’nin derecesi bize o ürünün UVB ışınlarına karşı etkinliği bu ışınları engelleme gücü hakkında bilgi veriyor. Bir ürünün SPF’si ne kadar yüksekse UVB’yi bloke etme, cildi güneşe bağlı kırışıklık, lekelenme, kanserlerden koruma gücü o kadar artıyor.

Güçlü bir koruma için SPF’si 30 civarında olan ürünler tavsiye ediliyor. SPF 15’lik bir krem UVB’ye karşı yüzde 93’lük koruma sağlarken SPF 30 bir üründe bu rakam -koruma gücü- yüzde 97’ye yükseliyor. Özellikle bebeklerde ve açık tenli yetişkinlerde koruma gücü 30’u geçen ürünleri kullanmakta fayda var.
SORUN NE?
Bütün bunlar doğru ama bu kremlerin çoğu UVB’ye göre çok daha da tehlikeli olan UVA ışınlarına karşı zaten yeteri kadar koruma sağlamıyor. Oysa cilt kanserlerinin oluşumunda UVA ışını çok daha etkili. Bu nedenle güneş kremleri alırken hem UVB’ye, hem de UVA’ya karşı koruma gücü olanları tercih etmekte fayda var.

Güneş kreminizi seçerken dikkat etmeniz gereken başka ayrıntılar da var. Bu kremlerdeki bazı kimyasallar özellikle bebekler için tehlikeli olabiliyor. Bu nedenle kremlerin içindeki kimyasalları dikkatle gözden geçirin. Özellikle paraben ve dioxin bulunanları satın almayın. Nanoteknolojik ürünlerden de şimdilik uzak durun. Çünkü bunların da uzun vadede etkileri hakkında pek bilgimiz yok.

Küçük bir bilgi daha: Güneş kremlerinin SPF değeri arttıkça koruma oranları öyle zannedildiği kadar yükselmiyor. SPF’nin yükselmesi aslında daha fazla para ödemenize değer bir yarar da sağlamıyor. SPF’si 30 olan bir ürün muhtemelen yeterli oluyor.
Ne yapmalı?
Özellikle saat 11:00 ile 16:00 arasında güneşte kalmamakta, eğer kalmak durumundaysanız kremlerle korunmakta fayda var. Özellikle çocuklarınızı bu saatler arasında güneşe çıkarmayın. Çıkmak zorunda kalırlarsa gölgede tutmaya çalışın. Güneşe çıkarken şapka takın. Sizin de, çocuğunuzun da kullandığı şapka hem suratını, hem de ensesini tamamen gölgeleyebilsin.

Paraben içeren ürünleri satın almayın. İmkanınız olursa ekolojik veya organik sertifikalı ürünleri tercih edin.

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için :
Yaşasın Hayat!
Teşvikiye Cad. Bayer Apt. No: 63 Kat: 5 Nişantaşı
0212 230 74 00 – 0212 236 73 00
osmanmuftuoglu.net


Son Yazılar :
* Yorgunluk ve İştahsızlık Varsa Dikkat
* Göz Çevresi Boyun ve El Güzelliği
*
Su İçsem Yarıyor Diyenlerdenseniz
* Kalsiyum Hapları Zararlı mı?
* Kilo Vermek İçin Yürüyün
* İlaçların Yan Etkileri Korkutuyor
* Damar Yaşınızı Biliyor musunuz?
* İnsülin ve Glukagon
* Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?
* Başınız Dönüyorsa
* Renkli Gıdaların Gücü
* Ağrı Kesici Kullanırken Dikkat
* Kasık Ağrılarının Nedeni?
* Glisemik İndeks Diyetinin Önemi
* Diyet Borcunuz mu Var?
* Diyet Günahları
* Kardiyometabolik Egzersizler
* Bitkisel Sahtekarlıklara Dikkat
* Diyet Yapmak mı Kalori Yakmak mı?
* Hasta mı Hastalık mı?
* Bu İlaçlara Aman Dikkat
* Haplar Kilo Verdirir mi?
* Fibrokist Deyip Geçmeyin
* Vücudun Hassas Dengelerine Dikkat
* İyi Bir Hayat İçin 13 Reçete
* Tiroit Neden Önemlidir?
* Cinsel Güç Problemlerine Karşı
* Fotokopi Diyetler İşe Yarar mı?
* Kadınlar İçin 10 Tehtit
* Kilo Yönetimi Anayasası
* Vitaminler Kilo Aldırmaz
* Anti Selülit Reçete
* Süt Sizede Dokunuyor mu?
* Çuha Çiçeği Yağı Her Derde Deva mı?
* Yanlış Beslenme Depresyonu Tetikleyebilir
* Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak İçin
* Baş Dönmesi Ne Zaman Tehlikelidir?
* Kabızlığa Doğal Çözümler
* Kanserden Korunma Planı
* Kolestrolü Dengelemek için Nasıl Beslenmeli?
* Anti-Kanser İçeceği
* Safinaz Olmak İyi mi Kötü mü?
* Saç Önerileri ve Formüller (Video)
* Glikasyon Tehlikesine Dikkat

Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.