By 28 Aralık 2010 Devamı →

GÜNDE İKİ BARDAK ÇAY İÇİN
Kalp ve damar hastalıklarıyla farklı kanser türlerinin gelişimini önleyen çayın bir yararı daha ortaya çıktı. Günde içilen birkaç bardak çay, yaşlılıkta algılama ve düşünmedeki azalmayı engelliyor.


Çay algılama ve unutkanlık gerilemesini önleyebilirGünümüzün gelişmiş teknolojileriyle yürütülen araştırmalardan elde edilen deneysel bulgular bana daima güncel tedavi kavramının babası olarak kabul edilen Hipokrat’ın iki bin yıl kadar önce söylediği sözleri hatırlatıyor: “Bırakın besinleriniz ilacınız olsun.” Yediklerimiz ve içtiklerimiz nasıl bir yaşlanma süreci geçireceğimizin bir aynası gibi. ‘Sağlıklı ve dinç’ ya da ‘hastalıklı ve güçsüz’. Çok yeni yayımlanan bir saha (epidemiyolojik) çalışmasının sonuçları mutlu bir yaşlılığın anahtarının hemen yanı başımızda olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.


Gerek deneysel ve gerekse saha çalışmalarının sonuçları, çay bitkisinin kuvvetli antioksidan etkisi nedeniyle kalp ve damar hastalıkları, çeşitli kanserlerin gelişimini engelleyebileceğini ortaya koyuyor. Bu araştırmalarda çayın dikkati çeken bir diğer önemli etkisi ise nöroprotektif etkisi yani sinirler üzerindeki koruyucu özelliği.


GÜNDE İKİ BARDAK İÇİN


Araştırıcılar, çayın bu nöroprotektif etkisinin ileri yaşlarda algılama ve demans sorunlarının önlenmesinde ne derecede katkısı olabileceğini incelemiş. Çalışma, 55 yaş üzerinde ve herhangi bir demans sorunu bulunmayan 716 Singapurlu üzerinde yürütülmüş. Araştırmaya katılanlar çay tüketme sıklığı ve tükettikleri çay tipine (yeşil çay, siyah çay ya da oolong çayı) göre gruplandırılmış.


Çay yerine kahve tüketenler ayrı bir grup olarak alınmış. Her gruptaki kişilere ayrı ayrı hafıza ve algılama testleri uygulanmış, hangi hızla algılayarak işlem yapabildikleri derecelendirilmiş. Sonuçlar bilimsel olarak istatiksel yöntemlerle değerlendirilmiş.


Araştırmanın sonuçları, günde bir, iki bardak çay tüketilmesinin yaşlılıkta algılama ve düşünme işlevlerindeki azalmayı istatiksel olarak belirgin derecede önleyebileceğini ortaya koyuyor. Bu gözlemsel sonuç, günümüzde insan yaşam süresinin uzamasına bağlı olarak ortaya çıkan en önemli yaşlılık sorunlarından biri olarak kabul edilen bunamanın engellenmesi bakımından önemli.


KAFEİNE BAĞLI DEĞİL


Araştırmanın bir başka önemli bulgusu da çay içilmesiyle gözlenen yararın kahve tüketenlerde görülmemesi. Bu da çayın yararının kafeine bağlı olmadığını, muhtemelen çayın içerisindeki polifenolik bileşenlerin, özellikle epigallokateşin gallat, etkili olduğunu düşündürüyor.


İnsanları kalıtımsal özellikleri bakımından standardize etmek ve onlarca yıl belirli bir yaşam tarzı ve beslenme programıyla kontrol etmek mümkün olamayacağına göre saha çalışmaları bize bazı ipuçları sağlıyor.


Deneysel çalışmaların sonuçları da çayın bu tip yararının mümkün olabileceğini gösteriyor. O halde, miktarını abartmadan tercihen yeşil çay tüketmek yaşlılığımız için yatırım olarak düşünülmeli.

Siyah Çay Zararlı mı? Prof.Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu

Prof.Dr. Erdem YEŞİLADAProf. Dr. Erdem YEŞİLADA
Sorularınız İçin : eyesilada@yeditepe.edu.tr

* Metabolik Sendrom ve Bitkisel Çözümler
*
Sonbahar İçin Bitkisel Çaylar
* Eklem Kireçlenmesinde Beslenme
* Nanoteknoloji Zararlı mı?
* Çay Algılamayı Etkiliyor
* Kahve Tansiyonu Yükseltir mi?
* Hamilelikte Çemen Tohumu Kullanımı
* Tip 2 Diyabetin İlacı Çemen Otu Tohumu
* Safranın Kısırlık Üzerine Etkisi
* Tarçın Alzheimer’den Korur mu?
* Spor ve Diyet Yapmadan Zayıflanır mı?
* Ortalama Yaşam Süresi Nasıl Uzuyor?
* Mate Çayı Zayıflatır mı?
* Eklem Kireçlenmesinde Glukozamin Kullanımı
* Şerbetçi otu Sinirsel Uykusuzluğun İlacı
* Zayıflama ilaçları ile Gelen Ölümler
* Altın Çilek Efsanesi
* Hamilelikte Hangi Bitkisel İlaçlar Kullanılabilir?
* Hamilelikte Bitkisel İlaç Kullanımı
* Alzheimer ve Demansı Önlemek için
* Şeker Hastaları İçin Muhteşem Üçlü
* Bitkilerin İlaç Haline Gelmesi Zararlı mı?
* Doğru Bitkisel Tedavi Nasıl Olmalı?
* İdrar Yolu Enfeksiyonu için Kranberi
* Damar Sertliğine Karşı Siyah Çikolata
* Ekinezya Tablet Kullanmayın
* Meyve ve Sebze Kanserden Korur mu?
* Yüksek Tansiyon ve Kolestrol içn Zeytinyaprağı
* Menopozdaki Kadınları Sarı Kantaron Kurtarıyor
* Sarı Kantaron ve Yaraları İyileştirme Gücü

Tüm Yazıları…

Ömrünüzün uzamasını istiyorsanız Sıcak çay için!


Bazı besinler ise yanlış kullanımlar sebebiyle birçok hastalığa yol açıyor. Dr. Mehmet Yavuz çay gibi sıcak tüketilen bazı içeceklerin ömrü uzattığını aktardı ve konu hakkında bilinmeyenleri anlattı. ‘Yemeklerden sonra sıcak çay ya da su içmek kişileri, kalp krizi ya da beyin damar hastalıklarından korumaktadır. Aynı şekilde birçok ülkede de yemeklerden sonra çay içmek bir alışkanlıktır. Çinliler ve Japonlar da yemeklerinden sonra soğuk su değil sıcak çay içmektedirler. Ülkemizde de çoğu bölgelerimizde yemekten sonra çay içmek bir gelenektir.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erdem Yeşilada


Comments are closed.