By 03 Mart 2012 Devamı →

GUATR VE TİROİT SORUNUUzunluğu 3-5 santim, ağırlığı 20-30 gram ama bütün bedeni etkiliyor tiroit bezi. Bu konuyla ilgili her şey Tiroid Kanserlerinin Şifreleri ve Guatr kitabında toplandı. Artış gösteren tiroit kanserleri ve guartrla ilgili soruları, endokrin cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Serdar Tezelman yanıtladı.
KARADENİZ’E MAHSUS DEĞİL
Sadece Karadeniz’de değil, İç Anadolu, Batı ve Doğu olmak üzere tüm bölgelerimizde yaygın olarak nodüler guatr (tiroit bezinin büyümesi) hastalığı görülüyor. Halk arasında Karadeniz’de kara lahananın çok yenmesine bağlanır. Karalahana yemekle guatr olmazsınız. Ancak iyot yetersizliği olduğunda karalahananın etkisi olabilir. Sularda bulunan klor veya florürün Isparta bölgesi, İç Anadolu ve Ege’de yüksek olması guatr yapıcı etkiye sahip. İyot eksikliği diğer bir endemik guatr nedeni. Bunun giderilmesi endemik bölgelerdeki ‘guatr’ diye adlandırılan tiroit hastalıkları olasılığını azaltıyor.
FUKUŞİMA PATLAMASI DA ETKİLİ
Gerek tedavi amaçlı uygulanan (radyoterapi) gerekse nükleer kazalar (Çernobil ve en son Japonya’daki Fukuşima santralindeki sızıntı) sonucu ortaya çıkan radyasyonun tiroit kanseri riskini artırdığı biliniyor. Radyasyon şiddetine göre ilk 10 yılda bir şey görülmeyebiliyor. Ancak her geçen 10 yılda bu olasılık belirgin bir şekilde artıyor. Çernobil kazasından sonra çok yaygın biçimde çocuk tiroit kanseri artışıyla ilgili yayınlar bulunuyor. Japonya’da da kaza bölgesi ve çevresinde tiroit kanseri olasılığının artacağı aşikar. İyot radyasyonu yayılımı sırasında iyot hapı almak suretiyle tiroit kanseri gelişimini önlemek mümkün. Tiroidin foliküler hücreleri iyodu tutuyor. İyottan tiroit hormonu sentezini gerçekleştirir. Dolayısıyla ağızdan alınan iyodu tiroit bezi hücreleri tutacağından radyasyondan gelen iyot devre dışı kalıyor, bu da kanser gelişme riskini azaltıyor.
TÜRKİYE ‘GUATR KUŞAĞI’NDA
Türkiye Dünya Sağlık Örgütü tarafından endemik guatr bölgesi olarak kabul ediliyor. Endemik guatr bölgesinin anlamı, nüfusun yüzde 10’undan fazlasında tiroit problemi görülmesi. Nüfusumuzun neredeyse yarısında tiroit beziyle ilgili problemlere rastlanıyor.
HER NODÜL KANSER DEĞİL
Radyasyona maruz kalma tiroit kanserlerinde son derece önemli. Çocukluk veya ergenlikte baş ve boyun bölgesinde radyoterapi uygulanan hastalardaki soğuk nodüllerde tiroid kanseri görülme olasılığı yüzde 30-50. Tiroit kanserleri özellikle 20 yaş altı ve 60 yaş üzerinde klinik açıdan agresif seyir gösteriyor. Görüntüleme yöntemlerinin (başta ultrasonognrafi) yaygın kullanılmasıyla tiroit nodülleri tesadüfi de yakalanıyor. Ayrıca ameliyat edilenlerde yapılan patolojilerde nodül sayısı umulmadık oranda yüksek saptanıyor. Ancak 35 üstü herkeste tiroit bezinde nodülleşme başlıyor. Bu bir anlamda organın yaşlanması demek. Her nodül de kanser değil.
UZUN LAFIN KISASI
YANLIŞ : Sütün içine şeker, pekmez, bal koyarsak bebek ve çocuklar daha iştahla içer. Gece uyandıklarında da verirsek mışıl mışıl uyurlar.
DOĞRU : Sütün içine şeker, pekmez, bal koymanızın hiçbir yararı olmadığı gibi dişleri de çürütür. Sağlıklı dişler için gece boyunca anne sütü, süt, meyve suyu ve bitki çayı vermeyin. Su serbest.
Benzer Konular :
Tere Tohumu ile Tiroid Tedavisi / Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Troid ve Stress / Prof.Dr. Cumali Aktolun
Troid Hakkında Merak Edilenler / Prof.Dr. Mehmet ÖZ
Troid ve Kilolar / Prof.Dr. A.Sadi Gündoğdu
Troid ve Kilolar / Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Hipotiroidi Bellek Düşmanı
Tiroid Nodülü Nedir?
Tiroit Nodülleri
20 Gramlık Troid Nelere Kadir?
Troit Tedavisinde Güncel Yöntemler
Troit Kanseri Neden Patladı?
Tiroit Nodülü Ne Zaman Ameliyat Edilmeli?
Düşük ve Adet Düzensizliği Tiroid Habercisi Olabilir
Tiroit Düşük Nedeniniz Olabilir
Tiroit Ameliyatları Koltıkaltından Yapılabiliyor
Tiroit Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:,


Comments are closed.