By 05 Ocak 2009 Devamı →

GRİP BAŞ AĞRILARIYLA GELİRÇocuklar için çok tehlikeli olan grip baş ağrısıyla başlar. Ihlamur çayı içmek, antibiyotik ektisi yapar ve iyileşme süresini kısaltır..

Baş AğrısıVirütik grip (influenza), hala kontrol altına alınamış önemli enfeksiyon hastalıklarından biridir. Üç değişik tipi olan grip virüsleri tarafından başlatılır. Bulaşma damlacık enfeksiyonu yoluyla gerçekleşir. Öksürükle havaya yayılan virüs enfeksiyon etkisini saatlerce korur. Kuluçka dönemi,yani hastalığın bulaşmasıyla ortaya çıkması arasındaki süre 1-4 gün civarındadır. Grip birden, baş ağrısı,göz basıncı,kırıklık, ateşlenme, üşüme, organ ağrıları, nezle, kusma, mukoza iltihapları ve öksürükle başlar. Genelde beşinci günden sonra ateş düşmeye başlar.

Bitkinlik ve kırgınlık hali ise uzun süre devam eder.

Grip hastalığının en tehlikeli yönü ise, beyin zarı iltihabı, bronşit, ağır kalp bozuklukları veya akciğer iltihabı (zatürree) gibi önemli yan etkileridir. Özellikle çocuklar için çok tehlikeli bir hastalık olarak bilinir.

BELENME ŞEKLİ ÇOK ÖNEMLİDİR

Grip tanımı, gerçekte griple ilgisi olmayan pek çok ateşli hastalık için de kullanılmaktadır. Virütik gribin nedenlerine yönelik bir tedavi mümkün değildir. Tedavi ancak belirtilerin ortadan kaldınlmasına yöneliktir. Yatakta dinlenme, sıcak bitki çayları ve meyve suları ile beslenme gibi. Genelde, grip salgınlan sırasında bedenin savunma gücünün arttırılmasına çalışılmalıdır.

Ihlamur:

Ardı ardına içilen 2-3 bardak sıcak ıhlamur çayı, terlemeyi başlatır ve bedenin savunma sistemlerini güçlendirir. Aspirinle birlikte alındığında ise hafif bir antibiyotik etki oluşur. Ihlamur kesinlikle kaynatılmamalıdır!
Ihlamur kesinlikle kaynatılmamalıdır
Yanm veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış ıhlamur, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Biraz balla tatlandırılarak, elden geldiğince sıcak içilmelidir.
İçilen her bardak ıhlamur çayı taze demlenmelidir.

Bitki karışımı çayı:

Nemli ve soğuk sonbaharda grip salgını kapıda beklediğinde, hastalığa karşı ko¬runma önlemi olarak şu bitki karışımının çayı içilmelidir:

1OOgr mürver çiçeği,
5gr öksürükotu (veya ebegümeci),
5gr mayıs papatyası,
5gr ıhlamur çiçeği,
lOgr ince kıyılmış hindiba kökü,
5gr orman çileği yaprağı ve
15gr sinirli ot yaprağı.

Tüm bitkiler çok ince kıyılarak iyice harmanlanır. Yarım tatlı kaşığı bitki karışımı, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 5 dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca 3 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan yudumlanır. İlk bardağın yarısı kahvaltıdan önce, öteki yarısı ise kahvaltıdan sonra yudumlanır. Öteki 2 bardak çay ise gün boyunca yayılarak içilir.
İsveç Şurubu : Hastalığa karşı önlem olarak, yukarıda önerilen çayın her bardağına yarım tatlı kaşığı İsveç şurubu karıştırılır.
Ev Reçetesi : 10-15 dakikalık sıcak ayak banyoları alınır. Su dayanılabilecek kadar sıcak olmalı ve sürekli sıcak su eklenmelidir.Difteri Griple Karıştırılıyor
Grip Sezonu Açılıyor
Grip İlacı Zatürre Yapabilir Prof.Dr. Aykan Canberk
Grip Sezonunda Beslenme Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk
Gripten Koruyan Çay Suna Dumankaya
Nezle ve Grip için Öneriler Suna Dumankaya
Ekinezya ve Grip Tedavisi Dr. James Duke
Grip Çayı Dr. Ahmet Toptaş
Nezle ve Grip için Beslenme Önerileri Diyetisyen Nil Şahin Gürhan
Grip Baş Ağrısıyla Gelir
İnatçı Gripten Kurtulma Rehberi Dr. Gürkan Yurteri
Türkiye’de Keçi Gribi YOK! Açıklaması
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , , , , , , , , , ,


Comments are closed.