By 09 Ocak 2013 Devamı →

GÖZYAŞI KANALI TIKANIKLIĞINA LAZERLİ ÇÖZÜMgöz tıkanıklığının Laser Ameliyatı ile 10 dakika gibi kısa sürede tedavi edilebileceği bildirildi.Kişinin ağladığı,  soğan gibi bazı kimyasal maddeleri kokladığı veya bazı tahriş eden maddeler ile  karşılaştığında gözlerinin sulandığını kaydeden Maya Adana Göz Merkezi Göz  Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Bozkır, bununla birlikte gözyaşı kanalı tıkandığında, alt kapaklar gevşeyip sarktığında ve hatta göz kuruluğunda irritasyona bağlı gözde sulanma olabileceğini  anlattı.DOĞUŞTAN TIKALI OLABİLİROp. Dr. Murat Bozkır, “Çocuklar doğuştan gözyaşı kanalı tıkalı olarak doğabilir.  Gözde sulanma ve çapaklanma olur. Masajla geçmezse 9 ay-1 yaş civarı güvenli ve  basit bir yöntem olan sondalama ile kanallar açılır. Geciktikçe kanalın tekrar  tıkanma ihtimali artar. Sondalama yeterli olmazsa geçici olarak tüp takılır”  dedi.YÜZDE 90 BAŞARI

Yetişkinlerdeki  kanal tıkanıklığında açık veya kapalı dakriosistorinostomi (dsr) ameliyatı  yapıldığını bilgisini veren Dr. Murat Bozkır, açık dsr ameliyatında burun kenarında ciltten 1-1.5 santimetrelik bir kesi yapılıp, kemik pencerenin açıldığını dile getirdi. “Gözyaşı kesesi ile burun iç yüzeyini döşeyen mukoza  ağızlaştırılır. Problemli vakalarda geçici olarak tüp yerleştirilir. Ameliyatın tıkanmadan açık kalma olasılığı yüzde 90 civarındadır” ifadesini  kullandı.

AVANTAJLARI

Kapalı endoskopik dsr ameliyatında da lazerle veya burun iç tarafından kesi ile  yapıldığına dikkat çeken Dr Bozkır, Lazer ameliyatının etkili, kanamayı  azaltan, izsiz bir yöntem olarak öne çıktığını vurguladı. Uygun bir prosedürle  yapıldığında yüzde 90 oranında bir başarıya ulaşıldığını belirterek, bu  ameliyatların diğer gözyaşı kanal ameliyatlarına göre avantajları hakkında da  bilgi verdi.

Op. Dr. Bozkır, “MultiDiod operasyonun en önemli  avantajı; ciltte kesi yapılmadığı için yüzde iz bırakmaması, diğer yöntemlere  göre ameliyatın 10-15 dakika gibi çok kısa sürede gerçekleşebilmesidir.

MultiDiod lazerde kanama yok denecek kadar az olur. Ameliyatta doku zedelenmesi MultiDiod lazerin özeliğinden dolayı az olur. İyileşme süresi çabuktur. Hasta  ameliyattan hemen sonra hastaneden çıkabilir” diye  konuştu.

MultiDiod lazer operasyonunun ardından hastanın ertesi gün  sosyal yaşantısına dönebileceğinin altını çizen Dr. Murat Bozkır, “Gözyaşı kesesi etrafındaki kasların zarar görmemesi diğer bir avantajdır. Kesenin pompalama fonksiyonları korunur. Lazer tedavisinde tüm işlem endoskopi ile burun içinden izlenebilir. Gerektiğinde burun içinden de müdahale edilebilir” dedi.

Lazerle gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı güvenli mi?

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Göz, Sağlık

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.