By 02 Ekim 2012 Devamı →

GÖZ ZONASI İHMALE GELMİYORGÖZ ZONASI YÜZDE BAŞLIYOR, GÖZÜ BİTİRİYOR…

Göz ZonasıYüzde ağrı, ateş, yorgunluk, içi su dolu kabarcıklar ve kızarıklık hissediyorsanız hafife almayın! Zira, yüzünüzde görülen bu belirtiler gözde kalıcı hasarlara yol açabilen göz zonasının belirtileri arasında olup, acilen tedaviye başlanılması gerekiyor…

Göz sinirinde başlayan iltihaplanma sonucu ortaya çıkan ve tıp dilinde ‘Herpes Zoster Oftalmikum‘ olarak adlandırılan göz zonası; hemen tedavi edilmediği taktirde gözde kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Göz zonasının, göz sinirinde oluşan hasar nedeniyle 1 hafta gibi kısa bir süre içinde göz hareketlerinde bozulmaya dek varan sonuçlara yol açtığını kaydeden Dünyagöz Hastanesi’nden Dr. Umur Kayabaşı, “Göz zonası; önce ağrı ve yorgunlukla başlıyor. Dört gün içinde içi su dolu kabarcıklar ve kızarıklık şeklinde yüzün duyusunu sağlayan sinir boyunca ortaya çıkan göz zonası, yaklaşık bir hafta içinde de sıvı akmaya ve kabuklanmaya başlayan yara ile birlikte kendisini gösteriyor ve ağrıların boyutu dayanılmaz bir hal alıyor” dedi.

Suçiçeği ile aynı aileden

Göz zonasının, gözün bütün katmanlarında göz tutulumuna sebep olabilecek bir hastalık olduğuna dikkat çeken Dr. Umur Kayabaşı şöyle devam etti: “Göz zonası, gözde, göz siniri iltihabı, çift görme ve %75 göz hasarına neden olabilen bir hastalıktır. Zona, Herpes virüsünün bir türünün yüzün duyu sinirine yerleşmesi sonucu meydana gelir. Aynı virüs çocuklarda suçiçeği hastalığına sebep olur. Bu virüs, çocukluk çağlarından itibaren yıllarca uyur durumda kalır ve vücut direncinde düşme olduğu zaman aktif hale geçer. Virüs, yüz duyu sinirinin dalları boyunca yayılabilir. Duyu sinirine baskı yapan kabarcıklar aşırı ağrıya yol açarlar. Buruna giden sinirin etkilenmesi sonucunda da gözde iltihaplanma başlayabilir. Diğer sinirlere de sırayla yayılarak göz sinirinde hasar ve göz harekelerinde bozulma sonuçlarını doğurabilir. ”

Hemen tedaviye başlanılmalı

Dr. Umur Kayabaşı göz zonası tedavisi ile ilgili şu bilgileri verdi: ”Tanı koyulur koyulmaz, antiviral ilaç tedavisi başlanmalıdır. Zona sonrası sinir ağrısını önleyebilmek için ilaç tedavisinin zamanlaması çok önemli. Göz tedavisi, gözün etkilenen bölümüne ve hastalığın şiddetine göre düzenlenir. Gözün ön tabakalarının etkilendiği durumlarda, göz bebeğini büyüten damlalar verilir. Uçuk virüsünün zona dışındaki diğer türleri kesin olarak ekarte edildiğinde ise kortizonlu damlalar uygulanır. Geniş etkili bir antibiyotik de bu tedavide kullanılır. Deriye soğuk pansuman uygulanması ve ağızdan ağrı kesici ilaçlar da rahatlamaya yardımcı olur.”

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Göz, Sağlık

Etiketler:, , ,


Comments are closed.