By 05 Şubat 2014 Devamı →

Göz Seğirmesi NedenleriGöz seğirmesi neyin habercisi?
Uzmanlara göre, gözdeki seğirme ayrıca gizli astigmat, miyop veya hipermetropun habercisi de olabilir.

Göz SeğirmesiOpr. Dr. Birgi Sönmezer, göz seğirmelerinin sık aralıklarla ve uzun süre devam etmesinin ciddi göz hastalıklarının işareti olabileceğini söyledi. Dr. Birgi Sönmezer, “Gözünüz sık sık seğiriyor ve bu seğirme sizi rahatsız edecek derecede uzun süre devam ediyorsa, nedeni gizli hipermetrop, miyop ve astigmat olabilir. Bu durumda ise hemen göz doktoruna başvurmakta yarar var” dedi.

Gözlük takan hastalarda göz seğirmesinin göz numaralarının artması veya azalması anlamına gelebileceğine işaret eden Opr. Dr. Birgi Sönmezer, şöyle konuştu: “Gözlük takan hastalarda göz numarası düşmüş veya artmış olabilir. Kişi bunun farkında olmadan aynı gözlüğü takmaya devam ediyorsa, seğirme artabilir.”

Opr. Dr. Birgi Sönmezer ayrıca göz kapağının iltihaplanması, göze yabancı maddelerin girmesi sonrasında bunlara bağlı olarak göz seğirmelerinin de olabileceğini kaydetti.

Yorulan göz seğirir

Uzun süre bilgisayara bakmak, çok televizyon seyretmek ve kitap okumanın gözü yorabileceğini belirten Opr. Dr. Birgi Sönmezer, gözün aşırı yorulduğunda da tepkisini seğirme ile gösterebileceğini söyledi.

Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat etmenin, mümkün olduğunca bilgisayar kullanımını azaltmanın, evde yumuşak ve parlak olmayan aydınlatmaları tercih etmenin göz yorgunluğuna bağlı göz seğirmelerini azaltmaya yardımcı olacağını dile getiren Sönmezer, ayrıca geceleri göz kapağına nemlendirici sürüp hafif hafif kapak cildini yüz kemiğine doğru bastırarak masaj yapmanın faydalı olacağını belirtti.

Hemen doktora başvurun

Göz seğirmesinin ciddiye alınması konusunda uyarıda bulunan Op. Dr. Birgi Sönmezer, görüldüğünde hemen doktora gidilmesi gereken belirtileri şöyle sıraladı: “Göz seğirmesi uzun süre devam ederse ve gittikçe şiddetlenirse, yüzün diğer bölümlerinde kasılmalar da birlikte olursa, gözde şişlik, kızarıklık veya çapaklanma varsa, seğirme, göz kırpıştırma yani gözü tamamen kapatan bir şekil alırsa, göz kapağında düşüklük olursa.”

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Göz, Sağlık

Etiketler:, ,


Comments are closed.