By 14 Aralık 2011 Devamı →

GÖRME SİNİRİ İLTİHABI KADINLARI TEHDİT EDİYORAydın Göz Hastanesi Hekimlerinden Op. Dr. Günderen Çetinşahin halk arasında görme siniri iltihabı, bilimsel adıyla Optik Nevrit olarak adlandırılan hastalığın 18-45 yaş arasındaki kişileri ve daha çok kadınları tehdit ettiğini belirtti.
görme siniri iltihabıHastalıkla ilgili bilgi veren Op.Dr. Günderen Çetinşahin, “Optik nevrit görme sinirinin iltihabıdır. Optik sinir diye adlandırılan görme siniri retinada oluşan görüntüyü beyine taşıyan sinirdir. Bir elektrik kablosuna benzetilebilir. İçindeki her bir tel oluşan görüntünün ilgili kısmını taşır. Eğer sinirin bütününde veya bir kısmında iltihap söz konusu ise fonksiyon tam gerçekleşmez ve görmede problem yaşanır. Optik nevrit olduğunda görme sinirinde ödem meydana gelir. Hastalık daha çok 30’lu yaşlar olmak üzere 18 ile 45 yaş arasında her an görünebilir. Kadınlarda daha sık rastlanır” dedi.
Optik nevrit rahatsızlığının sebebinin bazı vakalarda aydınlatılamadığını, bazen bir virüs hastalığının veya multipl sklerozun sonucu olabildiğini hatırlatan Op. Dr. Çetinşahin, “Görmede bulanıklık, aydınlık bir ortamda sanki karanlıktaymış gibi görme veya renkleri normalden farklı algılama ayrıca göz hareket ettiğinde ağrı hissedilmesi optik nevritin bulguları olabilmektedir” diye konuştu. Optik nevritte, oftalmoskopla göz dibi incelendiğinde, görme sinirinde ödeme bağlı genişleme meydana geldiğini kaydeden Aydın Göz Hastanesi hekimleirnden Günderen Çetinşahin, konuyla ilgili açıklamasında “Renkli görme, periferik görme ve ışığa karşı göz bebeğinin refleksi testlerle değerlendirilir. Ultrason, magnetik rezonans inceleme dışında beyin dalgalarının ölçümü de hastalığın ayırıcı tanısı için gerekebilir. Optik nevritin belirtileri, genelde birkaç günden bir haftaya kadar bir zaman zarfında gelişir ve birkaç hafta ya da ayda sabitleşir. Çoğu vakada görme fonksiyonları 8–10 hafta içinde normale yakın hale dönerken bazen hastalık tam ve kalıcı görme kaybına dönüşebilmektedir. Böyle bir durumda damar içine uygulanacak steroid tedavisi görme sinirin hızlı iyileşmesini sağlayabilmektedir. Eğer multipl skleroza bağlı optik nörit varsa o durumda immünsüpresan ilaçlarla tedavisi yapılmaktadır” ifadelerine yer verdi
Op.Dr. Günderen ÇetinşahinOp.Dr. Günderen Çetinşahin
Özel Aydın Göz Hastanesi 0(256) 226 86 86
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Göz, Sağlık

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.