By 24 Kasım 2007 Devamı →

GÖGÜS SARKMALARINA KARŞI Meme Dikleştirme Ameliyatları (Mastopexy)

Meme dikleştirme ameliyatı aynı zamanda mastopexy ya da meme kaldırma ameliyatı olarakda bilinen bir estetik meme operasyonudur.

GÖĞÜS ESTETİĞİ VE MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI
Aynada göğüslerinize bakın. Eğer meme uçlarınız meme katlantı çizginizin üzerindeyse her şey yolunda demektir. Eğer bu çizgi seviyesine inmişse hafif, bu çizginin altında ise ileri derecede meme sarkıklığınız var denebilir. Bu da sizin bir gün meme dikleştirme ameliyatına (mastopexy ya da meme kaldırma ameliyatı isimlerini de kullanabilirsiniz) ihtiyacınız olabileceğini gösterir. Özellikle tam aşağı bakan meme uçları durumun ağırlığını gösterir.

ESTETİK GÖĞÜS: GÖĞÜSLER NEDEN SARKAR?
Bunun bir çok nedeni olabilir. Yaşlanmaya bağlı hormonsal nedenler ile meme dokusunda azalma olur. Bu da memenin içinin boşalmasına ve sarkmasına neden olur. Emziren annelerin göğüsleri de sarkmaya daha mehilli olur. Mememler süt dolu olunca büyürler, emzirmeyle boşalırlar. Bu defalarca tekrarlanınca memeler doğal olarak sarkar. Ayrıca yerçekimi memeleri aşağı doğru çekerek sarkmalarına sebep olur. Bazı durumlarda ise sarkıklık çok erken yaşlarda başlar ve tamamen memeyi taşıyan bağların doğuştan zayıf olmasından kaynaklanır.

AMELİYATSIZ ÇÖZÜMLER OLABİLİR Mİ?
Maalesef. Sarkmış göğüsleri toparlayacak bilinen bir yöntem henüz yok. Memelerin göğüs kaslarının zayıf olmasından sarktığını ve spor ile dikleşeceklerini düşünmeyin. Anatomik olarak göğüs kasının ve meme sarkmasının bir alakası yok. Spor ile vücudunuzda bir çok iyileşme sağlayabilirsiniz ama meme dikleştirmek bunlardan biri değil.

AMELİYAT: KESİMLER VE İZLER :
Meme dikleştirme ameliyatı aslında iyi yapılırsa çok iyi sonuç veren bir operasyon. Memeye yeniden şekil vermek, sarkıklığı tamamen gidermek, aynı anda da memeyi büyültmek ya da küçültmek tabiî ki mümkündür.
Ama bütün bunların bedeli memede bırakılan izler oluyor. Henüz iz bırakmadan meme dikleştirebilecek bir ameliyat tekniği bilinmiyor.
Kullanılan teknikler meme ucunun deri ile birleştiği bütün çevresi boyunca ve meme altına doğru uzanan bir iz bırakıyorlar. Bu iz klasik tekniklerde meme altında da devam ediyor ve alttaki katlantı çizgisinde devam ediyor.
Daha yeni tekniklerde bu alt iz yapılmıyor.
Genellikle meme ne kadar sarkıksa bırakılan izlerin o kadar uzun olacağını kabul edebiliriz.

Göğüs dikleştirme ve göğüs küçültme ameliyatları arasında ne fark var? Temelde tek fark birinde meme dokusunun alınarak memenin küçültülmesi diğerinde sadece sarkıklığın giderilmesidir. Teknik olarak her iki ameliyat birbirine çok yakın.

KİMLER BU AMELİYATI OLMALI:
Aslında yapılan ameliyat bir estetik problemin (sarkıklık) bir diğerine (iz) dönüştürülmesi olarak görülebilir. Dolayısı ile bu ameliyat herkes için uygun olmayabilir. Eğer göğüslerinizdeki sarkıklık orta derecede ise, eğer izlerden ciddi şekilde rahatsız olacağınızı düşünüyorsanız bu ameliyatı olmayın. Ama ciddi derecede sarkık göğüsleriniz varsa ve hiç bir şey bundan daha kötü olamaz diyorsanız bu ameliyat size uygundur. Ameliyat sonunda dimdik ve şekilli, istediğiniz boyda göğüsleriniz olacaktır.

İzlerden ne kadar rahatsız olunacağı da çok kişisel bir konudur. Benim gözlemim gerçekten sarkık göğüslü hastalarım bu izleri benim beklediğim kadar dert etmiyorlar. Ben bu ameliyatı çok seçerek yaptığım için bu güne kadar da izlerimden çok mutsuzum diyen hastam olmadı. Ama bu ameliyatın diğer ameliyatlara göre daha fazla iz bıraktığını ve bu izlerin ne derece belirgin olacağının biraz da hastanın iyileşme faktörleri ile ilgili olacağını unutmamak gerekiyor.

SIK SORULAN SORULAR:

Bu ameliyattan sonra emzirebilir miyim?
Bu soruya kesin evet demek zor ama belli teknikler kullanılırsa büyük bir olasılıkla normal bir şekilde emzirebilirsiniz. Emzirme için önemli olan meme ucunun, süt kanallarının ve süt bezlerinin ameliyat sırasında hiç ellenmemiş olmasıdır. Yani meme ucunu zeminden kaldırıp yukarı taşırsanız (böyle teknikler var örneğin) emzirememe ihtimaliniz yüksek olacaktır. Ama “central pedicule” olarak bilinen teknik kullanılırsa meme ucu, kanallar ve bezler tek bir parça olarak tutulur ve emzirmenizde bir sorun çıkmaz.
Meme protezleri meme sarkıklığını düzeltilir mi?
Maalesef genellikle düzeltmez. Nispeten nadir görülen durumlarda meme dokusunun içerisini doldurarak zaten meme alt çizgisi seviyesinde duran meme ucunu biraz yukarıda tutabilir. Meme protezlerinin tek amacının memeyi büyültmek olduğunu unutmayın.
İzsiz meme dikleştirmek mümkün mü?
Maalesef bu da mümkün değil. Meme ucunu aşağıdan alıp bütün meme dokusu ile yukarıya taşıdığınız ve memeyi toparladığınız zaman ister istemez iz bırakmak zorunda kalıyorsunuz.
İzler beni ne kadar rahatsız eder?
Bunu söylemek zor ama eğer göğüslerinizden genelde memnunsanız ve sadece biraz daha dik olsunlar istiyorsanız çok rahatsız edebilir. Unutmayın bu ameliyat gerçekten sarkmış göğüsler için ve sadece bu hastalar bu ameliyattan sonra memnun olabilirler.

Op. Dr. Teoman Doğan www.teomandogan.com

HORMONAL TEDAVİLERDE GÖGÜS SARKMALARI
Hormonal açıdan tedavi görüyorsanız göğüslerinizin gerilimini ayarlayabilirsiniz. Kullanacağınız ürünlerin içinde sıkıştırıcı ruscus, güçlendirici gingseng ve ada çayı olmasına özen gösterin. Bu maddelerin bulunduğu losyonlar, göğüslerin deri dokusunu güçlendirir. Göğüslerinizin sarkmaması için proteini zengin rejimler yapmalısınız. Böylece elastin ve kolajen lifleri esnekliğini kaybetmemiş olur. www.xprodoksit.com
EV HANIMLARININGÖGÜS SARKMALARINA KARŞI
YAPABİLECEKLERİ

 

Göğüslerinin sarkmaması için ani kilo alıp vermekten kaçınmalı ve günde yarım saat süreyle göğüs kaslarını çalıştıracak şekilde spor yapmak ve masaj yaptırmak.

Ağırlık kaldırma, asılma ve çekme gibi egzersizler yaparak göğüs sarkmalarının önüne geçebilirler. www.xprodoksit.com

EMZİRMENİN GÖĞÜS SARKMASINA ETKİSİ

Emzirmek göğüslerin sarkmasına yol açmıyor ancak geçirilen hamilelik sayısı ve sigara etkili olabiliyor…

Yeni bir araştırmaya göre bebeğini emziren kadınlarla emzirmeyen kadınlar arasında göğüs sarkması açısından belirgin bir farklılık bulunmuyor.

ABD Kentucky Üniversitesi’nden Plastik Cerrah Brian Rinker “emzirme nedeniyle bozulan göğüslerini düzelttirmek üzere” başvuran hasta sayısının çokluğu nedeniyle, emzirmenin gerçekten göğüslerde sarkmaya neden olup olmadığını araştırdı.
Araştırma kapsamındaki kadınların %93’ü en az bir hamilelik geçirmişti ve bu annelerin %59’i bebeklerini ortalama 9 ay boyunca emzirmişti.
Araştırma kapsamındaki kadınların tıbbi geçmişi, boyu ve kilosu, hamilelik öncesi sutyen ölçüsü ve sigara içip içmediği incelendi.
Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği’nin 2007 Ekim ayı sonunda yapılan bir konferansında sunulan araştırma sonuçlarına göre emziren kadınlarla emzirmeyen kadınlar arasında göğüslerin sarkması bakımından bir farklılık olmadığı belirtildi.
Buna karşın göğüslerin sarkmasında en etkili faktörlerin yaş, sigara ve hamilelik sayısı olduğu belirlendi.
Sigaranın göğüslerin sarkmasındaki rolünün, cilde genç, esnek görünümü veren ve göğüsleri de destekleyen elastin isimli proteinin parçalanmasına yol açmasından kaynaklanabileceği bildirildi.
Hamilelik de göğüslerin sarkmasına ciddi bir katkı sağlıyor. Ayrıca araştırma sonuçları, her yeni hamilelikle birlikte hamileliğin göğüslerin sarkması açısından olumsuz etkilerinin daha da arttığı belirlendi.
Dr. Rinker bu araştırma sonuçlarının bebeğini emzirmekten çekinen anneleri rahatlatacağını ve bebeklerini emzirmeye teşvik edeceğini belirtti ve “emzirmenin göğüslerinin görünümünü feda etmek anlamına gelmediğini öğrenmenin, göğüslerin genç görünümüne veda anlamına geldiği yönündeki yanlış yaygın inanış nedeniyle bebeğini emzirme konusunda çekimser davranan anneleri rahatlatacağını” söyledi.

Brian D. Rinker www.mc.uky.edu/surgery/Plastic/rinker.asp

İLGİNÇ BİR YÖNTEM (İÇ TİTANYUM SUTYENİ)

 

Almanya’nın Düsseldorf kentinde yaşayan Dr. Ziya Saylan’ın geliştirdiği ‘iç titanyum sutyeni’ sayesinde, yeryüzünde sarkık göğüslü kadın kalmayacak! Sutyen mi? O, tarihe karışacak.

Titanyum göğüs iç sütyeni1 HAFTADA UYUM SAĞLIYOR
Yıllardan beri estetikçilerin en büyük hayalinin, kadınlara cilt altına takılan sutyen yapmak olduğunu söyleyen Dr. Ziya Saylan, buluşu hakkında şu bilgiyi veriyor: “20 yıldır katıldığım çalışmalarda polyester ve diğer metal tellerle cilt altına sutyen yerleştirmeyi denedik. Fakat vücut, bu maddelere şiddetli reaksiyon gösterdi. Sertlikler, iltihaplanmalar, kaymalar oldu. Ardından titanyum çıktı. Titanyumun özelliği, vücudun hiçbir reaksiyon göstermemesi. Vücut, titanyumu tanımıyor çünkü. Yaptığım karın germe ve fıtık ameliyatlarında hep titanyum kullanıyordum. Ne sertlik oluyordu, ne de iltihaplanma. Dedim ki, neden sutyeni de titanyumla denemeyeyim? Önce üçgen şeklindeki titanyumu göğüs altına yerleştirdim. Sonrasındaysa parça, kendi tasarımım olan tam bir sutyen şeklini aldı. İki yıldır bu yöntemle silikondan ve doğal yollardan sarkan göğüsleri dikleştiriyorum.”

ELLENDİĞİNDE FARK EDİLMİYOR
Titanyum sutyeninin vücuda yerleştirilmesi ise, şu süreçle gerçekleşiyor: Titanyumdan yapılmış iki adet altışar gram ağırlığındaki sutyen, önce göğsün altı açılarak cilt altına yerleştiriliyor. Ardından göğüs kası, kaburga ve göğüs kafesine dikilerek sabitleniyor. En son meme ucunda birleştiriliyor ve operasyon tamamlanıyor. Deri altı dokular, birkaç hafta içinde titanyum sutyenle kaynaşınca, işlem tamamlanmış oluyor. Daha sonra elle kontrol edildiğinde bile, vücutta yabancı bir madde olduğu anlaşılmıyor. Öyle ki, hastaların partnerleriyle yapılan görüşmelerde, ilerleyen dönemlerde de hissedilmediği, cinsel yaşamın eskisine oranla daha mutlu hale geldiği öğreniliyor. Titanyumla ilgili merak edilen konuların başında, 6 gram ağırlığındaki sutyenin, göğüs ağırlığına nasıl dayandığı. Dr. Saylan, titanyumun atom özelliğinden dolayı ne kadar bükülürse bükülsün, şeklinin değişmediğini, metal yorgunluğu yaşamadığını söylüyor ve ekliyor: “6 gram ağırlığındaki titanyum sutyeni, tam 200 kiloyu kaldırabilecek güce sahip!” Titanyum sutyeniyle takviye edilen göğüslerin en önemli özelliği ömür boyu sarkmaması. Hatta, defalarca doğum yapıp, bebeğinizi emzirseniz bile sarkması imkânsız. Üstelik, süt bezleriyle ilgisi olmadığı için, bebek emzirirken sorun da yaşanmıyor. Bir diğer avantaj da, bir daha sutyen kullanmaya gerek olmaması. Öyle ya, iki sutyen üst üste giyilmez ki!

Dr.Ziya SAYLAN www.saylan.com

Göğüs Masaj Teknikleri Videoları

Toplam 3 Gögüs Masaj Tekniği Videosu bulunmaktadır. TIKLA


Dolgun ve Dik Göğüsler için Öneriler…

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Guzellik, Sağlık

Etiketler:, , , , ,


Yorumlar "GÖGÜS SARKMALARINA KARŞI"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. öznur ismet dedi ki:

  selam göğüslerimin daha dik durması için sürekli südyen kullanıyorum fakat onu çıkarttığımda sarkma söz konusu olur mu ??

 2. nevin çakır dedi ki:

  göğsumde sarkma var neyapmalıyım

 3. hasan toprak dedi ki:

  çok faydalı videolar çok iyi olmuş

 4. meltemm dedi ki:

  Epey uzun ve faydalı bir yazı olmuş teşekkürler fakat youtube kapalı olduğundan videolara bakamadım

 5. Emine Guncel dedi ki:

  Bu vidyolar çok isime yaradı. nasil masaj yapilirdi bilmiyordum, doktora da utaniyordum gideyim. Allah razi olsun senden doktor bey.