By 24 Ocak 2010 Devamı →

GÖBEK DELİĞİNDEN BÖBREKLERİ ALINDIGöbek deliğinden iki böbreği alındı…15 yaşındaki kızın göbek deliğinden girilerek 2 saat süren operasyonla 2 böbreği alındı.
Muş’un Bulanık İlçesi’nde oturan İlköğretim öğrencisi 15 yaşındaki Dilek Başçı, ailesi tarafından Ankara’ya getirilerek Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ’son dönem böbrek yetmezliği’ tanısıyla tedaviye alındı.

Yapılan tetkiklerde, kronik idrar yolu enfeksiyonuna neden olan böbreklere geri idrar kaçışı tespit edilen Dilek’in iki böbreğinin de 3 yıldır çalışmadığı ve iflas ettiği ortaya çıktı.

Annesinin bir böbreğini verecek olması nedeniyle kızın iflas eden iki böbreğinin alınmasına karar verildi.

Operasyonu gerçekleştiren Üroloji Doktoru Mert Altınel, bu yöntemle 2 böbreğin birden alınmasının, dünyada ve Türkiye’de ilk vaka olduğunu iddia ederek şunları söyledi: “Hastaya tıp dilinde ’Tek Port Umbilikal Laparoskopik Bilateral Nefrektomi’ denilen ’göbekteki tek delikten iki böbreğin alınması’ yöntemiyle ameliyatı başarıyla uygulanmıştır. Bu ameliyatta göbek deliğine yerleştirilen tek bir port ile önce sağ, takiben de sol böbrek alınmıştır. Göbeğe yerleştirilen bu port, içinden kameranın ve iki cerrahi aletin geçmesine izin veren özel bir porttur. Hastanın karnında serbestleştirilen iki böbreği, göbekte açılan delikten özel bir aletle parçalanarak dışarıya çıkarılmıştır. Hasta, ameliyat kesiği olmadığından ameliyat sonrası dönemi hemen hemen hiç ağrı olmadan geçirmiş ve elde edilen kozmetik sonuçtan çok memnun olduğunu bildirmiştir.”

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:,


Comments are closed.