By 15 Mayıs 2010 Devamı →

GLÜTENSİZ YEMEK TARİFLERİGlütensiz Gurme Lezzetler

Aslıhan Koruyan Sabancı, sağlıklı beslenmek isteyen lezzet tutkunları için hazırladığı kitabı “Glütensiz Gurme Lezzetler” ile Türk ve dünya mutfağının eşsiz lezzetlerini okuyucularına sunuyor.

Aslıhan Koruyan Sabancı tarafından iki yıl süren yoğun bir çalışma sonucunda kaleme alınan Glütensiz Gurme Lezzetler, Türk mutfağı üzerine hazırlanan, besin analizleri içeren dünyada ve Türkiye’deki ilk glütensiz yemek kitabı olma özelliğini taşıyor. Resimler ile renklendirilmiş 320 sayfadan oluşan kitap Akdeniz Mutfağı’ndan kolay bulunan malzemelerle hazırlanan denenmiş, pratik ve leziz 170 tarif içeriyor. Glütensiz Gurme Lezzetler içerisinde yer alan her tarife özel besin analizi tabloları, vitamin ve mineral değerleri, uzman doktorlar ve beslenme bilimcilerinin hazırlıkları sonucunda okuyuculara sunuluyor.

Aslıhan Koruyan Sabancı Glütensiz Gurme Lezzetler hakkında “Tariflerimi kitap haline getirirken benim gibi gıda duyarlılığı olan kişilerin de merak edebileceği bilgilere kitabımda yer vermek istedim. Çeşitli mutfakların yemek tariflerini sadece glüten duyarlılığı olan kişiler için değil, Akdeniz ve Ege mutfağını seven, sağlıklı beslenmek isteyen herkes için hazırladım. Kitabımın, glüten duyarlılığı olan kişilere, çölyak hastalarına, hasta yakınlarına, çocuk hekimlerine ve gastroenterologların yanısıra yemek pişirmeyi seven yediden yetmişe her ülkeden okuyucuya faydalı olacağını umuyor, tüm okuyucularıma sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum” şeklinde konuştu.

Aslıhan Koruyan Sabancı sözlerine şöyle devam etti: “Kitabı hazırlarken birçok soruya yanıt aradım. Örneğin Çölyak hastalığı, glüten alerjisi ve glüten duyarlılığı arasında ne farklar vardı? Bu hastalıkların belirtileri, tedavi yöntemleri nasıldı? Glüten içeren gıda maddelerinin bir listesi var mıydı? Gıda hassasiyetini yenmek için sağlıklı bir bağışıklık sistemi nasıl oluşturulabilirdi? Tariflerim ve kullandığım gıda malzemeleri sağlıklı beslenmeyi ne kadar destekliyordu?” Bunların yanıtlarını uzmanlar aracılığıyla buldum ve okuyucularıma sunuyorum.

glutensiz gıdalar

Ayrıca besin duyarlılığımın olduğunu öğrendiğimde araştırdığım tüm glütensiz yemek tarifi kitapları “Spelt, tapokya unu, yumurta tozu, badem unu, nohut Unu, patates tozu’ gibi ya çok zor bulunan ürünler içeriyor ya da farklı ülkelere ait tariflerden oluşuyordu. Sonunda almış olduğum beslenme ve gastronomi eğitimlerinden, aile büyüklerimizden öğrendiğim tarifleri un, buğday, çavdar içermeden yapmaya başladım. Ayrıca besin duyarlılığında eksik vitamin ve mineralleri dengeleyecek besinleri tüketmek de çok önemli. Ben bu vitamin ve mineralleri doğal yollardan nasıl alacağımızı kendim merak ediyordum. Yediğim her yemeğin bana ne kadar faydası vardı? Bunları da araştırmaya başladım. Bu süreç sonrasında yeni oluşturduğum tarifler ve besin değerlerini bir araya getirerek ‘Glütensiz Gurme Lezzetler’i hayata geçirmeye karar verdim”.

Ağırlıklı olarak Akdeniz ve Ege mutfağının eşsiz lezzetlerini içeren Glütensiz Gurme Lezzetler ile kahvaltı, ana yemek, tatlı ve meyve, içecek ve sorbeler için değişik tariflerle birçok lezzet tatmak mümkün. Kitapta ayrıca, faydalı bilgiler, ev yapımı konserve domates, evde sirke yapımı, aromalı zeytinyağı yapımı gibi pratik tarifler de bulunuyor.

Kitapta yer alan glüten duyarlılığı, glüten alerjisi ve çölyak hastalığı, bağışıklık sistemi (Imun Sistem) ve sağlıklı bir imun sistem için beslenme önerileri konularını İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent Doktor Muazzez Garipağaoğlu bilimsel olarak açıklıyor.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren vitamin ve antioksidanların hangi tariflerde ne kadar olduğunu belirten analizleri hazırlayan Beslenme Bilimcisi Manfred Schimidt ise sunduğu tablolar ile tariflerin toplam karbonhidrat, protein, lif ve yağ içeriklerinin yanısıra folik asit, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, niasin, D, E, A, C, B1, B2 vitaminleri açısından zenginliklerini gösteriyor. Glütensiz Gurme Lezzetler, bilimsel alt yapısı ile sağlıklı mutfakların vazgeçilmezi olmaya adaylığını koyuyor.

glutensiz gıdalarNTV yayınlarının basıma hazırladığı Glütensiz Gurme Lezzetler yemek kitabı, Gratis, D&R ve seçkin kitapevlerinde 75 liradan satışa sunulacak. Kitabın İngilizce versiyonu da yaklaşık bir ay sonra piyasaya çıkacak.

Aslıhan Koruyan Sabancı, kitabının satışından elde edilecek gelirin bir kısmını İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve İstanbul Çocuk Hematoloji Onkoloji Derneğine bağışlayacak.


Glutensiz unlarda da bir miktar gluten var

02.10.2011 (Hurriyet)
Beş yıl önce gıda duyarlılığı olduğunu fark etti. Bu konuda bilgilenmeye çalışırken Türk mutfağına ait kaynakların ne kadar yetersiz olduğunu gördü ve 170 tariflik bir yemek kitabı hazırladı. Glutensiz un kullanımıyla ilgili ilginç bir de tespiti var: “Yemeklerde kullanmıyorum çünkü konunun uzmanı olan doktorlar, glutensiz unların çoğunda bir miktar gluten bulunabildiğini, bu nedenle bazı kişilerde hazımsızlık yaptığını söyledi”
‘Glutensiz Gurme Lezzetler’ kitabını yazmanızı aklınıza kim soktu?
– Bazı besinleri yediğimde göz kızarması, şişkinlik gibi şikâyetlerim oluyordu. Bu nedenle birtakım testler yaptırdım. Besin duyarlılığım olduğunu keşfettim. Çölyak hastalığından farklı bir durum. Besin duyarlılığının nedenleri ve çözümleriyle ilgili birçok kaynak kitap inceledim ve mevcut yemek kitaplarının tümünü okudum. Bizim mutfağımıza ait hiçbir yemek kitabı bulamadım. Yabancı kaynaklı kitaplar da nereden nasıl bulacağımızı ya da nasıl pişireceğimizi bilmediğimiz gıda maddelerinden bahsediyordu. Çoğu resimsizdi, tariflerin neye benzediğini göremiyordum. 2008’de aniden karar verip masanın başına oturdum. Yazacağım kitap, gıda duyarlılığı olsun ya da olmasın, yediden yetmişe herkese yardım etmeli diye düşündüm ve aynı yıl tariflerimi yazmaya başladım. Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu’ndan besin duyarlılığı ve gluten duyarlılığı arasındaki farkları açıklamasını rica ettim ve bu konulara yer verdim.
Kitaptaki 170 tarifi nasıl oluşturdunuz, tümünü yaptınız mı?
– Tariflerimin hepsi, kendi deneyerek oluşturduğum, uzun yıllar boyunca gittiğim ülkelerde tadına baktığım lezzetlerin ipuçlarıyla zenginleştirdim. Uygulamalı uluslararası gastronomi eğitimlerinde öğrendiklerimden ve ABD Cornell Üniversitesi’nden beslenme dersi aldığım öğretmenim T. Collin Campbell’dan aldığım değerli bilgilerden de yararlandım. Altı ay boyunca defalarca pişirip test ettim. Fotoğraf çekimi de dahil kitabın tüm çalışması tam iki buçuk yıl sürdü. Bunun yanı sıra her gün yeni tarifler oluşturuyorum. Çünkü bazen evdeki mevcut malzemeye göre yemek yapıyorum, bazen de yeni bir şeyler deneyerek farklı sofralar kurmak istiyorum. Örneğin geçen hafta her zaman yaptığım bezelye çorbasından farklı bir bezelye çorbası oluşturmak için evdeki mevcut süt, dereotu, tereyağı ve parmesan peynirini kullandım, çok değişik ve güzel bir alternatif oldu.
Neleri yiyemiyorsunuz?
– İçinde buğday, arpa ve çavdar bulunan gıdaları tüketmemeye özen gösteriyorum.
ARADA KAÇAMAK YAPIYORUM
Hiç kaçamak yapamıyor musunuz? Örneğin mantıyı çok özlemişsiniz, bir iki kaşık yiyemiyor musunuz?
– Hamur işlerinden arada bir tüketebiliyorum. Sonra vücudum reaksiyon gösteriyor ama bir-iki hafta hamur işlerinden uzak kaldığım sürede reaksiyonlar geçebiliyor. Yani kaçamağın ardından bir-iki hafta o gıdayı kendime yasaklamam gerekiyor.
Glutensiz unla mantı hamuru açmayı denediniz mi?
– Glutensiz unla mantı, gözleme, poğaça ve kurabiye yaptım, lezzetleri güzeldi ama sindirmekte zorlandım. Bunun nedenini sorduğum konunun uzmanı doktorlar, glutensiz unların çoğunda bir miktar gluten bulunabildiğini, bu nedenle bazı kişilerde hazımsızlık yaptığını söyledi. O nedenle glutensiz unu bir daha kullanmadım.
Gezilerinizde yemek bulmakta zorlanıyor musunuz?
– Seyahatlerimde yemek bulmakta zorlanmıyorum. Sebze ve protein içeren gıdalarda zaten hiçbir sorun yok. Karbonhidrat gereksinimimi de pirinç ya da patates içerikli tariflerle karşılıyorum. Pirinç ve patates zaten herkesin tercih ettiği besinler. Bu konuda belki de şanslıyım.
Bir günlük beslenme programınız nasıl? Sabah, öğle, akşam neler yiyorsunuz?
– Kahvaltıda; keten tohumu, maydanoz ve zeytinyağıyla süslenmiş, kendi tarifim olan çökelek peyniri, taze sıkılmış meyve suyu, mevsimine göre yazın domates, salatalık, yeşil biber, kışın havuç, maydanoz, tereotu, nane, zeytin, mısır ekmeği, bal ya da ev yapımı reçel, haftada bir gün yumurta. Öğle yemeğinde; evde pişen tencere yemeklerinden bir çeşit, yanında salata ve yoğurt. Akşam yemeğinde mutlaka çorba, yine bir tabak tencere yemeği, salata ve yoğurt.
Glutensiz beslenme kilo aldırıyor mu?
– Glutensiz beslenmedeki kilo alımı ya da kaybı kişinin nasıl beslendiğiyle ilişkili. Sürekli pilav, patates, mısır unuyla yapılmış yemekler tüketirseniz doğal olarak kilo alırsınız.Çölyak hastalarına önerileriniz nedir?
– Çölyak hastalarının ve gıda hassasiyeti olan kişilerin beslenme programlarını mutlaka uzman doktorlarla oluşturmaları gerekir. Bağışıklık sistemlerini kuvvetli tutacak şekilde beslenmelerini tavsiye ederim. Bağışıklık sistemini güçlendiren öğeler en başta antioksidanlar. Antioksidan ana grubu olan beta karoten (A vitamini), C vitamini ve E vitamini renkli sebze ve meyvelerde bulunuyor. Örneğin mor, yeşil, turuncu, kırmızı ve sarı renkte olan meyve ve sebzeler çok değerli. Ayrıca güneşten aldığımız D vitamini de bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Süt, yoğurt, soyalı içecekler, kefir ve turşu gibi fermante ürünlerde bol bulunan probiyotikler de bağırsaklarımızı güçlendiriyor ve egzama, kolon kanseri gibi pek çok sindirim sistemi hastalıklarının tedavisine yardımcı oluyor.

İLK DİYET DENEMEMDE KİLO ALDIM

Çocukluk yıllarında mutfağınızdan gelen hangi kokuları anımsıyorsunuz?
– O dönemde en sevdiğim kokular, hamur işlerinden yükselen kokulardı. Annemin ve anneannemin mutfağı çok lezzetlidir. Anneannemle çok güzel hamur işi yemekler yapardık, hafta sonları mantı günümüzdü. Annemin de pasta, kek ve kurabiyeleri çok güzeldir. Özellikle annemin yaptığı Alman pastasını yemeye bayılırım.

En çok sevdiğiniz yemekler hangisiydi? İştahlı mı yoksa mızmız bir çocuk muydunuz?
– Çocukluğumda çok iştahlı değildim ama yemek ayrımı da yapmazdım. Cips ve kolayı sevmezdim. En sevdiğim yemeklerin başında her çocuk gibi benim de köfte geliyordu. Mercimek çorbasını ve yaprak sarmasını da severek yerdim.

Babanız da mutfağa girer miydi?
– Zeytinyağlı fasulye ve türlüsü çok lezzetlidir. Onun yaptığı zeytinyağlıları başka hiçbir yerde yemedim bugüne kadar.

Sizin mutfakla aranız nasıl?
– Kendimi bildim bileli evin en sevdiğim bölümü mutfak. Küçük yaşlarımdan beri yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok severim.

Güzellik kraliçeliği yarışmaları sırasında özel bir beslenme uyguladınız mı?
– Hayatımda ilk kez, güzellik yarışmasına hazırlanırken diyet yaptım ve kilo aldım. Bazı şeyleri kendime yasaklamam sonucunda aç kalıyordum ve doğal olarak daha fazla yemek yiyordum galiba. Yani yaptığım diyet ters tepti. O günden sonra bir daha zayıflamak için diyet yapmadım.

Şimdi evinizin mutfağının hâkimi kim?
– Tabii ki çocuklar. Günümüzde genellikle çocukların kış aylarını pırasa, karnabahar, pancar, turp, lahana, kereviz gibi onları hastalıklardan koruyacak değerli kış sebzelerini yemeden geçirdiklerini dehşetle izliyorum. Sonra bütün kış ateşlenip yatağa düşüyorlar. Bizim evde yemekler mevsim sebzelerine göre hazırlanır. Zaten mevsim dışı sebze meyvelerde gerçek lezzeti bulamıyorum.

Eşiniz de glutensiz yemekler mi yiyor?
– Eşim yemek ayırmaz, her türlü yemeği yer. Hatta sık sık kendisine de özel yemeklerimden yapmamı ister. Nedense onları daha
lezzetli buluyor.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Edebi

Etiketler:, ,


9 Yorum Var "GLÜTENSİZ YEMEK TARİFLERİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. fatma öztonga dedi ki:

  Ben izmitten 2 tane çölyaklı çocuk annesiyim.yaklaşık üç yıldır çölyak la mücadele ediyoruz. fakat çocuklar bazı şeyleri beğenmiyor yemiyorlar o yüzden zorlanıyorum kitabınızı duyunca sevindim fakat şu an alamasamda daha sonra almak isterim hoşçakalın

 2. sevilay balantekin dedi ki:

  glutesizlezzetsofrasiblokspot.com da yeni tarifler yapıyorum denemenizi tavsiye ederim

 3. selma albayrak dedi ki:

  bülent bey 6 günmü 6 aymı anlayamadım.vücuda başka herhangi birşey yaparmı.yan etkisi olurmu.açıklarmısınız.

 4. ben 5o yaşında emekli hemşireyim eşim çölyak hastası yemek yapmayı çok sevdiğim için eşimede çok özel tatlar sunabiliyorum misafirler bile ayırt edemiyorlar gastroentrolog hocam bunları kitaba dökmem gerektiğini söylüyor bende yazmak veya bir tv kanalında tarifler yapmak istiyorum kitap için çok para istediler bastıramadım birileri beni ciddiye alıp yardım ederse belki bende çölyaklıların özlediği bazı yiyecekleri yemelerine yardımcı olabilirim ASLIHAN hanımı izledim en çok mantıyı özlediğini söyledi ANKARAYA yolu düştüğünde mantı yemeye davet ediyorum kedisine ulaşamadım birilerinin mesajımı ulaştırmasını ve istediklerimi yapabilmeyi diliyorum 21.9.2011 sevilaybalantek@hotmail.com

 5. orhan sipahi dedi ki:

  bende çölyaklıyım.eğer kitap o fiyatsa bende almam.bende ankaradayken bir macun duymuştum.doktoruma sordumkesinlikle diyetini burakma dedi.iki çocuğum vartemennim onlara geçmemesi.ben hastalığımla barışık yaşıyorum.allahım böyle uygun görmüş.herhalde bizleri çok seviyor.allah sevdiğine verirmiş.beterinden korusun.

 6. yasemin anıl dedi ki:

  aslıhan hanım emeğinize sağlık bülent beyin dediği gibi kitabın bu kadar pahalı olması bizim için çok kötü zaten ürünleri pahalı diye çok zor alıyoruz kitabı istiyorum ama ekonomik bütçem buna engel oluyor

 7. Şeyma Gündüz dedi ki:

  Evet bende duydum bu meşe ağacının çölyak alerjisine iyi geldiğini.. Bir tanıdığım sayesinde öğrendim.. iki çocuğundada varmış çölyak ve ikiside iyileşmiş. şimdi herşeyi yiebiliyorlar.. çölyak teşhisi kalktı onlardan.. ama nerde bulabilirim bilmiyorum. dağda yetişen meşe (kara meşe) olmalıymış..

 8. Bülent MİRAN dedi ki:

  İlk yorumuma ilavedir.Çölyak bilindiği üzere barsak emici tüylerini yok etmektedir. Bunları tekrar çıkarmak için MEŞE ağacının ince dallarının kabuğunu sıyırıp bunları ıhlamur kaynatır gibi kaynatıp, sıcak soğuk şekerli şekersiz altı (6) boynuca içilmelidir. Ben denedim ve müthiş bir şekilde kilo almaya başladım. Kocakarı ilacı deyip geçmeyin, kontizon kullandığım zamanlardaki 50 kilodan 75-80 kiloya çıktım.

 9. Bülent MİRAN dedi ki:

  Ben 1955 doğumluyum, Ankara'da yaşıyorum ve de ÇÖLYAK hastası bir müfettişim, şu anda da bu yazıyı İzmit'ten yazıyorum. allerjim 17 yaşımda başladı, Çölyak teşhisi ise 46 yaşımda 2001 yılında konuldu. 20 yıl boyunca KORTİZON kullanarak yaşamaya çalıştım.
  Aslıhan hanımın katıldığı Bloomberg HT'deki programı tesadüfen olsa da izledim, çok kişinin dikkatini çekmiş olmasını dilerim. Ertesi günü de -cumartesi- kitabı aldım.
  Kitap içi ve dışı ile mükemmel, ancak bu kadar kaliteye gerek var mıydı diye düşünüyorum, belki tatmin açısında böyle olmuştur diyelim ama bununla beraber daha az kaliteli kağıda basılmış ve daha ucuzu da basılabilirdi, kitabin fiyatı, çölyak hastalarının durumu bu kitabı almalarına engel teşkil edecek nitelikte.
  Bir konu daha belirtmek isterim, hatırlayabildiğim kadarı ile kitabın yemek tariflerini içeren sayfalarının alt tarafında "…yetişkin bir bayanın günlük ihtiyacı olan…." gibi bir şerh düşülmüş. Yetişkin bir bayan tamam da, benim gibi yetişkin bay'lar NOLACAK!!!!!
  Saygılarımla.
  Bülent MİRAN
  0532 661 49 85