By 21 Haziran 2012 Devamı →

GLOKOM TEDAVİSİNDE GELİŞMELERGlokomda Göz içi basınç (GİB) düzeyine ilişkin önemli gelişme
Miami Miller Üniversitesi Tıp Fakültesi Bascom Palmer Göz Enstitüsü araştırmacılarının yürüttüğü 6 yıllık bir çalışma sonucunda, optik sinir hasarına bağlı ilerleyici görme kaybına ve körlüğe neden olan glokomda göz içi basıncın (GİB) düzenlenmesine ilişkin yeni bilgilere ulaşıldı. Çalışma PLoS ONE’ın yeni sayısında yayımlandı.
Çalışmanın araştırmacılarından Dr. Richard K. Lee, aköz humorun hücresel düzeyde mekanik uyaranlara verdiği yanıtın, uyaranları kimyasal aktiviteye dönüştürerek, GİB düzeyini düzenlendiği varsayımını doğruladı. Bu gelişmelerin başında 7 yıl önce yüksek düzeyde duyarlı spektrometri kullanılarak trabeküler meswork’te (TM) keşfedilen protein koklin geliyor. TM, aköz humorun gözden filtrelenmesi ve akıtılmasından sorumlu olan kornea zemini etrafındaki dokulardır. Bu dokular GİB düzeyini kontrol eder. Kütle spektrometrisi de, proteinleri ve aminoasitleri saptamada kullanılan bir yöntem olup, protein modifikasyonunun olup olmadığını gösterebilir. Bascom Palmer Göz Enstitüsü, ülkede kendi kütle spektrometresini kullanan birkaç göz merkezinden biridir.
Artmış GİB düzeylerinin glokomun gelişim ve ilerlemesini etkileyen birincil modifiye edilebilir risk faktörü olduğunu söyleyen Dr. Lee, şu bilgileri verdi: “Bu gelişme etkili mekanosensör ve mekanotransdüserler kullanılarak dışa aköz akımın izlediği yolağın değiştirilmesinde etkili ve yeni yöntemlerin geliştirilmesini sağlayacaktır. Bu sayede daha anlamlı girişim stratejileri de üretilebilir.”
Günümüzde, glokomun birinci basamak tedavisi, topikal ilaç kullanımı veya cerrahi ile GİB’in düşürülmesidir. Bununla birlikte, Dr. Lee, sıvı akışının mekanik açıdan duyarlı hale gelmesinin hücre yüzeyindeki TREK-1 mekanotransdüserler aracılığıyla transdüse olduğunu veya kimyasal sinyallere dönüştüğünü ortaya koydu. TREK-1, TM’de bulunan bir protein olup, GİB’i nasıl etkilediği daha önce bilinmemekteydi. Araştırmacılar, TREK-1’in GİB’in düzenlenmesinde koklin ile birlikte çalıştığını saptadı.
Dr. Lee, ileri düzeyde kütle spektrometri tekniklerinden faydalanarak bir sonraki aşamaya geçti ve mekanosensör ve mekanotransüdserleri modüle ederek aköz humor akışını düzenleyen endojen ve ekzojen molekülleri bulmayı ümit ediyor. Ulusal Sağlık Enstitüsü de araştırmacılara 3.4 milyon dolarlık bir araştırma bursu verdi.
Kitle spektrometreleri, günümüzde Bascom Palmer Göz Enstitüsü’ndeki başka araştırmacılar tarafından da kullanılıyor. Bu araştırmacılar da, glokom patolojisinin mekanik altyapısını ortaya çıkarmayı ve retinal dejenerasyonun mekanistik yönlerini keşfetmeyi amaçlıyor.
Medikal Akademi
Cochlin, Intraocular Pressure Regulation and Mechanosensing. Manik Goel, Adam E. Sienkiewicz, Renata Picciani, Jianhua Wang, Richard K. Lee, Sanjoy K. Bhattacharya. PLoS ONE, 2012; 7 (4): e34309 DOI: 10.1371/journal.pone.0034309- Glokom Nedir?

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Göz, Haber

Etiketler:, , ,


Yorumlar "GLOKOM TEDAVİSİNDE GELİŞMELER"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. mehtap sivri dedi ki:

    umit ediyorum ki bir gu glokomun kesin caresi bulunur ve gozumuzun onundeki perdeler kalkar….