By 25 Ocak 2011 Devamı →

GIRTLAK NAKLİ İLE TEKRAR KONUŞABİLMEK11 yıl sonra gelen ses.

Dünyada ikinci kez gerçekleştirilen gırtlak nakli ile, bir hasta 11 yıl sonra ilk kez kendi sesiyle konuşabildi.

ABD’de yaşayan Brenda Jensen’in gırtlağı 11 yıl önce geçirdiği bir ameliyat sırasında zarar gördü. Ameliyat sonrasında konuşmak için elle kontrol edilen elektronik bir aygıt kullanmak zorunda kalan ve boynuna açılan bir delikle soluk alıp verebilen Jensen’ın tekrar konuşabilme yeteneğine kavuşmasına mucize gözüyle bakılıyordu.

gırtlak nakli

Amerikalı ve İngiliz doktorlardan oluşan bir ekip bu mucizeyi gerçekleştirdi. 18 saat süren bir ameliyatla Jensen’in zarar görmüş gırtlağı, tiroid bezi ve soluk borusunun 6 cm.lik bir kısmı nakledilen yeni organlarla değiştirildi.

Ameliyattan 13 gün sonra ise, olmaz denilen oldu ve Jensen’in ağzından ilk sözler duyuldu. Gelen içten bir gülümsemenin ardından Jensen’in ağzından ilk çıkan cümle “eve gitmek istiyorum” oldu.

1998’de gerçekleştirilen ilk gırtlak naklinden sonra başarıyla gerçekleştirilen ikinci nakil ile ilk kez hasta kendi sesine de kavuşmuş oldu. Bir kazada hayatını kaybeden bir kişinin gırtlağı nakledilmiş olsa da, Jensen’in sesi nakil yapılan hastanın sesine benzemiyor.

İlk cümlelerin ardından tedavisi hızla devam eden Jensen daha sonra yaşadıkları hakkında şunları söyledi;

“Bu şansa sahip olduğum için çok mutluyum. Bu bir mucize. Konuşuyorum, konuşuyorum, konuşuyorum ve bu ailemi ve arkadaşlarımı hayrete düşürüyor. Hergün benim için başka bir başlangıç.”

Ameliyatı gerçekleştiren takımın başındaki isim olan Dr. Gregory Farwell başarılı ameliyatı şu sözlerle değerlendirdi;

“Karmaşık sinirler ile ses çıkarmayı ve soluk almayı sağlayan kaslardan oluşan gırtlak çok kompleks bir organdır. Bu zor ameliyatı başarmamız, farklı disiplinlerden gelen başarılı doktorların oluşturduğu bir takım sayesinde gerçekleşti.”

Ameliyattan sonra ses tellerinin güçlendirilmesi için iki aylık bir rehabilitasyon sürecine başlayan Jensen bir taraftan da tüpler olmadan soluk alma egzersizlerine de devam ediyor.

Gırtlak Kanseri ve Tedavisi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, ,


6 Yorum Var "GIRTLAK NAKLİ İLE TEKRAR KONUŞABİLMEK"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. izzet kırkafa dedi ki:

  BENDE GIRTLAK AMELİYATI OLDUM.
  NE KONUŞABİLİYORUM NE DE KOKU ALABİLİYORUM.
  GIRTLAK NAKLİNİ OKUYUNCA ÇOK SEVİNDİM.
  İNŞALLAH TÜRKİYE’DE DE OLUR.
  BEN HER TÜRLÜ RİSKİ ALARAK SEVE SEVE OLURUM.
  TÜM GIRTLAK AMELİYATI OLAN ARKADAŞLARA SELAM GEÇMİŞ OLSUN.

 2. ÇOK GÜZEL VE MUCİZEVİ BİR OLAY BENDE 2 YILDIR GIRTLAK KANSERİYİM TÜRKİYEDE BÖYLE BİR AMELİYAT YAPILABİLİRSE MÜKEMMEL OLUR BEN GÖNÜLLÜ OLARAK AMELİYAT OLMAK İSTERİM TABİKİ ÖNCELİKLİ HASTAYI TIP ADAMLARI BELİRLEMELİ VE DEVLETİMİZ DOKTORLARA VE HASTALARA HER İMKANI SUNMALIDIR BU HABER BENİM GİBİ TÜM DÜNYADA BULUNAN HASTALAR İÇİN MÜKEMMEL BİR BULUŞ İNŞALLAH FAYDALANABİLİRİZ HASAN ÇİMSÖKEN / BURSA

 3. ethem m. dedi ki:

  şimdi biz larenks hastaları hem konuşamıyoruz hemde nefesimizi delikten alıyoruz. bu ameliyatla ilk halimize döneceksek fani dünyadaki cennet tir bu benim için. düşünmesi bile muhteşem. inşallah hayırlısı ile. bence yapmamız gereken bakanımıza mailler gönderip bu yolu açmasını sağlamak.

 4. S.ALPAY SAYACAN dedi ki:

  aysel hanım sizede geçmiş olsun sizdemi larenks den ameliyat oldunuz olduysanız kaç yıl oldun şimdi nasılsınız.radyoterapi oldunuzmu.şikayetiniz varmı bu konularda sohbet etmek isterim selamlar .

 5. aysel oruc dedi ki:

  tekrar konuşmak çok güzel bende gırtlak kanseriyim ne yapmamız gerek bize yol gösterirlerse çok seviniriz

 6. S. ALPAY SAYACAN dedi ki:

  BU HABERİ GECİKMELİDE OLSA BÜYÜK BİR SEVİNÇLE OKUDUM.ÇOK MUTLU OLDUM ABD Lİ DR.LARI KUTLAR HASTAYA MUTLU BİR YAŞAM DİLERİM.ŞİMDİ SIRA BİZİM DOKTORLARIMIZDA BENDE EN KISA ZAMANDA SIRAYA GİRECEGİM.İ.Ü TIB FAKÜLTESİ ORGAN NAKİL BÖLÜMÜNE HEMEN MÜRACAAT YAPACAGIM.BU KONUDA BİLGİSİ OLANLAR YARDIMCI OLURSA ÇOK SEVİNİRİM.İLK OLMAK İSTERİM AMA KISY-TALARIM UYARSA HEM BENDEN GENÇ OLANLAR VARDIR BELKİ ONLARA ÖNCELİK VERİLİR BİLMİYORUM AMA BİRAN ÖNCE SAĞLIK BAKANLIGININ İZİN VERMESİNİ DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM.TÜM GIRKLAK KANSERİ HASTALARINA MÜCDELER OLSUN BU MUCİZE GİBİ BİR ŞEY.TÜRK DOKTORLARINA SAHİP ÇIKALIM SELAMLAR