By 12 Ocak 2011 Devamı →

GIRTLAK KANSERİ NEDİR
Gırtlak Kanseri (Boğaz Kanseri)


Gırtlağın habis tümörleri denilince gırtlak kanserleri akla gelir. Kanser dışında habis tümörü varsa da bunların oranı % 1’i geçmez. Gırtlak kanserleri bütün vücud kanserlerinin % 2’sini teşkil eder. Daha ziyade 45-50 yaşları arasında görülür. 20 yaşın altında görülmesi çok nadirdir.

Gırtlak Kanseri
Erkeklerde sık görülür. Yaklaşık on erkeğe karşı bir kadında görülür. Hazırlayıcı sebepler arasında ilk sırayı tütün alır. Müzmin iltihaplar, aşırı ses tahrişi, tahriş edici gazlar ve alkolizm diğer sebepler arasında yer alırlar.


Gırtlak kanserlerinin belirtileri erken ve geç belirtiler olarak ikiye ayrılır.


Erken belirtiler


Kanserin yerleşim yerine bağlı olarak meydana gelen ses kısıklığı, nefes güçlüğü, yutkunurken takılma hissi ve kulağa doğru vuran ağrı. Bunların dışında gırtlakta rahatsızlık hissi, balgam çıkarmada artma, seste ton değişiklikleri, bazen bir gıcık öksürüğü ilk belirtiler olarak karşımıza çıkabilir.


Geç belirtiler

Nefes darlığı, yutma güçlüğü, iştahsızlık, aşırı zayıflama, öksürük, kanlı balgam, boyun lenf bezlerinin büyümesi, şiddetli ağrılar.


Gırtlak Kanserinin Tedavisi

Cerrahi tedavi ve ışın tedavisi en önemli iki tedavi usulüdür. Genelde, tümör larenks’in alınmasına gerek kalmadan çıkarılabilir. Fakat çok ilerlemiş durumlarda laryngectomy (larenks in çıkarılması) gerekebilir. Gırtlağın cerrahi olarak çıkarıldığı durumlarda hasta ses tellerini de kaybettiğinden, ses rehabilitasyonuyla yuttuğu havayı yemek borusu vasıtasıyla sese çevirerek konuşur. Bunu beceremeyen hastalara tek tonda ses çıkaran elektronik bir aletle yardım edilir. Şahıs bu aleti çene altına dayar ve aletin çıkardığı sesi ağız içinde harflere çevirip konuşur.
Erken teşhis edilen gırtlak kanserinde tedavi oldukça başarılıdır. İki haftayı geçmiş her ses kısıklığı vakası veya yukardaki belirtileri gösteren her şahıs hele sigara içiyor ve yaşı 45’in üzerindeyse, muhakkak bir kulak-burun-boğaz doktoruna muayene olmalıdır.

Gırtlak Kanseri Ameliyat Videosu :

Youtube (+13 Sakıncalı Görüntüler İçerebilir)
Michael Douglas kanseri yendi


Ünlü Aktör Michael Douglas, boğaz(gırtlak) kanseri teşhisi konduktan beş ay sonra NBC’s Today Show’a katıldı ve tümörün tamamen gittiğini söyledi.


Gördüğü kemoterapi ve radyoterapi bittikten sonra ilk kez röportaj veren Michael Douglas, Amerika’da bu akşam yayınlanacak olan Today Show’da gırtlak kanserinden ve tümörden kurtulduğunu açıkladı.


Bununla beraber doktorları tecrübeli aktörü kanserin geri dönebileceğini gözden kaçırmaması konusunda uyarıyor. Şu an aldığı iyi haberlerden dolayı oldukça mutlu gözüken Douglas’ın hâlâ her ay kontrole gitmesi gerekiyor.


5 ay önce 4. aşama kanser teşhisi konularak yüzde 50 yaşama şansı verilen Oscar ödüllü oyuncu, “Hastalık hayatıma yeni bir zaman çizelgesi koydu. Annem 88, babam 94 yaşında. İyi genlerim var ama şimdi kalan zamanımı harcamak konusunda daha bilinçlendim.” dedi.


Douglas, kendisine kanser teşhisi konduğunda hastalığı bütün ömrü boyunca sigara içmesi ve alkol kullanmasına bağlamıştı.

GIRTLAK NAKLİ İLE TEKRAR KONUŞABİLMEK
NEFES BORUSU NAKLİ GERÇEKLEŞTİ

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık


Yorumlar "GIRTLAK KANSERİ NEDİR"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. ali türk dedi ki:

    türkiyede gırtlak nakli yapılıyormu